Розробки уроків - Українська мова 10 клас І семестр - 2018 рік

УРОК 16. МОВЛЕННЄВА СИТУАЦІЯ. ЕЛЕМЕНТИ МОВЛЕННЄВОЇ СИТУАЦІЇ. УМОВИ УСПІШНОГО СПІЛКУВАННЯ

Мета: формування компетентного мовця, що адекватно орієнтується в ситуації спілкування.

Очікувані результати навчально-пізнавальної діяльності учнів:

знаннєва складова: знає про мовленнєву ситуацію, її складові;

діяльнісна складова: умієвизначати елементи ситуації мовлення; характеризувати умови успішного спілкування; створювати й аналізувати мовленнєву ситуацію;

ціннісна складова: виявляє інтерес до проблем мовлення, прагне вдосконалювати власне мовлення, збагачувати свій словниковий запас.

Тип уроку: урок засвоєння нового матеріалу.

Перебіг уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.

Емоційне налаштування

Усміхніться й тихо промовте: «Я вчуся. Я хочу вчитися. Я працюю. Я готовий до праці». Налаштуймося на роботу. Покладіть долоню на серце. Відчуваєте, як воно б’ється — теж працює. Таке маленьке, а так багато працює. Ви теж усе вмієте, ви все знаєте, ви розумні, творчі.

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.

Риторична розминка

► Прочитати твердження. Дати відповіді на запитання.

· Продовжте визначення: «Риторика — це наука...»

· Доберіть до слова «риторика» синоніми.

· Яку державу по праву називають батьківщиною риторики?

· Який приблизний вік цієї науки?

· Що значить «бути оратором»?

· Що дасть старшокласникам вивчення риторики?

Два — чотири — усі разом

► Об’єднатись у пари. Прочитати афоризми. Як ви розумієте їх? Які поради в них висловлені? За крилатим висловом Дж. Мілля скласти невелике усне висловлювання.

1. Нічого немає легшого, як відрізнити людину, яка добре відчуває, але погано говорить, від тієї, яка добре говорить і нічого не відчуває (Д. Дідро). 2. Говори з переконанням — слова і вплив на слухачів прийдуть самі собою (Й.В. Гете). 3. Джерело красномовства у серці (Дж. Мілль). 4. Гонористість — найбільша перешкода істинному красномовству (К. Гільті). 5. Перш ніж почнеш говорити, дай час дозріти думці під твоїм язиком (Піфагор).

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ.

Привіт, проблемо!

► Розглянути схеми. Що вони ілюструють? Назвати інші сфери вашого спілкування з навколишнім світом.

Я < — > МОЯ СІМ’Я (мати, батько, сестра чи брат)

Я < — > КОМП’ЮТЕР

Я < — > ТЕЛЕБАЧЕННЯ, РАДІО

Я < — > ШКОЛА (однокласники, учителі)

IV. ОПРАЦЮВАННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ.

Риторичні студії

► Пригадати, що називається спілкуванням. За яких умов воно можливе?

Робота з підручником

► Проаналізувати структуру ситуації спілкування. Оперуючи інформацією з підручника, розкрити зміст кожного компонента ситуації спілкування.

V. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Виконання ситуативних завдань

► Уявити подані ситуації. Чи однакова їх структура: учасники спілкування, тема, мета й умови спілкування? Охарактеризувати ситуацію спілкування (робота за варіантами).

1-й варіант. Ваш однокласник декілька днів не відвідує школу через хворобу. Ви вирішили його відвідати вдома.

2-й варіант. Ви з однокласником прийшли до бібліотеки за книгою з історії рідного краю. Ви запитуєте бібліотекаря — він вам відповідає.

3-й варіант. Ви на екскурсії в музеї захоплено слухаєте розповідь екскурсовода.

4-й варіант. Вас просить класний керівник терміново виконати важливе доручення.

Методичний коментар. Охарактеризувати ситуацію спілкування — це значить дати відповідь на цілу низку запитань: хто говорить чи пише? (адресант мовлення), до кого спрямоване мовлення? (адресат мовлення), що? (тема й основна думка висловлювання), з якою метою? (мета висловлювання), де? коли? (умови спілкування — місце й час).

Дослідження — характеристика

► Прочитати один із виступів Стива Джобса перед слухачами. Охарактеризувати ситуацію спілкування за поданим вище алгоритмом.

Для мене велика честь бути з вами сьогодні на врученні дипломів одного з найкращих університетів світу. Я не закінчував інститутів. Сьогодні хочу розповісти вам три історії з мого життя. І все. Нічого грандіозного. Просто три історії...

Перша історія про з'єднання крапок.

Я кинув Reed College після перших 6 місяців навчання, але залишався там у якості «гостя» ще близько 18 місяців, поки нарешті не пішов. Чому ж я покинув навчання?

Усе почалося ще до мого народження. Моя біологічна мати була молодою, незаміжньою аспіранткою і вирішила віддати мене на усиновлення. Вона наполягала на тому, щоб це були люди з вищою освітою, тому мені випало бути усиновленим юристом і його дружиною. Правда, вони хотіли дівчинку. Тому їм подзвонили вночі і запитали: «Зненацька народився хлопчик. Ви хочете його?». Вони сказали: «Звичайно». Потім моя біологічна мати довідалася, що моя прийомна мати — не випускниця коледжу, а мій батько ніколи не був випускником школи. Вона відмовилася підписати папери про усиновлення. І тільки кілька місяців потому все ж поступилася, коли мої батьки пообіцяли їй, що я обов’язково піду в коледж.

І через 17 років я обрав дуже дорогий коледж. Усі заощадження моїх батьків були витрачені на підготовку до нього. Через шість місяців я не бачив сенсу мого навчання. Я не знав, що хочу робити у своєму житті, і не розумів, як коледж допоможе мені це усвідомити. І ось я просто витрачав гроші батьків, які вони збирали все життя. Тому вирішив кинути коледж і повірити, що все буде добре. Я був спочатку наляканий, але, оглядаючись зараз назад, розумію, що це було моїм кращим рішенням за все життя.

У ту хвилину, коли я кинув коледж, то міг перестати говорити про те, що необхідні уроки мені не цікаві і відвідувати ті, які здавалися цікавими. Не все було так романтично. У мене не було кімнати, тому я спав на підлозі в кімнаті друзів, здавав пляшки по 5 центів, щоб купити їжу і ходив за 7 миль через усе місто кожен недільний вечір, щоб раз на тиждень нормально поїсти в храмі кришнаїтів. Мені він подобався. І багато з того, з чим я стикався, слідуючи своїй цікавості й інтуїції, виявилося пізніше безцінним.

Ось вам приклад. Reed College завжди пропонував кращі уроки з каліграфії. По всьому кампусу кожен постер, кожна мітка були написані каліграфічним почерком від руки. Так як я відрахувався і не брав звичайних уроків, але записався на уроки каліграфії. Я дізнався про serif і sans serif, про різні відступи між комбінаціями букв, про те, що робить прекрасну типографіку прекрасною. Вона була красивою, історичною, майстерно витонченою до такої міри, що наука цього не змогла б зрозуміти.

Ніщо з цього не здавалося корисним для мого життя. Але десять років по тому, коли ми розробляли перший Макінтош, усе це стало в нагоді. І Мак став першим комп’ютером з красивою типографікою. Якби я не записався на той курс у коледжі, у Маку ніколи б не було кілька гарнітур і пропорційних шрифтів. Ну а так як Windows просто здули це з Маку, швидше за все, у персональних комп’ютерів узагалі б їх не було. Якби я не відрахувався, то ніколи не записався на той курс каліграфії, і в комп’ютерів не було б такої дивовижної типографіки. Звичайно, не можна було з’єднати всі крапки воєдино тоді, коли я був у коледжі. Але через десять років усе стало дуже, дуже ясно. Ще раз: ви не можете з’єднати крапки, дивлячись уперед; ви можете з’єднати їх, тільки озираючись у минуле. Тому вам доведеться довіритися тим крапкам, які ви коли-небудь зв’яжете в майбутньому. Вам доведеться на щось покластися: на свій характер, долю, життя, карму — що завгодно. Такий підхід ніколи не підводив мене, і він змінив моє життя.

Творча лабораторія

► Відновити початкову форму прислів’я, додавши потрібні за змістом закінчення до початків. Про які умови успішного спілкування йдеться в прислів’ях?

1. Треба знати, ... (через десяте).

2. Гостре словечко ... (що і де казати).

3. Говорить п’яте ... (коле сердечко).

4. Хто каже до ладу, то вухо наставляй, ... (така й розмовонька).

5. Умієш говорити — ... (більше вчуєш).

6. Менше говори — ... (а хто без ладу, то хоч затикай).

7. Умій вчасно сказати ... (і вчасно замовкнути).

V. ПІДСУМОК УРОКУ

✵ Сьогодні на уроці я дізнався (лась), що...

✵ Набуті знання мені знадобляться, щоб...

VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Написати твір-мініатюру, узявши за тему одне із прислів’їв попередньої вправи.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити