РІДНА МОВА 2 КЛАС
РОЗРОБКИ УРОКІВ
Урок 102
Тема. Вимова та написання слів із дзвінкими приголосними в кінці слова й складу перед глухими. Складання усної розповіді за малюнком
Мета: поглибити знання учнів про дзвінкі та глухі приголосні в українській мові; сформувати навичку правильної вимови дзвінких приголосних у кінці складу та слова; розвивати орфоепічну чіткість; виховувати уважність і старанність.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчання
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 194)
— Прочитайте текст, який ви записали.
— Поясніть, чому ви вставили саме такі букви.
— Вимовте у виділених словах дзвінкі приголосні.
— Назвіть у цих словах глухі приголосні.
2. Хвилинка чистопису
уз іс уб берізка
— Доберіть слова з даними буквосполученнями. (Гарбуз, ніс, чуб)
— Поділіть усі ці слова на склади, чітко вимовляючи кожен приголосний звук. (Гар-буз, ніс, чуб, бе-різ-ка)
3. Записування вірша по пам’яті (вправа 195)
— Прочитайте вірш уголос і поясніть його заголовок.
— Якими звуками відрізняються виділені слова? (З-с, б-п)
— Вивчіть напам’ять перші два рядки вірша і запишіть їх по пам’яті.
III. Повідомлення теми й мети уроку
— Сьогодні ми будемо вчитися правильно вимовляти слова із дзвінкими приголосними звуками в кінці складу та слова. В українській мові не можна однаково вимовляти назву маленької кози — кізка і тоненької коси — кіска. Ці слова повинні звучати нарізно. Ми будемо тренуватися це робити.
IV. Робота над вивченням нового матеріалу
1. Коментоване письмо (вправа 197)
— Прочитайте речення, чітко вимовляючи дзвінкі приголосні перед глухими у виділених словах.
— Випишіть ці слова, поділіть на склади.
— Підкресліть букви, що позначають дзвінкі приголосні в кінці складу. (Стеж-ки, се-реж-ки, бе-різ-ки, дуб-ки, гриб-ки, швид-ко)
— Прочитайте правило на с. 82 і запам’ятайте його.
2. Відгадування загадок (вправа 196)
— Прочитайте і відгадайте загадки.
— Прочитайте виділені слова, чітко вимовляючи в них останній звук.
— Запишіть слова, які закінчуються на дзвінкий приголосний звук. Підкресліть останню букву в кожному слові. (Віз, рад, дуб, зуб, навкруг, луг)
— Чітко вимовте відповідні звуки.
— Перевірте одне одного.
3. Робота з деформованим текстом (вправа 202)
— Прочитайте речення і запишіть їх у такому порядку, щоб вийшов зв’язний текст.
— Підкресліть слова, в яких є склади, що закінчуються на дзвінкий приголосний. Правильно вимовляйте ці слова.
4. Усна робота з текстом (вправа 203)
— Підготуйтесь до виразного читання тексту. Подумайте, швидко чи повільно ви будете читати? Чому саме так?
— Читаючи, дзвінко вимовляйте звуки, позначені виділеними буквами.
— Що це за гість завітав на пасіку? Запишіть його назву.
— Як ви його впізнали? Яку ілюстрацію можна намалювати до тексту? Розкажіть.
— Випишіть парами слова, близькі за значенням.
— Яка відмінність між близькими за значенням словами іде й суне, їсть і ласує?
— Прочитайте приказку. Про кого так говорять?
— Виділене порівняння замініть одним словом.
5. Фізкультхвилинка
V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Розподільний диктант
— Запишіть у перший стовпчик слова тільки з дзвінкими приголосними, а в другий — тільки з глухими.
Дядько, тітка, дзвін, діжка, тут, жити, дуб, зуб, шити, суп, колесо, віз, радий, лопата.
2. Артикуляційне вправляння (вправа 198)
— Прочитайте, виразно вимовляючи дзвінкі приголосні звуки в кінці слова і складу.
— З виділеними словами усно складіть речення.
— Доберіть до них слова, протилежні за значенням.
— Як ви розумієте прислів’я?
VI. Підсумок уроку
— Назвіть дзвінкі приголосні української мови.
— Назвіть глухі приголосні.
— Назвіть пари приголосних за дзвінкістю — глухістю.
— Що ви запам’ятали про вимову дзвінких приголосних у кінці слова та складу? Наведіть приклади.
VII. Домашнє завдання з інструктажем
Правило на с. 82, вправа 206.