Розробки уроків - Українська мова 10 клас І семестр - 2018 рік
УРОК 31. ТЕМАТИЧНА КОНТРОЛЬНА № 3. КОНТРОЛЬНИЙ ТЕСТ
Мета: проведення контрольного виявлення навчально-пізнавальної діяльності за час вивчення теми «Орфоепічна норма».
Очікувані результати навчально-пізнавальної діяльності учнів:
✵ знаннєва складова: учень/учениця: розуміє суть понять «норма», «орфоепія», «орфоепічна помилка», «орфоепічна норма», «милозвучність», «наголос», «логічний наголос»;
✵ діяльнісна складова: учень/учениця: виявляє практичні вміння і навички роботи з тестовими завданнями різного виду; демонструє практичне застосування здобутих знань з теми.
✵ ціннісна складова: учень/учениця: усвідомлює важливу роль освіти у своєму житті; зацікавлений у результатах навчально-пізнавальної діяльності; відчуває радість від самостійно виконаної роботи і відповідальність за власний вибір.
Перебіг уроку
I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ
II. ІНСТРУКТАЖ ЩОДО РОБОТИ З ТЕСТОМ
III. ПРОВЕДЕННЯ КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ
Тематична контрольна робота № 3
Орфоепічна норма
Завдання 1-11 мають по п'ять варіантів відповіді, серед яких лише один правильний. Виберіть правильний, на вашу думку, варіант відповіді. Кількість балів: 11.
1. Виділена буква позначає однаковий звук у кожному слові рядка.
А засвітити, зломити, зчищати;
Б садочок, футболіст, дивина;
В коротший, витрачати, позаторік;
Г царювати, цимбаліст, цікавий;
Д анекдот, покрівля, краяти.
2. Підкреслена буква позначає той самий звук в усіх словах рядка.
А фужер, левкой, марафон, симфонія;
Б пишеться, тюлень, стіл, тьмяний;
В хибний, хвалько, схопити, мох;
Г просьба, сім’я, прихильність, сяйво;
Д колесо, мокрий, вокзал, скупість.
3. Підкреслені літери позначають один і той самий звук у всіх словах рядка.
А вода, перегони, голубка;
Б комп’ютер, тест, чекання;
В випадок, родина, молитва;
Г тернистий, кетяг, Одеса;
Д Поділ, момент, жоржина.
4. Правильно підкреслені літери на позначення наголошених голосних у всіх словах рядка.
А олені, подруга, спина;
Б український, призвела, кропива;
В читання, одинадцять, випадок;
Г квартал, дрова, зароблю;
Д листопад, жалюзі, кілометр.
5. Уподібнення приголосних відбувається при вимові кожного слова рядка.
А зсипати, дужка, розпач, жінці;
Б освітній, зарядка, молотьба, розжувати;
В якби, зшити, навесні, ягідки;
Г зжовкнути, ніжність, квітчання, усмішці;
Д легкий, екзамен, ліжко, безсердечний.
6. Наголос на другому складі мають усі слова рядка.
А дочка, подруга, вимова, сантиметр, ідемо;
Б спина, виразно, завдання, попереду;
В предмет, рукопис, ненавидіти, в’язкий;
Г кропива, приязнь, горошина, каталог;
Д щипці, фольга, обруч, русло.
7. Треба вживати у в усіх випадках у рядку.
А дерева (у/в) лісі, зайшла (у/в) свою кімнату;
Б напишіть (у/в) листі, сади (у, в) цвітінні;
В (у/в) першому випадку, шляхи (у/в) невідоме;
Г читач (у/в) книгозбірні, кредити (у/в) банку;
Д занесіть (у/в) дім, уроки (у/в) першу зміну.
8. Літера у ставиться в реченні «(1)продовж віків з вірою (2) себе, з намаганням принести людям світло (3)ченості йшли на вогнище Джордано Бруно і Коперник, стояли проти (4)сіх Леонардо да Вінчі й Галілей, думали інакше тисячі (5)чених» на місці цифри.
А 3
Б 2
В 1
Г 4
Д 5
9. Позначте рядок, у якому в дієслівних формах на місці пропуску пишеться одна й та сама сама буква:
А нагородити — нагоро..у, мазати — ма..у;
Б лазити — ла..у, радити — ра..у;
В сидіти — си..у, возити — во..у;
Г судити — су..у, відгородити — відгоро..у;
Д водити — во..у, в’язати — в’я..у.
10. Текст і завдання до нього.
1. Кінострічка «Хатіко: вірний друг» заснована на реальних подіях, які відбувалися в Японії понад вісімдесят років тому. 2. Щоранку собака проводжав свого господаря на роботу й увечері зустрічав його на вокзалі. 3. На жаль, хазяїн несподівано помирає, проте пес, на ймення Хатіко, протягом дев’яти років, о п’ятій вечора, чекає його до останнього поїзда. 4. Розчулені такою відданістю, японці поставили собаці пам’ятник в тому місці, де пес завжди чекав свого господаря.
Правила чергування у — в, і — й порушено в реченні
А першому
Б другому
В третьому
Г четвертому
11. Текст і завдання до нього.
1. Я скріпив нашу дружбу з ведмежам ще й галантною послугою. 2. Дав йому цукор, який не переводиться навіть у найбідніших старателів. 3. Воно почало гризти цукор і дозволило роздивитись себе уважніше. 4. Воно було якогось матового темно-сірого тону з чудовими переливами, що переходив у чорний на морді та лапах. 5. Шерсть була надзвичайно довга, густа й тонка, як гагачий пух: усі м’якенькі стовщення під нею на вигляд і на дотик були зовсім дитячі...
► Укажіть речення, у якому є слово, яке за зміни наголосу змінює своє лексичне значення.
А першому
Б другому
В третьому
Г четвертому
Д п’ятому
12. Поставте в поданих словах наголос. Випишіть спочатку ті слова, у яких наголос падає на перший склад, потім — ті, у яких він падає на другий склад, а після них — ті, у яких наголос падає на третій склад. Кількість балів: 12.
Жадоба, кидати, одинадцять, абичий, ваги, добовий, черемха, подушка, борошно, кухонний, щелепа, зібрання, щелепа, олень, зубожіти, український, діалог, разом, центнер, солодощі, рукописний, попереду, понеділок, локшина, ікло, дрова, жаданий, загадка, граблі, джерело, довідник, верба.
У завданнях 13-14 до кожного з чотирьох рядків інформації, позначених цифрами, доберіть один правильний, на Вашу думку, варіант, позначений буквою. Кількість балів: 8.
13. Установіть відповідність між складами у слові та їхньою характеристикою.
1 Садок 2 Роблю 3 Спина 4 Квартал |
А Обидва склади відкриті, перший — наголошений Б Перший склад відкритий, наголошений, другий — ненаголошений В Обидва склади закриті, другий — наголошений Г Перший склад відкритий, другий — закритий, наголошений Д Перший склад закритий, другий — відкритий, наголошений |
1 Г 2 Д 3 А 4 В
14. Установіть відповідність.
Місце наголосу |
Приклад |
1 Перший склад |
А Завдовжки |
2 Другий склад |
Б Черговий |
3 Третій склад |
В Найцікавіший |
4 Четвертий склад |
Г Сільськогосподарський |
Д Олень |
1 Д 2 А 3 Б 4 В
Оцінювання тестових завдань
31 бал |
12 б. |
18-17 балів |
6 б. |
30 балів |
11 б. |
16-14 балів |
5 б. |
29-28 балів |
10 б. |
13-10 балів |
4 б. |
27-26 балів |
9 б. |
9-7 балів |
3 б. |
25-23 балів |
8 б. |
6-3 балів |
2 б. |
22-19 балів |
7 б. |
2-1 бал |
1 б. |
Нагадування про те, скільки часу залишилося до завершення роботи.
Оголошення про одночасне завершення роботи. Бланк чи зошит учні повинні покласти на край столу.
IV. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ