Розробки уроків - Українська мова 10 клас ІІ семестр - 2018 рік
УРОК 35. АПОСТРОФ. ПОЗНАЧЕННЯ М'ЯКОСТІ ПРИГОЛОСНИХ
Мета: формування компетентного мовця, який усвідомлено прагне бути грамотним, застосовувати вивчене на практиці.
Очікувані результати навчально-пізнавальної діяльності учнів:
• знаннєва складова: усвідомлює важливість дотримання орфографічної норми для сучасного компетентного мовця; знає правила українського правопису щодо вживання апострофа, знака м'якшення;
• діяльнісна складова: організовує свою діяльність; виявляє й пояснює порушення орфографічної норми; працює з орфографічним словником; застосовує знання на практиці; аналізує факти порушення орфографічних норм; висловлює припущення про написання того чи того слова з апострофом, знаком м'якшення чи без нього; виявляє аналогії в написанні слів; знаходить і аналізує додаткову інформацію з теми;
• ціннісна складова: сприймає орфографічну грамотність як статусну річ; демонструє наміри щодо вдосконалення власної орфографічної грамотності.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ, ВИЗНАЧЕННЯ ОЧІКУВАНИХ РЕЗУЛЬТАТІВ НАВЧАЛЬНО-ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
II. ЕМОЦІЙНА ГОТОВНІСТЬ ДО УРОКУ
Вправа «Слово в подарунок»
На фліпчарті учні по черзі пишуть слово, яке, на їхню думку може підняти настрій іншим, є милозвучним чи асоціюється з позитивними емоціями. Вибірково пояснюють свій вибір. Учитель теж «дарує» слово, заздалегідь продумавши, на чому хотів би акцентувати увагу учнів. Це може бути слово з апострофом або зі знаком м’якшення, щоб пов’язати його з темою уроку.
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І СУБ'ЄКТНОГО ДОСВІДУ
1. Знайдіть слово, у якому допущено помилку:
А витікти;
Б зламати;
В допомагати;
Г забиратися;
Д поклонятися.
2. Знайдіть слово, у якому потрібно писати букву е:
А обер..гати;
Б прибер..гти;
В вист..лати;
Г вич..сувати;
Д зап..рати.
3. Знайдіть слово, у якому потрібно писати букву и:
А відч..пити;
Б збр..хати;
В вкор..нитися;
Г вит..рати;
Д підпер..зати.
4. Знайдіть слово, у якому потрібно писати букву і:
А викор..нити;
Б вип..чений;
В зач..пати;
Г відр..ктися;
Д заст..бнути.
5. Знайдіть слово, у якому потрібно писати букву е:
А оч..видець;
Б кр..ниця;
В бл..скавиця;
Г л..ман;
Д невм..руший.
6. Знайдіть слово, у якому потрібно писати букву и:
А дал..чінь;
Б л..ментувати;
В вел..чезний;
Г л..вада;
Д п..чатка.
7. Знайдіть слово, у якому ненаголошений и перевіряється наголосом:
А тривога;
Б кривавий;
В стриміти;
Г дрижати;
Д гриміти.
8. Знайдіть іменник із суфіксом -ев-:
А мереж..во;
Б плет..во;
В мел..во;
Г мар..во;
Д мороз..во.
9. Знайдіть слово, у суфіксі якого пропущено букву е:
А пал..во;
Б зверн..ний;
В видов..ще;
Г гущав..на;
Д зворушл..вий.
10. В особових закінченнях дієслів пропущено букви е та и. Знайдіть рядок, у якому в обох дієсловах пропущено однакову букву:
А розкаж..ш, їзд..мо;
Б створ..мо, перескоч..ш;
В повесел..ш, сяд..ш;
Г роб..мо, плач..мо;
Д плат..ш, мел..ться.
11. Знайдіть слово з буквосполученням «-ре-»:
А тр..вати;
Б бр..ніти;
В скр..піти;
Г кр..чати;
Д скр..бти.
12. Знайдіть слово з буквосполученням «-ри-»:
А бр..хати;
Б скр..хати;
В тр..мбіта;
Г тр..мати;
Д тр..мтіти.
IV. ОПРАЦЮВАННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ. РОЗВИТОК ПРЕДМЕТНИХ ТА КЛЮЧОВИХ КОМПЕТЕНТНОСТЕЙ
Презентація результатів роботи груп (до 2-х хв)
Робота з орфографічними словниками.
► Виписати зі словника слова, які пишемо з апострофом (15 слів, що починаються з різних звуків).
► Виписати слова, які, на вашу думку, однокласники могли б написати з апострофом (15 слів).
► Виписати слова — власні назви, як потрібно писати зі знаком м’якшення.
Світ фразеології
► Пригадайте і запишіть кілька фразеологізмів з орфограмою «Апостроф» та «Знак м’якшення». Зачитайте, поясніть значення фразеологізмів та правопис слів з апострофом і знаком м’якшення.
Для довідки: язик добре підв’язаний; грець ухопив; брати бар’єр; накивати п’ятами; нам’яти боки; не в тім’я битий; не нашого пір’я пташина; язик свербить; як свої п’ять пальців; як п’яте колесо до воза; зі шкури пнеться; зав’язати головоньку; камінь за пазухою; з вогню та в полум’я.
V. РЕФЛЕКСИВНО-ОЦІНЮВАЛЬНИЙ ЕТАП
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ