Розробки уроків - Українська мова 10 клас ІІ семестр - 2018 рік
УРОК 41. УЖИВАННЯ ВЕЛИКОЇ ЛІТЕРИ
Мета: формування компетентного мовця, який усвідомлено прагне бути грамотним, застосовувати знання про правопис великої літери.
Очікувані результати навчально-пізнавальної діяльності учнів:
✵ знаннєва складова: усвідомлює важливість дотримання орфографічної норми для сучасного компетентного мовця; знає правила правопису великої літери;
✵ діяльнісна складова: організовує свою діяльність; виявляє й пояснює порушення орфографічної норми; працює з орфографічним словником; застосовує знання на практиці; аналізує факти порушення орфографічних норм; висловлює припущення про написання великої літери;
✵ ціннісна складова: сприймає орфографічну грамотність як статусну річ; демонструє наміри щодо вдосконалення власної орфографічної грамотності.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ, ВИЗНАЧЕННЯ ОЧІКУВАНИХ РЕЗУЛЬТАТІВ НАВЧАЛЬНО-ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
II. ЕМОЦІЙНА ГОТОВНІСТЬ ДО УРОКУ
Вправа «Слово в подарунок»
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І СУБ'ЄКТНОГО ДОСВІДУ
Виконання тестових завдань
1. Укажіть рядок, у якому всі іменники утворились від дієслів за допомогою суфікса -анн (я):
А ход..ння, чек..ння, мовч..ння, напруж..ння;
Б змаг..ння, сподів..ння, напис..ння, прох..ння;
В сид..ння, ум..ння, керув..ння, визвол..ння, оточ..ння;
Г мисл..ння, розум..ння, навч..ння, вид..ння.
2. Укажіть рядок, у якому всі іменники утворені з допомогою суфікса -ечк-:
А дощ..чка, юш..чка, стеж..чка, діж..чка;
Б сит..чко, пал..чка, вул..чка, пташ..чка;
В горл..чка, подуш..чка, книж..чка, блюд..чко;
Г котуш..чка, кач..чка, кун..чка, лис..чка.
3. Укажіть рядок, у якому допущено помилку в написанні іменникового суфікса:
А печиво, стружечка, множина, горілочка;
Б дядечко, водиченька, галявина, бузина;
В мариво, служитель, сивина, качиня;
Г городина, намистечко, всячина, маєво.
4. Укажіть рядок, у якому всі жіночі імена по батькові утворені від іменника за допомогою суфікса -івн (а):
А Петр..вна, Олексі..вна, Васил..вна, Семен..вна;
Б Анатолі..вна, Григор..вна, Сав..вна, Панас..вна;
В Дмитр..вна, Володимир..вна, Олег..вна, Сергі..вна;
Г Онуфрі..вна, Овді..вна, Матві..вна, Андрі..вна.
IV. ОПРАЦЮВАННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ. РОЗВИТОК ПРЕДМЕТНИХ ТА КЛЮЧОВИХ КОМПЕТЕНТНОСТЕЙ
► Прочитайте, зверніть увагу на правопис прізвищ іншомовного походження:
✵ китайські: Го Можо, Мао Дунь, Лао Бай Сін, Чжоу Ешьлай, Мао Цзедун, Сунь Ятсен, Тао Юаньмінь;
✵ корейські: Тян Дан-хо, Цой Ім-су, Пой Хван, Кім Ір Сен, Лім Хон Ін;
✵ в'єтнамські: Хо Ші Мін, Фам Ван Донг;
✵ європейські: П’єр де Кубертен, Ангела Меркель, Бретон де лос Еррерос, Варнгоген фон Ензе, де ла Куева, фон дер Гольц, Д’Артаньян, О’Генрі, Оноре де Бальзак;
✵ тюркського походження: Турсунзаде, Осман-паша, Ібн Фадлан, Ізмаїлбей.
► Прочитайте. Поясніть вживання чи невживання великої літери у словах, користуючись українським правописом.
Платон, Сократ, Венера, білорус, титан, Ведмідь, Щука, фріц, донжуан, Троя, Афон, муза, русалка, Ахіллес, заєць, дід-мороз, африканець, мічурінець, обломовщина, Той, що греблі рве, Пеппі-Довга Панчоха, Перелесник, Молох, Будда, Прометей, грузин, німфа, Троянда;
Президент України, Голова Верховної Ради України, Генеральний секретар ООН, член-кореспондент, директор, президент АН України, Президент Академії наук України, Прем’єр-міністр Канади, Міністр освіти України, Посол Республіки Молдова, міністр, посол, лауреат Державної премії ім. Тараса Шевченка, Президент Євросоюзу, Міністр освіти України, доктор наук, генерал-лейтенант, заслужений діяч мистецтв, народний артист України, герцог, імператор, колезький асесор, шах, шейх, король, принцеса, Високі Договірні Сторони, Автор, Видавництво;
Снігуронька, Рекордистка, Круторогий, Сірко, Гнідко, Лиска, тер’єр, спанієль, такса, вівчарка, бульдог, Білий налив, Сніговий кальвіль, Шпанка рання, Угорка, антонівка;
Молочний Шлях (Чумацький Шлях), Юпітер, Велика Ведмедиця, Тунгуський метеорит, туманність Андромеди, Місяць, Південний Хрест
► Розкрийте лексичне значення слів, зверніть увагу на їх правопис. З чотирма парами слів на вибір складіть речення.
«Кобзар» — кобзар, каменяр — «Каменяр», червона шапочка — Червона Шапочка, дід — Дід Мороз, мавка — Мавка, Чумацький Шлях — битий шлях, Велика Ведмедиця — біла ведмедиця, Чорне море — чорне небо, Троїстий союз — троїсті музики, південний захід — Далекий Схід, Центральна рада — центральна вулиця, Золоті ворота — золоті руки, магазин «Манго» — манго, браунінг — Браунінг, гарний макінтош — Макінтош, робінзон — Робінзон і П’ятниця, донжуан — дон Жуан, відчайдушний запорожець — Запорожець, полтавка — Наталка Полтавка, мавка — Мавка.
► Запишіть назви відомих в Україні (Києві чи у вашому місті):
а) державних установ, іноземних представництв;
б) музеїв, театрів, філармоній, видавництв;
в) церков, пам’яток історії й архітектури, пам’ятників;
г) вищих навчальних закладів, бібліотек, спортивних споруд;
ґ) курортів і санаторіїв, готелів, ресторанів, магазинів, банків.
V. РЕФЛЕКСИВНО-ОЦІНЮВАЛЬНИЙ ЕТАП
► Переконайте ваших однокласників, що ви ознайомилися з важливою темою.
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
► Виконати самостійно обрану вправу в підручнику