Розробки уроків - Українська мова 10 клас І семестр - 2018 рік
УРОК 5. ЛЕКСИЧНА НОРМА. ЛЕКСИЧНА ПОМИЛКА. ЛЕКСИЧНЕ ЗНАЧЕННЯ СЛОВА
Мета: ознайомлення з мовною системою й формування на цій основі базових лексичних, граматичних, стилістичних, орфоепічних умінь і навичок; здатності учня до аналізу й оцінки мовних явищ і фактів.
Очікувані результати навчально-пізнавальної діяльності учнів:
✵ знаннєва складова: розуміє суть поняття «порушення лексичної норми», пояснює найпоширеніші випадки порушення лексичної норми;
✵ діяльнісна складова: дотримується лексичної норми в усних і писемних висловленнях; уживає слова відповідно до їхніх лексичних значень, дотримується лексичної сполучуваності слів; виявляє й усуває порушення лексичних норм, норм слововживання;
✵ ціннісна складова: виявляє в текстах та обґрунтовує особистісні й загальнолюдські цінності; висловлює власне розуміння цінностей.
Перебіг уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Бліцопитування
► Як правильно?
✵ Грати чи відіграти роль у політиці?
✵ Схід Ближній чи Близький?
✵ Будова чи будівля школи?
✵ Педагогіка авторитарна чи авторитетна?
✵ Рахунок банковий чи банківський?
✵ День відкритих чи відчинених дверей?
✵ Об’єднання громадське чи громадянське?
✵ Поліцейська ділянка чи дільниця?
✵ Дипломати домовилися чи договорилися про спільні дії?
✵ Події освітлюють чи висвітлюють?
✵ Освіту отримують чи здобувають?
✵ Вчинок гуманний чи гуманістичний?
✵ Звістка вразила чи уразила?
✵ Дівча лагідної вдачі чи удачі?
✵ Дерево гранатне чи гранатове?
✵ Небезпека погрожує чи загрожує?
✵ Телевізор виключають чи вимикають?
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ
Привіт, проблемо!
► Витлумачте лексичне значення поданих пар слів, складіть із ними речення.
Допустимий — допустовий, економіка — економія, показник — покажчик, обшукувати — ошукувати.
IV. ЗАСВОЄННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Лабораторія юного дослідника
► Поясніть значення слів у кожній парі, складіть і запишіть із ними речення.
1. Протягом — на протязі.
2. Виключний — винятковий.
3. Занапастити — втратити.
4. Переводити-перекладати.
Робота з підручником
► Прочитайте в підручнику лінгвістичну довідку. Розкажіть про поняття лексична норма, лексична помилка, лексичне значення слова.
Робота з текстом
► Прочитайте текст. Зробіть висновок про те, чи є жаргонізми порушенням лексичних норм?
У романі Іллі Ільфа та Євгена Петрова «Дванадцять стільців» колоритна постать Людоїдки Еллочки не загубилася серед інших персонажів в першу чергу через уміння висловлювати всі свої думки тридцятьма словами чи висловами, більшість з яких є жаргонними.
На сьогодні ще не вирішена проблема чіткого розрізнення понять «жаргон», «сленг» і «арго». У короткому тлумачному словнику лінгвістичних термінів за редакцією Світлани Єрмоленко ці терміни розшифровуються так:
«Жаргон — соціальний діалект, яким користуються мовці, об’єднані спільними інтересами, захопленнями, професією, віком, ситуацією. Відрізняється від літературної мови специфічною лексикою й вимовою, існує не окремо, а на основі певної мови: жаргон військовий, жаргон спортивний, жаргон молодіжний, жаргон канцелярський.
Сленг — варіант професійної мови, слова та вирази, що використовуються у спілкуванні людей різних вікових груп, професій, соціальних прошарків.
Арго — мова вузької соціальної чи професійної групи, створена з метою мовного відокремлення, відзначається наявністю слів, незрозумілих для сторонніх: арго злодіїв, арго жебраків, арго школярів».
Як бачимо, терміни «жаргон», «сленг», «арго» є словами-синонімами, але з різними відтінками у значеннях.
Жаргонізми вживаються в літературі, як художній засіб мовної характеристики героїв твору. Їх використовували Іван Франко («Хлопська комісія»), Іван Микитенко («Вуркагани»), Іван Багряний («Сад Гетсиманський») та ін. Арго лірників у своїх творах відтворив Гнат Хоткевич.
Отже, підбиваючи підсумки, можемо сказати, що жаргон, сленг, арго стоять поза літературною мовою, тому їх вживання в повсякденному спілкуванні небажане. Проблема вивчення цієї лексики залишається відкритою, тому що багато питань не вирішені (розрізнення, утворення жаргонів, сленгу, арго; їх перехід до загальновживаної грубої просторічної лексики; функціонування у студентському і шкільному середовищі, шляхи викорінення тощо) (З Інтернету).
Мовний інтенсив
► Прочитайте слова й запишіть ті, значення яких вам незрозуміле. Для пояснення їхнього лексичного значення зверніться до тлумачного словника. Якщо у вас немає друкованого видання, скористайтеся електронним варіантом (режим доступуsum.in.ua).
Бруківка, велелюддя, височіти, довкілля, затінок, зачаїтися, картати, картатий, небокрай, реготун.
V. ПІДСУМОК УРОКУ
Відкритий мікрофон
· Які були труднощі протягом уроку? Чому? Як їх подолати?
· Головний результати моєї роботи на уроці — це...
· Ці знання і вміння я обов’язково використаю...
VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ