Розробки уроків - Українська мова 10 клас ІІ семестр - 2018 рік

УРОК 64. ТЕМАТИЧНА КОНТРОЛЬНА РОБОТА № 6 З ТЕМИ «МОРФОЛОГІЧНА НОРМА» (ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ)

Мета: проведення контролю знань навчально-пізнавальної діяльності учнів за час вивчення теми «Морфологічна норма».

Очікувані результати навчально пізнавальної діяльності учнів:

знаннєва складова: розуміє суть понять: «норма», «морфологія», «морфологічна норма», «морфологічна помилка»;

діяльнісна складова: виявляє практичні вміння і навички роботи з тестовими завданнями різних видів складності; демонструє практичне застосування здобутих знань з морфології;

ціннісна складова: усвідомлює важливу роль знань у своєму житті; зацікавлений у результатах виконаної роботи; відчуває задоволення від самостійно виконаної роботи та відповідальність за власний вибір.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ

II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Ознайомлення з критеріями оцінювання тестових завдань закритої й відкритої форм. Проведення інструктажу щодо виконання їх.

ІІІ. ВИКОНАННЯ ТЕСТОВИХ ЗАВДАНЬ

І варіант

Початковий рівень

1. Позначте рядок, у якому всі іменники-власні назви слід писати з великої літери і в лапках.

А сестра Єва, пес Йогурт, місто Чернівці;

Б вірш Заповіт, книга Кобзар, журнал Соняшник;

В цукерки Ромашка, вулиця Каштанова, казка Ох;

Г кінотеатр Мрія, байка Вовк і Кіт, пісня Цвіте терен.

2. Позначте рядок, у якому подано усі іменники спільного роду.

А білоручка, дармоїд, гуляка, нездара;

Б сірома, непосида, вереда, плакса;

В староста, листоноша, нероба, неук.

Г базіка, маля, бідолаха, нечупара.

3. Позначте рядок, у якому подано всі незмінювані іменники.

А листоноша, сирота, староста, нечупара.

Б Баку, Токіо, Київ, Кіото;

В метро, поле, вікно, кашне;

Г табу, інкогніто, портмоне, ревю.

4. Позначте рядок, у якому всі іменники мають форму лише множини.

А солі, води, сталі, грязі;

Б Карпати, ножиці, окуляри, кліщі;

В іменини, канікули, макарони, вермішель;

Г ясла, заробітки, ночви, хащі.

5. Позначте рядок, у якому всі іменники належать до І відміни.

А матуся, матір, сестра, сусідка;

Б Галина, Марія, Либідь, Лідія;

В душа, доня, дитя, дорога;

Г квітка, пташка, земля, пороша.

6. Позначте рядок, у якому всі іменники у формі орудного відмінка однини мають закінчення -ею, (-єю).

А межа, надія, перемога, робітниця;

Б тиша, площа, непосида, суддя;

В вельможа, лівша, дружина, левиця;

Г п’ятниця, сестриця, сім’я, теща.

Середній рівень

7. Позначте рядок, у якому всі іменники у формі кличного відмінка мають закінчення -е.

А Петро, воля, Ілля, Катря;

Б брат, Дніпро, батько, вулиця;

В площа, осінь, рід, кінь;

Г Київ, вчитель, місяць, ведмідь.

8. Позначте рядок, у якому всі іменники у формі родового відмінка однини мають закінчення -а (-я).

А Ясень, студент, млин, танець;

Б пароплав, майданчик, цукор, чай;

В Київ, іменник, вовк, долар;

Г Луцьк, Кривий Ріг, Конотоп, Зелений Клин.

9. Позначте рядок, у якому іменник зоря не є членом речення.

А Нічка розсипала зорі злотистії;

Б Зоре моя вечірняя, зійди над горою;

В Вечірня плакала зоря;

Г Сиплють ночі у тумани зорі сургучеві.

10. Закінчення -а у формі родового відмінка однини мають іменники.

А Вальс, теніс, футбол;

Б ліс, пісок, ситець, інститут;

В Київ, Львів, Миколаїв, Дніпро;

Г рок-н-рол, бокс, сік, принтер.

11. Апостроф у формі орудного відмінка ставиться у таких іменниках.

А Повість, радість, ненависть, гордість;

Б любов, кров, мати, верф;

В піч, міць, ніч, мідь;

Г січ, нехворощ, тінь, сіль.

Достатній рівень

Завдання 12-14 на встановлення відповідності. До кожного рядка, позначеного буквою, знайдіть відповідник, позначений цифрою.

12. Установіть відповідність між відмінами та іменниками.

1 Перша

А Суддя, плем’я, насип

2 Друга

Б Щастя, сузір’я, день

3 Третя

В Галченя, каченя, ім’я

4 Четверта

Г Листоноша, круча, земля

Д Радість, розкіш, любов

13. Установіть відповідність між іменниками, які вживаються у формі множини та їх значеннями.

1 Речовини

А Карпати, Альпи, Афіни

2 Відрізки часу, свят, обрядів.

Б Вершки, парфуми, дріжджі

3 Назви почуттів, станів

В Канікули, іменини, вечорниці

4 Географічні назви

Г Гордощі, веселощі, прикрощі

Д ворота, окуляри, сани

14. Установіть відповідність між іменниками та родами, до яких вони належать.

1 Непосида, соня, нероба, забіяка

А Жіночий

2 Краса, усмішка, івасі, мальва

Б Чоловічий

3 Сибір, степ, біль, тюль

В Середній

4 Сонце, волосся, кіно, верб’я

Г Спільний

Д Рід не визначається

Високий рівень

► Утворіть чоловічі імена по батькові від імен Микола, Хома, Юрій, Василь.

► Утворіть жіночі імена по батькові від імен Ігор, Валерій, Яків, Григорій.

► Зробіть морфологічний розбір виділеного іменника.

Вересень м’який повільно йде по травах полум’яних. (П. Дорошко)

ІІ варіант

Початковий рівень

1. У якому рядку всі спільнокореневі слова є іменниками?

А Два, двійка, двоє, двоїтися, подвійний;

Б свіжий, свіжо, свіжість, свіжина, свіженький;

В овоч, овочерізка, овочесховище, овочівник, овочівництво;

Г сто, сотня, сотий, сотник.

2. У якому рядку при написанні власних назв допущено помилку?

А Леся Українка, Тарас Григорович Шевченко, газета Новий день, журнал Дніпро;

Б Академія наук України, журнал «Всесвіт», князь Володимир, Дніпро, Херсон;

В Україна, Дунай, Чорне море, Будинок народної творчості, фабрика «Киянка»

Г казка «Ох», Київ, журнал «Пізнайко», Новий рік.

3. Знайти рядок з іменниками спільного роду.

А Сирота, сіромаха, бідолаха, нікчема, недотепа;

Б круча, груша, неволя, земля, душа;

В вершина, весна, школа, ластівка, ялинка;

Г базіка, маля, бідолаха, нечупара.

4. У якому рядку всі іменники чоловічого роду?

А Суддя, надія, земля, Ілля, гілля;

Б лоша, теля, зілля, дівча, круча;

В дріб, край, кінь, біль, Сибір;

Г шампунь, поні, боржомі, купе.

5. Позначте рядок, у якому всі іменники належать до І відміни:

А матуся, матір, сестра, сусідка;

Б Галина, Марія, Либідь, Лідія;

В душа, доня, дитя, дорога;

Г квітка, пташка, земля, пороша.

6. Позначте рядок, у якому всі іменники у формі орудного відмінка однини мають закінчення -ею, (-єю).

А межа, надія, перемога, робітниця;

Б тиша, площа, непосида, суддя;

В вельможа, лівша, дружина, левиця;

Г п’ятниця, сестриця, сім’я, теща.

Середній рівень

7. Позначте рядок, у якому всі іменники у формі кличного відмінка мають закінчення -е.

А Петро, воля, Ілля, Катря;

Б брат, Дніпро, батько, вулиця;

В площа, осінь, рід, кінь;

Г Київ, вчитель, місяць, ведмідь.

8. Позначте рядок, у якому всі іменники у формі родового відмінка однини мають закінчення -а (-я).

А Ясень, студент, млин, танець;

Б пароплав, майданчик, цукор, чай;

В Київ, іменник, вовк, долар;

Г Луцьк, Кривий Ріг, Конотоп, Зелений Клин.

9. Позначте рядок, у якому іменник зоря не є членом речення:

А Нічка розсипала зорі злотистії;

Б Зоре моя вечірняя, зійди над горою;

В Вечірня плакала зоря;

Г Сиплють ночі у тумани зорі сургучеві.

10. Закінчення -а у формі родового відмінка однини мають іменники.

А вальс, теніс, футбол;

Б ліс, пісок, ситець, інститут;

В Київ, Львів, Миколаїв, Дніпро;

Г рок-н-рол, бокс, сік, принтер.

11. Апостроф у формі орудного відмінка ставиться у таких іменниках.

А повість, радість, ненависть, гордість;

Б любов, кров, мати, верф;

В піч, міць, ніч, мідь;

Г січ, нехворощ, тінь, сіль.

Достатній рівень

Завдання 12-14 на встановлення відповідності. До кожного рядка, позначеного буквою, знайдіть відповідник, позначений цифрою.

12. Установіть відповідність між відмінами та іменниками.

1 Перша

А Каченя, курча, тигреня

2 Друга

Б Честь, річ, гордість

3 Третя

В Любов, листя, земля

4 Четверта

Г Тополя, Ілля, плакса

Д Степ, сонце, подвір’я

13. Установіть відповідність між іменниками, які вживаються тільки в множині, та назвами, що означають ці іменники.

1 Речовини

А Черкаси, Альпи, Суми

2 Відрізки часу, свят, обрядів

Б Вершки, парфуми, дріжджі

3 Назви почуттів, станів

В Канікули, іменини, вечорниці

4 Географічні назви

Г Гордощі, веселощі, прикрощі

Д Ворота, окуляри, сани

14. Установіть відповідність між іменниками та родами, до яких вони належать.

1 Нероба, сирота, плакса, бідолаха

А Жіночий

2 Боржомі, книга, лілея, повість

Б Чоловічий

3 Біль, край, Борнео, тюль

В Середній

4 Море, колосся, купе, верб’я

Г Спільний

Д Рід не визначається

Високий рівень

► Утворіть чоловічі імена по батькові від імен Богдан, Сава, Сергій, Василь.

► Утворіть жіночі імена по батькові від імен Ігор, Андрій, Яків, Григорій.

► Зробіть морфологічний розбір виділеного іменника.

Пухкою землею притрушувала біле насіння квасолі (О. Донченко)

IV. ПІДСУМОК УРОКУ

Збирання зошитів

Рефлексія

· Які завдання були складними? Чому? З якими завданнями впоралися легко?

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Індивідуальне завдання з повторення вивченого

Додаток до уроку

Оцінювання контрольного тесту

Тип завдання

Завдання закритої форми

Завдання відкритої

форми

з вибором однієї правильної відповіді

на відповідність

Номер

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

Варіант 1

Б

А

Г

Б

А

Б

В

Г

1-Г

2-А

3-Б

4-Д

1-Г

2-Б

3-Д

4-А

Варіант 2

В

Г

Б

А

Б

Б

В

В

1-Г

2-Д

3-А

4-Б

1-Б

2-В

3-Д

4-А

Кількість балів

0,5

0,5

0,5

0,5

0,5

0,5

0,5

0,5

2

2

2

2



Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити