Розробки уроків - Навчання грамоти - Письмо 1 клас ІІ семестр - (за підручником М. С. Вашуленка)
ПІСЛЯБУКВАРНИЙ ПЕРІОД
Урок 97. ГОЛОСНІ ЗВУКИ
Мета: повторити вивчений матеріал про голосні звуки; продовжити роботу над каліграфією, правильним буквоз'єднанням; удосконалювати навички письма під диктовку складів, слів, словосполучень, невеликих речень, списування з друкованого та рукописного шрифтів; виховувати охайність.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Повідомлення теми та мети уроку
2. Мовні ігри
1) Гра «Назвіть "сусідів"».
— Назвіть «сусідів» звука [а] в таких словах: басейн, плащ, залізо, упав, комахи, каже, драбина, жайвір, малий, гай...
2) Гра «Утвори нове слово».
— На початку або в кінці слова додайте букву, щоб утворилося нове слово.
Луг — плуг; риба — рибак; коса — косар; мак — смак.
3. Повторення правил сидіння за партою під час письма
4. Закріплення навичок письма вивчених букв
Письмо великих букв із заокругленням уліво: І, Ї, Г, П, Т, У, Р.
5. Словникова робота
Дзьоб, дідусь.
III. РОБОТА ЗА «ПІСЛЯБУКВАРЕМ» (с. 37)
1. Підготовка руки до письма, виконання каліграфічних вправ
Завдання 1
— Напишіть каліграфічно:
П п Пр
Принесли весну лелеки.
2. Пропедевтика української мови
Завдання 2
— Розгляньте малюнки. Хто на них зображений?
— Вимовте вголос слова — назви зображених предметів. Якими звуками розрізняються ці слова?
Завдання 3
— Пригадайте, скільки голосних звуків в українській мові. Назвіть їх.
— Голосні звуки — це звуки, які вимовляються за допомогою голосу.
В українській мові є шість голосних звуків: [а], [о], [і], [и], [у], [е]. На письмі вони позначаються десятьма буквами: а, я, у, ю, і, ї, е, є, и, о.
3. Виконання письмових вправ
Завдання 4
У поданих словах змініть голосний звук на [у], утворіть нові слова. Робіть це так: кіт — кут,...
Завдання 5
Випишіть слова, вимова яких починається з голосного звука. Фізкультхвилинка
IV. ПОВТОРЕННЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Мовленнєва діяльність
— Послухайте акровірш. Запишіть слово-відгадку.
✵ Стовпами кожен його ноги називає,
Ламається усе, на що нога ступає.
Охоче ця тварина людям помагає,
Ношу хоботом великим підіймає. (Слон)
— Складіть звукову модель слова-відгадки.
Робота в парах
— Складіть опис слона за планом та опорними словами.
План
1) Яка це тварина?
2) Якого кольору в нього шерсть?
3) Які вуха?
4) Що є в нього особливого?
5) Які ноги?
6) Які очі?
7) Корисна ця тварина чи ні? Чим саме?
Слова для довідки: велика, сіра, схожі на величезне листя, довгий хобот, як стовпи, маленькі, але добрі-добрі.
2. Гра «Шифрувальник»
— Поміркуйте, хто такий шифрувальник?
— Розшифруйте слова і запишіть їх. Назвіть одним словом. Підкресліть букви, що позначають голосні звуки.
ПАВМА
КАБІЛ
СУКБОР
КАЛАСТІВ
ЛЕКАЛЕ
РОКАСО
3. Письмо під диктовку слів
Пенал, жолудь, журавель, олень.
— Підкресліть букви, що позначають голосні звуки.
4. Списування з друкованого шрифту
«Післябуквар» (с. 28), списати перше речення вірша.
V. ПІДСУМОК УРОКУ
— Чого навчалися на уроці?
— Чим голосні звуки відрізняються від приголосних?