Розробки уроків - Українська мова 10 клас І семестр - 2018 рік
УРОК 25. ОСНОВНІ ПРАВИЛА ВИМОВИ ГОЛОСНИХ ЗВУКІВ. ОСНОВНІ ПРАВИЛА ВИМОВИ ПРИГОЛОСНИХ ЗВУКІВ
Мета: формування в учнів компетентностей комунікативно доцільно й правильно користуватися орфоепічними нормами української мови.
Очікувані результати навчально-пізнавальної діяльності:
✵ знаннєва складова: знає і коментує орфоепічні норми вимови голосних і приголосних звуків, звукосполучень і наголосу в словах; удосконалює свою орфографічну й орфоепічну грамотність;
✵ діяльнісна складова: визначає і виправляє допущені в усному мовленні орфоепічні помилки, аналізує складні випадки уподібнення приголосних та їх позначення на письмі, робить фонетичний запис слова;
✵ ціннісна складова: усвідомлює необхідність критично оцінювати рівень своєї мовленнєвої культури і дбати про її удосконалення.
Тип уроку: урок засвоєння нового матеріалу.
Перебіг уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Фонетичний марафон
► Визначити, які твердження неправильні. Пояснити свій вибір.
· [М], [в], [н], [л], [р], [й] — сонорні приголосні.
· [Г], [х], [д], [т] — глухі приголосні.
· У ненаголошеній позиції [а] наближається до [о]: [ка лач]
· У творенні дзвінких приголосних бере участь тільки шум.
· Сонорні приголосні не утворюють пар із глухими приголосними.
· В українській мові 33 приголосних звуки.
· [Б], [п], [в], [м], [ф] перед [і] — напівпом’якшені.
· Ь — буква, а не звук.
Відповідь: 2,3,4,6.
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Привіт, проблемо!
► Опрацювати опорну таблицю про правила вимови голосних звуків. Підготувати усне повідомлення на лінгвістичну тему, добираючи до правил свої приклади.
Голосні звуки |
Вимовляються |
Приклади |
Усі наголошені |
Чітко й виразно (не скорочуються, не переходять в інші звуки) |
[поговори], [зав’італи], [занули] |
[а], [і], [у] завжди в усіх позиціях |
Чітко й виразно |
[кучугура], [гаразд] |
[о] в більшості ненаголошених позицій |
[о] ніколи не наближається до а |
[голова], [молоко], [покотили] |
[о] перед складом з наголошеним у |
Нечітко, з наближенням до [у]: [оу], [у0] |
[гоулубка], [роузумний] |
Ненаголошений [е] Ненаголошений [и] |
Нечітко, з наближенням до [и]; з наближенням до [е] |
[свиесток], [виешневий] |
Лабораторія юного дослідника
► Опрацювати основні правила вимови приголосних. Прочитати текст, дотримуючись вимог української орфоепії. Виписати слова, у яких відбуваються асиміляційні зміни при вимові.
Кажуть, що краса врятує світ... А хто врятує світ від нашої жорстокості й бездушності?
Нещодавно я прочитав про те, як п’ять браконьєрів розстріляли лебедів, які, втомившись у далекій дорозі, сіли перепочити у ставку. Так, це було, на мою думку, не полювання, а саме розстріл. Лебеді звикли до доброго ставлення до них людей. Тому не злякалися автобуса, що під’їхав до них на греблю.
Не злякалися навіть тоді, коли почалася стрілянина. Та й полювання на них заборонено. Непокоїтися їм не було причини. І лише, коли двоє птахів були мертвими, третій здійнявся в небо, але, зробивши велике коло, слідуючи лебединій вірності, повернувся назад, де його й настиг постріл.
Лебеді завжди були символом вірності й любові, родинного щастя та материнства. Тому дуже боляче читати, як для декого краса може перетворитися на шматок м’яса. Прикро, що такі «мисливці» нехтують не тільки неоціненним даром природи, а високим званням людини.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Дослідження-відновлення
► Повторити основні правила фонетичної транскрипції.
Запам’ятай!
1. Усі слова транскрибуються, тобто беруться в квадратні дужки [ ].
2. Усі слова пишуться окремо і обов’язково з наголосом, крім односкладних слів.
3. У транскрипції відсутні великі літери.
4. У транскрипції відсутні літери Я, Ю, Є, Ї, які позначаються [йа], [йу], [йе], [йі], або як голосні, що передають пом’якшення попереднього приголосного: [’а], [’у], [’е].
Ї — передає завжди два звуки.
5. У транскрипції відсутній апостроф і м’який знак.
6. [еи], [ие], [оу], [уо] — для позначення ненаголошеного голосного звука.
7. У транскрипції літера Щ завжди дає два звуки [шч].
8. У транскрипції подвоєння приголосних завжди дає один звук: нн = [н:], дд = [д:], сс = [с:], лл = [л:].
9. У транскрипції африкати ДЖ і ДЗ позначають спеціальними символами чи двома літерами з дужкою зверху:
► Записати подані слова фонетичною транскрипцією. Визначити, який звук є спільним для всіх чотирьох слів у рядку.
1. Розділ, сіль, сім, за=пишіть.
2. Гава, вокзал, аґрус, гуля.
3. Мають, м’ята, матір’ю, кава.
4. Куля, лютня, люстерко, люлька.
5. Серйозний, зйомка, в’юн, Нью-Йорк.
Синтаксичний Олімп
► До запропонованого випадку вимови голосних і приголосних дібрати власний приклад.
· осінь (око, мило, ніс) — чітка, виразна вимова;
· зима (мине, живе, дива) — [ие];
· весна (село, земля, перо) — [еи];
· казка (стежка, кладка, голуб) — дзвінкі не оглушуються;
· розквіт (розпис, розхитати, розтривожити) — оглушення в роз-, без-;
· косьба (боротьба, молотьба, рюкзак) — асиміляція за дзвінкістю;
· легко (нігті, дьогтю, вогко, кігті) — оглушення;
· розумник (кожух, зозуля, голубка, чому, ходжу, лопух) — [оу];
· пісня (сміх, світ, свято, цвях) — асиміляція за м’якістю;
· підживити (відзимувати, віджити) — [д] і [з]; [д] і [ж] — окремі звуки;
· купаються (смієшся, грається) — дієслова на -ться, -шся;
· часто (курча, що, щастя, дівчата, чашка) — [ч];
· кукурудза (дзиґа, джміль, ходжу) — африкати.
VI. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ.
Самостійна робота (за варіантами)
► Прочитати поезії Ліни Костенко. Визначити тему та основну думку, указати тип і стиль мовлення. Виконати завдання після тексту за варіантами.
* * *
На віях тиші мерехтять сніжинки.
Зима крізь вії дивиться на світ.
Шляхи і діти їх — стежинки —
шукають вранці згадку до воріт.
Село в снігах, як чаша кришталева,
у срібних жилках скованих джерел.
Ідуть у білих каптурах дерева,
понамерзали брови у дерев.
Їм білий вітер розвіває поли,
вони бредуть, похилені, на шлях,
де гайвороння, чорне як ніколи,
шматочок сонця ділить у полях.
1-й варіант: виписати з тексту по п’ять слів, у яких букв більше, ніж звуків і у яких звуків більше, ніж букв. Записати фонетичною транскрипцією перше речення.
* * *
Сніги метуть. У вікнах біле мрево.
Антени ловлять клаптики новин.
На білий вальс запрошую дерева,
на білий вальс вітрів і хуртовин.
Хай буде сніг, і музика, і вечір.
Хай серце серцю сплачує борги.
О покладіть гілки мені на плечі,
з мого життя пострушуйте сніги!
Я вас люблю за те, що ви дерева.
Що ви прийшли до мене, що ви тут.
Зима стоїть, скляна і перкалева.
Метуть сніги. Сніги метуть, метуть...
2-й варіант: виписати з тексту п’ять слів, у яких кількість букв і звуків однакова і в яких звуків менше, ніж букв. Записати фонетичною транскрипцією речення: «Я вас люблю за те, що ви дерева».
VІІ. ПІДСУМОК УРОКУ
VІІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ