Усі уроки української мови 10 клас І семестр - 2018 рік

ОРФОЕПІЧНА НОРМА

УРОК 29. УСНЕ ПЕРЕКАЗУВАННЯ ТЕКСТІВ РІЗНИХ СТИЛІВ ІЗ ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ

Мета (формувати компетентності): предметні: знання про стилі мовлення, особливості кожного з них; навички переказування текстів різних стилів; ключові: уміння вчитися: уміння викладати матеріал послідовно, логічно; уміння працювати самостійно; збагачення словникового запасу, розвиток творчих здібностей; інформаційні: уміння аналізувати тексти різних стилів; загальнокультурні: світогляд учнів.

Тип уроку: урок розвитку комунікативних умінь

ПЕРЕБІГ УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ

II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ Й ЗАВДАНЬ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК УЧНІВ

Бліцопитування

· Як ви розумієте слова епіграфа?

· Які ви знаєте стилі мовлення?

· Дайте характеристику стилів мовлення.

· Мовні особливості кожного стилю.

· Дайте визначення поняття етика.

· Дайте визначення поняття мораль.

IV. ПІДГОТОВКА ДО ПЕРЕКАЗУ ТЕКСТІВ

Лексична робота

► Попрацюйте зі словником і визначте лексичне значення слів. Моральні якості, гуманізм, людяність, гідність, соціально-історичний розвиток людства, самоосвіта, самодисципліна.

Робота в групах

► Об’єднайтеся в 4 групи, виконайте запропоновані завдання.

Завдання для груп

1. Прочитайте запропонований текст.

2. Визначте стиль мовлення, доведіть своє бачення.

3. Визначте тему та ідею тексту. Дайте назву тексту.

4. Складіть план тексту.

5. Перекажіть текст (кожний член групи по черзі).

6. Виконайте завдання, що вказано після тексту.

Текст 1

Здоров’я населення залежить від соціально-історичного розвитку суспільства й життєздатності людей, які проживають на певній території впродовж багатьох поколінь. Темпи глобальних змін у сучасному світі настільки стрімкі й багатовекторні, що деякі люди з великим напруженням пристосовуються до умов життя, які постійно змінюються. Як наслідок, змінюються поширеність, характер і вік захворювань сучасної людини. Шкідливі звички, незбалансоване харчування, несприятливі умови праці, моральне й психічне навантаження, малорухливий спосіб життя, погані матеріальні умови, незгода в сім’ї, самотність, низький освітній і культурний рівні — це чинники, що впливають на здоров’я. Негативно позначається на формуванні здоров’я людини й несприятливий екологічний стан навколишнього середовища, зокрема забруднення повітря, води, ґрунту, а також складні природно-кліматичні умови. Якщо в минулому людство страждало від інфекційних хвороб, то нині набули характеру епідемій хронічні неінфекційні захворювання, з’явилися нові інфекційні хвороби (ВІЛ-інфекція, СНІД, лихоманка Ебола, туберкульоз із множинною та широкою стійкістю до ліків, атипова пневмонія, свинячий грип тощо), проти деяких із них навіть не розроблено методик адекватного лікування. У системі цінностей, важливих для людини, особливе місце належить здоров’ю. Захворівши, ви шукаєте й найчастіше знаходите причини, які викликали хворобу. Серед них можуть бути різні бактеріальні та вірусні інфекції, неправильне харчування, травми, порушення обміну речовин тощо. Часто можна чути твердження, що хвороба виникла на «нервовому ґрунті». Дійсно, психосоматичні, тобто органічні, захворювання серед інших хвороб становлять 60-70 % і виникають унаслідок психоемоційного перенапруження. Однак коли на проблему подивитися глибше, то виявиться, що на виникнення будь-якого захворювання впливають різні фактори, які й визначають, урешті-решт, життєстійкість організму (Н.М. Поліщук, із підручника «Основи здоров’я»).

Завдання. Складіть монологічне висловлювання, відповівши на запитання: «Які ще чинники впливають на здоров’я людини?»

Текст 2

Людина повинна рости й розвиватися щодня. На цій думці сходяться всі вчені. Тим більше сьогодні, з можливостями, наданими новітніми технологіями, зокрема, Інтернетом, це зовсім нескладно.

На сьогодні в Мережі накопичилася значна маса навчальних відео- та аудіокурсів, що дозволяють вивчати всілякі науки і мистецтво, не виходячи з дому. На ютубі, наприклад, можна отримати докладні відеоінструкції або послухати лекцію знаменитого фізика.

Словом, вибору — море. Потрібно лише визначити, у якій сфері Вам хотілося б досягти певного рівня, запустити в Мережі пошукову систему, вибрати відповідне якісне джерело інформації і — уперед.

Однак, крім очевидних плюсів, самоосвіта в Інтернеті має й мінуси. Розглянемо їх докладніше. Отже, якщо самоосвіта в Інтернеті — Ваше єдине джерело знань, слід пам’ятати, що Мережа — це, перш за все, «усесвітня павутина», а отже, у ній, крім корисного, багато й непотрібної інформації.

Навчіться відрізняти корисне від флуду, прискіпливо фільтруйте пропоновану пошукачем інформацію. Таким чином, Ви істотно заощадите собі час, позбувшись неякісних статей і сайтів.

Ще один значний мінус мережі — самотність. Розширюючи світогляд за допомогою Інтернету, людина змушена в прямому сенсі самостійно копатися у величезному потоці не завжди якісної інформації. А оскільки по-справжньому живе спілкування тут відсутнє, блукання мережевими джунглями на самоті незабаром набридає, а відповідно нанівець сходить і прагнення до знань.

Зазвичай більшість освітніх сайтів пропонують значний перелік курсів. Пам’ятайте, для Вас головне — не кількість, а якість. А значить, краще звернути увагу на ресурси, що спеціалізуються в якомусь одному — конкретному — напрямі. Як правило, найбільш якісна інформація надана саме там (Переклад Широкової Н., стаття з сайту www.evita.ua).

Завдання. Складіть монологічне висловлювання, відповівши на запитання: «Які плюси самоосвіти з Інтернетом?»

Текст 3

Після того як Господь створив землю, рослини, тварин і людей, він побачив, що «все було дуже добре»: усі жили в мирі та злагоді й любили один одного, і раділи такому прекрасному своєму існуванню.

Але одного разу на землі трапився неврожайний рік, який поставив під загрозу виживання всіх живих істот. Бог вирішив подивитися, що ж сталося — адже він давав рослинам все, що потрібно: і дощ, і вітер, і сонце. Він прийшов на землю і почав розпитувати рослини про причини неврожаю. Виявилося, що в їхні серця вкралося почуття незадоволеності. Вони стали плакати і скаржитися Господу, що вони, мовляв, не такі, якими мали б бути, і почали просити його наділити їх якостями, які були в їхніх сусідів, уважаючи, що тільки ті наділені вищими якостями, а їх самих Господь обділив. Їм хотілося й самим бути причетними до високої й благородної діяльності.

Виноград заздрив яблуні з такими гарними яблуками. Тополя заздрила ароматним трояндам, береза — смачному винограду. Троянда заздрила тополі, яка квітнула легким білим пухом, а яблуня — березі з її модними сережками. І попросили вони змінити їх, зробити такими, якими їм хотілося б бути, і Господь виконав їхнє бажання.

І ось через півроку, зайшовши в сад, Господь запитав:

— Як ваші справи? Чи задоволені ви своїми новими здібностями?

— Ні!!! — в один голос закричали рослини.— Зроби все так, як було раніше! Ми зрозуміли, що помилилися, адже ти дав кожному з нас те, що для нього підходить найкраще.

І повернув Господь усе на свої місця. І зраділи цьому рослини, а також тварини й люди, адже їм було незручно щороку думати, де ж шукати ті чи ті квіти або фрукти. З того часу рослини стали пишатися тим, яку роль їм призначив Господь, і кожен намагався виконати її якнайкраще, щоб усі: і тварини, і люди — любили їх і дружили з ними. Вони зрозуміли, що головне — це не те, чого в них немає, а те, як вони використовують те, що вже мають.

Так рослини навчилися цінувати те, що в них є, і не заздрити іншим. Відтоді вони завжди радіють тому, якими їх створив Господь.

Завдання. Складіть монологічне висловлювання, відповівши на запитання: «Як ви вважаєте, чому так важливо бути самим собою?»

Текст 4

Ваша здатність вистояти перед обличчям невдач і розчарування є мірою вашої віри в себе й свої успіхи.

Завзятість — залізна якість людини, яка досягає успіху. Часто ваша завзятість виявляється найважливішою якістю на шляху досягнення успіху. Вона може виявитися єдиною якістю, що забезпечує вам перевагу перед іншими. Саме важлива якість, яку ви можете розвинути в собі,— це здатність виявляти стійкість у скрутній ситуації.

Завзятість — це самодисципліна в дії.

Коли ви виявляєте стійкість під час негараздів, затримок, розчарувань і тимчасових поразок, які ви неминуче переживаєте на різних етапах свого життя, ви демонструєте собі й іншим, що володієте якостями самодисципліни й самоконтролю, необхідними для досягнення будь-якого істотного успіху.

Ніколи не здавайтеся; ніколи, ніколи не здавайтеся.

Черчилля вважають навряд чи не найбільшим державним діячем XX сторіччя завдяки його готовності подолати всі негаразди і стійко триматися, не зважаючи на можливі поразки й невдачі.

Коли ви з непохитною рішучістю й завзятістю рухаєтеся до своєї мети, то зрештою виявляєте, що ніщо на світі не може зупинити вас. Ви станете непереборною силою природи. І ваші високі цілі стануть реальністю.

Успіх — не випадковість. Успіх — це певний результат безперервної й наполегливої діяльності, направленої на досягнення поставлених цілей.

Люди, які досягають успіху, не обов’язково розумніші або в чомусь кращі за інших. Просто вони відкрили для себе фундаментальні принципи успіху й почали застосовувати їх раніше за інших людей. Тепер і ви можете приєднатися до них. Якщо ви почнете щодня впроваджувати ці закони у всі сфери свого життя й діяльності, то будете рухатися вперед швидше й легше, ніж раніше.

Для вас немає обмежень, крім тих, що ви накладаєте на себе власним мисленням.

► Складіть монологічне висловлювання, відповівши на запитання: «Які ще складові успіху в житті ви можете назвати?»

V. УСНИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТІВ РІЗНИХ СТИЛІВ

Перевірка роботи груп

Заслуховування результатів роботи кожної групи.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

► Оцініть свою роботу на уроці.

□ Я оцінюю свою роботу на..., тому що ...

□ Найбільш важливим для мене було те, що я ...

□ Я задоволений / не задоволений своєю роботою, тому що ...

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Виконайте вправу з підручника.

Візьміть інтерв’ю у своїх знайомих, запитавши їх про важливість дотримання орфоепічних норм.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити