Розробки уроків - Українська мова 10 клас ІІ семестр - 2018 рік
УРОК 60. ВІДМІНКОВІ ЗАКІНЧЕННЯ ІМЕННИКІВ З КОНКРЕТНИМ ТА АБСТРАКТНИМ ЗНАЧЕННЯМ
Мета: поглибити й систематизувати знання учнів про відмінкові закінчення іменників з конкретним і абстрактним значенням; формувати вміння правильно визначати відмінкові форми іменників.
Очікувані результати навчально пізнавальної діяльності учнів:
• знаннєва складова: усвідомлює зв'язок морфологічної норми з граматичними категоріями іменника; знає особливості відмінювання іменників з конкретним і абстрактним значенням, коментує їх; виявляє й аналізує порушення у вживанні відмінкових форм аналізованих іменників, покликаючись на засвоєні правила, коментує їх.
• діяльнісна складова: організовує власну діяльність з дотримання морфологічних норм в усному і писемному мовленні, уміння вибирати потрібну форму слова, спираючись на засвоєні норми категорії відмінків іменників; демонструє вміння аналізувати тексти з погляду дотримання морфологічних норм; користується словниками та інформаційними ресурсами.
• ціннісна складова: виявляє прагнення поліпшувати морфологічну грамотність.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
Перевірка домашнього завдання
Інтелектуальна зарядка
· Які іменники належать до ІІ відміни? Наведіть приклади.
· Як визначити, до якої групи належать іменники?
· Як визначити групу іменників чоловічого роду на -р?
· Поставте питання до іменників родового відмінка.
Кодовий диктант
► Прочитайте текст. Знайдіть іменники другої відміни (номер речення позначте біля відповідної літери (а, б)).
ВІРТУАЛЬНИЙ СВІТ
1. Віртуальна реальність — штучний, створений за допомогою сучасних технологій світ, у якому людина почувається так само, як і в реальному.
2. Рівень занурення у вигадку залежить від якості того чи іншого девайса.
3. Віртуальна реальність — це цікаві діалоги, ігри, граючи у які, ви можете керувати автомобілем, пілотувати літак, мчати на лижах вниз гірським схилом, подорожувати вітрильником по морю.
4. Віртуальна реальність — це засоби навчання лікарів мистецтву хірургічної операції, льотчиків — безпечному пілотуванню надзвукових лайнерів, архітекторів — будівництву міст тощо.
► Установіть відповідність між словами та закінченням у Р. в. однини: а) закінчення — а (я); б) закінчення — у (ю).
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ Й ЗАВДАНЬ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
Лінгвістичне спостереження
Закінчення іменників другої відміни у родовому відмінку однини залежать від лексичного значення слова.
Порівняйте: листопада (місяць) і листопаду (опадання листя).
Умотивований вибір форми слова
► Допишіть потрібні закінчення іменників
• Звук... (процес), звук... (термін).
• Термін... (слово), термін... (строк).
• Рахунк... (документ), рахунк... (дія, результат).
• Центр... (в математиці), центр... (в інших значеннях).
• Знак... (позначка), знак... (слід, прикмета).
• Папер... (документ), папер... (матеріал).
• Акт... (документ), акт. (дія).
► Складіть по 2 речення, уживаючи іменники з різним лексичним значенням
IV. ПОГЛИБЛЕННЯ ЗНАНЬ І ВМІНЬ
Лінгвістичне дослідження
► Прочитайте текст. Доберіть до нього назву. З’ясуйте значення виділених слів.
Технології не стоять на місці, зараз ми можемо спостерігати величезний прогрес у розвитку віртуальної реальності. Майже щодня з’являється новина про вихід того чи іншого віртуального гаджета. Та найпопулярнішими поки що залишаються окуляри та шоломи віртуальної реальності.
Віртуальність (від лат. virtus — тут: потенційний, можливий) — це термін, що позначає вигаданий, уявний об’єкт, суб’єкт, знак, категорію, ставлення, дію, звук тощо, які не присутні в цей час у реальному світі, а створені лише грою уяви людської думки, або зімітовані за допомогою інших об’єктів.
► Знайдіть у тексті іменники. що мають паралельні закінчення, з’ясуйте їхнє лексичне значення.
► Складіть речення. утворивши пару до аналізованого слова, але з іншим лексичним значенням.
Робота з теоретичним матеріалом
► Пригадайте правила, скориставшись довідкою.
Сучасне вживання закінчень -а (-я), -у (-ю) іменників другої відміни зумовлене і морфемною будовою слова.
Закінчення -у характерне для префіксальних іменників, а закінчення -а характерне для префіксально-суфіксальних і суфіксальних іменників.
Наприклад: заліку, запису і додатка, заголовка.
Довідкове бюро. Зміна закінчення в родовому відмінку впливає на значення слова. Наприклад: ділового папера, але аркуш паперу; каменя (великого), але каменю (матеріалу) листопада (місяця), але завершення листопаду (явища природи).
Закінчення деяких іменників другої відміни залежить від наголосу:
Моста (наголос на [а]) — мосту (наголос на [о]
Деякі іменники чоловічого роду в родовому відмінку мають паралельні закінчення -а (-я), -у (-ю): стола — столу, двора — двору, моста — мосту.
Самостійна робота
► Порівняйте морфемну будову слів і поясніть уживання закінчень.
Вислову, відгуку, іменника, таночка.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ МАТЕРІАЛУ
Тренувальні вправи
► Складіть по два речення із кожним словом так, щоб ці слова мали в Р. в. одн. паралельні закінчення -а (-я), -у(-ю).
Листопад, Роман, камінь, лист, папір.
Роздуми над власним мовленням
► Поміркуйте, чому подані словах мають різні закінчення, поставте наголос у них.
• Підсумку (результат); підсумка (сумка).
• Прикладу (зразок), приклада (в рушниці).
• Органа (музичний інструмент), органу (частина організму).
• Обода (колесо), обіду (споживання страви).
► Проаналізуйте, як впливає наголос на лексичне значення слова.
VI. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ МАТЕРІАЛУ
1. Закінчення -а у формі родового відмінка однини мають іменники:
А футбол, танець, вальс;
Б пісок, борщ, мед;
А Київ, Харків, Дніпро.
2. У якому рядку всі іменники в родовому відмінку однини мають закінчення -у?
А сантиметр, Дрогобич, Кавказ, листопад (місяць);
Б університет, роман (твір), мед, вокзал;
В рід, велосипед, біг, лист.
3. У якому рядку всі іменники в родовому відмінку однини можуть мати закінчення -у (-ю) й -а (-я) залежно від значення?
А камінь, Алжир, стіл, листопад;
Б папір, вогонь, суходіл, лиман;
В туман, Донець, двір, міст.
4. У якому рядку форми іменників чоловічого роду однини з родовому відмінку II відміни подані неправильно:
А тролейбуса, явора, сантиметра;
Б Донбаса, Близького Схода, Ірана;
В переїзду, твору, циркуля.
VІІ. ПІДСУМОК УРОКУ
Рефлексія. Технологія «Мікрофон»
► Підсумувати роботу на уроці за допомогою прийому «Незакінчене речення»
• На уроці я дізнався (дізналась) ...
• На уроці я навчився (навчилась) ...
• На уроці я зрозумів (зрозуміла) ...
VІІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
► Опрацювати теоретичний матеріал. Виконати вправу.