Розробки уроків - Українська мова 10 клас ІІ семестр - 2018 рік
УРОК 49. РОЗРІЗНЕННЯ ПРИСЛІВНИКІВ І СПІВЗВУЧНИХ СПОЛУК
Мета: формування у школярів компетентностей дотримання орфографічних норм і правил українського правопису.
Очікувані результати навчально пізнавальної діяльності:
✵ знаннєва складова: з'ясовує суть поняття орфографічна норма; знає основні морфологічні ознаки прислівника, правила його написання та розрізнення зі співзвучними сполуками;
✵ діяльнісна складова: доцільно використовувати під час написання прислівників і співзвучних сполук основні правила; виявляє й пояснює порушення орфографічних норм, працює з орфографічними словниками, застосовує знання на практиці;
✵ ціннісна складова: висловлює своє ставлення до написаного/прочитаного, відчуває відповідальність за дотримання орфографічних норм;
ПЕРЕБІГ УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Дослідження-узагальнення
► Прочитати поданий матеріал, пригадати основні правила розрізнення прислівників і співзвучних із ними сполук.
Омоніми: прислівники треба відрізняти від однозвучних сполучень прийменника з іншими частинами мови, які пишемо окремо.
Порівняймо:
Прислівники |
Інші частини мови |
надворі Надворі швидко стемніло |
На дворі (прийм. + ім.) Дрова лежали на дворі бабусиної хати |
Згори Спостерігали згори |
З гори (прийм. + ім.) Альпіністи спускалися з гори |
вдень Закінчили роботу вдень |
В день (прийм. + ім.) Побачилися в день зустрічі |
Напам’ять Вивчив вірш напам’ять |
На пам’ять (прийм. + ім.) Бабуся скаржиться на пам’ять. |
поволі Річка тече поволі, стиха |
По волі (прийм. + ім.) Чи по волі своїй, чи по неволі? |
по-новому Тепер живемо по-новому |
по новому (прийм. + прикм.) Туристи пішли по новому мосту |
вдвох Вони вдвох швидко прибігли |
В двох (прийм. + числ.) Жили в двох кімнатах |
уперше Він приїхав до нас уперше |
у перше (прийм. + числ.) Постукав у перше вікно |
Іноді відрізнити прислівник від інших частин мови допомагає наголос. Наприклад:
Прислівники |
Сполучення іменника з прийменником |
Надворі, набік |
На дворі, на бік |
Творча робота
► Скласти по одному складному реченню з поданими словами і сполученнями слів. Підкреслити граматичні основи, визначити вид складного речення (складносурядне, складнопідрядне, без сполучникове)
1. Поволі, по волі. 2. Збоку, з боку. 3. Зрештою, з рештою. 4. Напам’ять, на пам’ять.
Дослідження - творче конструювання
► Записати подані сполучення слів, знімаючи риску. Аргументувати свій вибір.
► Увести записані сполучення до складу простих речень, ускладнених відокремленими членами речення.
1. Вишивали в/двох — у/двох вазонах. 2. Одягається по/новому — ішов по/новому лінолеуму. 3. Приїхали в/день — у/день. 4. Вправи на/силу — на/ силу йшов.
Пояснювальний диктант
МІСЯЧНА НІЧ
Не хотілось іти додому. Повний виточений по краях місяць спокійно котився вгорі над майданом. В сріблясто-зеленому потоці, що без угаву лився навскіс згори, потонув майдан, доми, липи. Кость проминув гіллясті липи, шо оточили соборний цвинтар, і навмання пішов Старокиївського вулицею.
Була пізня година. Вулиця розлягалась перед очима порожня, і не тільки десь удалині глухо і ледаче гавкав чийсь собака. Без сумніву, Кость Горобенко цієї ночі не засне. Хай куняють будинки і гавкає з нудьги собака. Кость хоче спокою. Місяць ллятиме й далі срібну зливу, а знайома порожня вулиця розкаже Костеві багато-багато. Кость радо слухатиме її простеньке оповідання. Збоку глянути, це смішно, але, кінець кінцем, кожній людині вільно на самоті робити собі те, що дає їй втіху і радості (За Б. Антоненком-Давидовичем).
V. ПІДСУМОК УРОКУ
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
✵ Дотримуючись морфологічних норм, письмово побудуйте висловлення на тему: «Громадянські цінності», використовуючи такі сполуки: по-старому — по старому; надвоє — на двоє; насилу — на сил.
Додаток
Диктант
«ТОЙ, ЩО ДИВИТЬСЯ У ВІЧІ»
В основі спілкування українського народу лежать такі загальнолюдські морально-етичні цінності, як доброзичливість, любов, лагідність, привітність, шаноба, ґречність.
Всі вислови мовленнєвого етикету — привітання, прощання, звертання, подяка, прохання, вибачення, запрошення тощо — покликані показати насамперед увічливість співбесідників.
Первісне значення слова «ввічливість» пов’язується з формою «у вічі»: тобто ввічливий — «той, хто дивиться у вічі». Найперше, що покликані показати знаки етикету, — це вияв миролюбності, відсутність ворожості, агресивності. Це повинен був засвідчити насамперед погляд людини, адже недаремно кажуть в народі, що очі — дзеркало душі. Тому, спілкуючись — вітаючись, прохаючи що-небудь, дякуючи, запрошуючи — співбесідники дивились у вічі один одному. Поступово прикметник «увічливий» переосмислився і набув переносного значення: «той, що дотримується правил пристойності, виявляє уважність, люб’язність».
Та ввічливість — це осяжне поняття, яке може мати різні відтінки. Тому українська мова послуговується спеціальними словами на означення цих відтінків. Так, вищою мірою вияву ввічливості є ґречність (за М. Білоус; 181 сл.).