Розробки уроків - Навчання грамоти - Письмо 1 клас ІІ семестр - (за підручником М. С. Вашуленка)
БУКВАРНИЙ ПЕРІОД (ПРОДОВЖЕННЯ)
Урок 60. ПОРІВНЯННЯ ДРУКОВАНИХ І РУКОПИСНИХ, ВЕЛИКИХ І МАЛИХ БУКВ. ЗАКРІПЛЕННЯ НАВИЧОК ПИСЬМА ВИВЧЕНИХ БУКВ. СПИСУВАННЯ ДРУКОВАНИХ СЛІВ, РЕЧЕННЯ. САМОДИКТАНТ. РОЗВИТОК ЗВ'ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ
Мета: повторити написання друкованих і рукописних, великих і малих літер; закріпити навички списування друкованих слів, речень; розвивати зв'язне мовлення учнів; виховувати охайність, вміння дотримуватися гігієнічних правил письма.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Розучування скоромовки
Чорно, чорно уночі.
Чорні очі у сичів.
Чорні очі, чорні крила,
Чорна тінь усе накрила.
Через чорних тих сичів —
Чорно, чорно уночі.
Г. Чубач
— Яка пташка згадується у скоромовці?
III. РОЗВИТОК ЗВ'ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ
Складання опису сича
— Розгляньте малюнок пташки.
— Яка пташка за розміром?
— Які крила у сича? вушка? Які очі?
— На кого полює сич? Яку користь приносить?
IV. РОБОТА НАД НОВИМ МАТЕРІАЛОМ
1. Порівняння рукописних букв Уу і Чч, письмо їх у кульках
— Розгляньте рукописні і друковані букви Уу і Чч.
— З яких елементів вони складаються?
— Що в них спільного? Що — відмінного?
2. Робота за сюжетним малюнком (с. 8)
— Яка пора року зображена на малюнку?
— Що роблять діти?
— Якого сніговика вони зліпили? Розкажіть.
— Діти наліпили сніжок. Проведіть до кожної сніжки букву і прочитайте утворене слово. (Сніговик)
3. Письмо слів
✵ Біле, як сорочка,
Пухнасте, як квочка,
Крил не має, а літає.
Що то за птиця,
Що сонця боїться. (Сніг)
— Слово-відгадку прочитайте в першому рядку.
— Розгляньте поєднання букв. Запишіть слово.
✵ Крізь зимові заметілі
Пташенята прилетіли.
В них червоні гарні груди —
Ніби яблука усюди
Хтось розвісив у дворі.
Звуться пташки... (снігурі).
— Розгляньте малюнок снігура.
— Яка у пташки голівка? дзьоб? груди? крила?
— Прочитайте слово-відгадку.
— Розгляньте поєднання букв. Підкресліть безвідривні поєднання. Запишіть слово.
4. Списування речення з рукописного шрифту
Фізкультхвилинка
5. Списування речення з друкованого шрифту
Учні самостійно списують речення в зошити, один учень працює біля дошки. (Колективна перевірка правильності написання речення,.)
6. Гра «Знайди пару»
— Розфарбуйте одним кольором кожну пару букв. (Рукописна велика і мала.)
— Запишіть букви парами у рядку.
7. Робота над словами в рамочці
— Прочитайте слова, подані в рамочці.
Робота в групах
— Складіть речення зі словами:
1-ша група — порічка, голуб, торт;
2-га група — папір, гриб, гумка;
3-тя група — півень, таксі, гарбуз.
8. Розучування скоромовки
Перепілка — гарна птиця,
Та хлоп’ят вона боїться.
А хлоп’ята візьмуть гілку,
І лякають перепілку.
Не потрібно так лякать,
В неї п’ять перепелят.
Г. Чубач
— Розгляньте малюнок перепілки. Розкажіть про неї так, як ми розповідали про сича і снігура.
— Запишіть рукописними буквами спочатку всі слова, які починаються на букву г, потім — п і т.
Пальчикова гімнастика
9. Письмо речень
— За цими реченнями слід упізнати хлопчиків і дописати їхні імена.
V. ПІДСУМОК УРОКУ
— Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?
— Які завдання найбільш сподобалися?
— Виконання яких завдань викликало труднощі?
— Чи вдалося їх подолати? Завдяки чому?