Розробки уроків - Українська мова 10 клас ІІ семестр - 2018 рік
УРОК 70. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ВИВЧЕНОГО. ТЕМАТИЧНА КОНТРОЛЬНА РОБОТА № 2 З ТЕМИ «ПРАКТИЧНА РИТОРИКА» (ЗАХИСТ ПРОЕКТІВ-ПРЕЗЕНТАЦІЙ)
Мета: оцінити рівень засвоєних учнями знань із практичної риторики; рівень засвоєння основних понять та прийомів роботи над проектами.
Очікувані результати навчально пізнавальної діяльності учнів:
✵ знаннєва складова: знає основні вимоги, що висуваються до захисту проектів, коментує їх; виявляє й аналізує порушення, допущені у процесі представлення проектів опонентами;
✵ діяльнісна складова: організовує власну мовленнєву діяльність; виявляє вміння застосовувати знання в нестандартних ситуаціях; компетентно обговорювати життєво важливі проблеми, переконувати співрозмовника, аргументувати, відстоювати власну точку зору під час захисту проектів; володіє мистецтвом ведення полеміки; виявляє навички роботи з різними джерелами інформації, навички: спілкування при спільній роботі, самоконтролю і взаємоконтролю, самоорганізації й самооцінювання;
✵ ціннісна складова: виявляє прагнення працювати над поліпшенням мовної і мовленнєвої компетенцій.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Слово вчителя. Ми закінчили вивчення теми «Практична риторика», контрольну роботу проведемо у формі захисту проектів-презентацій. Кілька уроків назад ви отримали завдання в групах підготувати проект-презентацію «Чому навчили нас заняття з риторики?». Сьогодні ми перевіряємо результати цієї роботи.
ІІІ. ЗАХИСТ ПРОЕКТІВ-ПРЕЗЕНТАЦІЙ
І тур
Презентація проектів
Учні представляють свій проект за заздалегідь визначеними темами:
1) Місце риторики в моєму житті.
2) Значення ораторського мистецтва для політичного і громадського діяча
Взаємооцінювання
► Оцініть роботу своїх однокласників за поданими критеріями.
1. Наскільки повно в проекті відбито інформацію з риторики?
2. Наскільки чітко викладено інформацію?
3. Як технічно виконано презентацію? (Текст легко читається, використані різні ефекти, слайди прості й доступні для розуміння.).
4. Продуктивність роботи групи. (Як розподілено була роботу між членами групи, наскільки злагоджено працювали, внесок кожного.)
Самооцінювання
► Оцініть свою роботу у складі групи за поданими критеріями.
1. Яку частину роботи виконували ви?
2. Чи багато часу зайняла у вас робота?
3. Що нового ви дізналися в процесі роботи? Чого навчилися?
4. Якою оцінкою ви оцінили б свою роботу?
5. Якою оцінкою ви оцінили б свої знання з теми?
ІІ тур
«Коник»
► Учасники без підготовки розповідають про свій «коник» — захоплення чи показують його, послуговуючись невербальними засобами спілкування.
Ораторський конкурс
► Підготувати виступ на 1 хвилину з тем:
1) Навіщо вивчати риторику?
2) «Ну що б здавалося, слова ...» (Т. Шевченко)
3) Історію творить народ, але що з нею витворяють від його імені! (М. Левицький).
«Дуель»
► Прочитайте притчу, яку навів у своєму виступі І. К. Карпенко-Карий, висловіть свої думки по черзі, організувавши дебати.
«Їжак любить виноград, іде в виноградник і качається по землі, причому на його голки наколюються ягоди; цим способом він візьме тільки ті ягоди, які наштрикуються на голки, а... решта останеться в винограднику, куди він повернеться ще й ще, де й другі їжаки роблять те й саме, і все-таки ні один всього не візьме, а тільки те, що наколеться на голки... Виноградник — життя, їжак — ми. Зо нам по силам взяти з життя, те й візьмемо...»
IV. ПІДСУМОК УРОКУ
Рефлексія
· Що було важким у підготовці роботі на уроці?
· Чи сподобалася вам така робота?
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
► Повторити вивчений матеріал.
Додаток
УКРАЇНСЬКА КОБЗА
Кобза — старовинний український струнно-щипковий інструмент, невід’ємна річ сліпих кобзарів, що виконували під її акомпанемент думи та історичні пісні.
В етнографічній та музикознавчій літературі про походження кобзи є досить суперечливі твердження. Більшість авторів вважає, що кобза — самобутній український музичний інструмент, котрий у процесі історичного розвитку поступово трансформувався в бандуру.
Це твердження послідовно обстоював М. В. Лисенко у праці «Народні музичні інструменти в Україні». Він вважав, що на зміну давній кобзі прийшов новий, удосконалений інструмент — бандура, яка витіснила свою попередницю.
Наприкінці 60-х років викладач Київської консерваторії М. О. Прокопенко створює сім’ю оркестрових кобз різного діапазону — пріму, альт, тенор, бас і контрабас. Деякі кобзи системи М. О. Прокопенка знайшли своє місце у Київському оркестрі народних інструментів.
Так була відроджена кобза.
Кобза відома українському народу з давніх-давен як самобутній і популярний музичний інструмент. Група сучасних оркестрових кобз найбільш гнучка з усіх струнних щипкових інструментів. Велика різноманітність у динамічних відтінках, багатство тембрового забарвлення, рівність звучання на всьому діапазоні, співучість та технічна рухливість — усе це висуває кобзу і її сім’ю у число інструментів, здатних стати основою українського народного оркестру (за М. Лисенком-Дністровським; 173 сл.).