РІДНА МОВА 2 КЛАС
РОЗРОБКИ УРОКІВ
Урок 105
Тема. Закріплення вивченого про тверді та м’які приголосні звуки. Звуко-буквений аналіз слів. Складання усної розповіді за малюнком та опорними словами
Мета: закріпити вивчене про тверді та м’які приголосні; формувати правильне уявлення про звуко-буквений склад слова; удосконалювати вміння проводити звуко-буквений аналіз слова; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати повагу до хліборобської праці.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 218)
— Прочитайте вірш напам’ять.
— Вимовте кожен приголосний звук у виділених словах.
— Які різні звуки в цих словах позначає буква л?
— Яка буква вказує на м’якість приголосного звука [л’] у слові полю?
2. Хвилинка чистопису
іж тю лі земля
— Доберіть слова з цими буквосполученнями. (Ніж, пиріжок, тюлень, тюльпан, літо, політ) Складіть їх звукові моделі.
III. Повідомлення теми й мети уроку
— На сьогоднішньому уроці ми пригадаємо й закріпимо ті знання та вміння, яких набули раніше, вивчаючи звуко-буквений склад слів. Також складатимемо усну розповідь за малюнком та опорними словами.
IV. Робота над вивченням нового матеріалу
1. Колективна робота (вправа 219)
— Прочитайте текст за особами.
— Як ви розумієте слова дідуся?
— Запишіть короткі відповіді на кожне запитання.
1) Чим орють землю?
2) Чим сіють зерно?
3) Чим збирають урожай?
— Вимовте приголосні звуки виділеному слові. Якими буквами позначено м’якість приголосних звуків?
2. Робота над загадкою (вправа 220)
— Прочитайте загадку і знайдіть у ній відгадку.
— Розглянте плуги на малюнку на С. 93. Вимовте кожен звук і складіть звукову модель слова. ([п], [л], [у], [г] )
3. Фізкультхвилинка
4. Творча робота (вправа 221)
— Розгляньте малюнок і прочитайте вірш.
— У яких словах вірша буква я позначає голосний звук [а] і м’якість попереднього приголосного?
— Усно складіть коротку розповідь за малюнком, використовуючи слова з вірша й такі вирази: добре пригріває, парує земля, виїхали в поле, орють лани, урожай пшениці.
V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Робота з прислів’ями (вправа 222)
— Складіть прислів’я з поданих частин.
— Як ви розумієте перше прислів’я?
— Які ще прислів’я про працю ви знаєте?
— Запишіть складені прислів’я. (Весняний день рік годує. Посієм вчасно — вродить рясно. Посій упору — будеш мати зерна гору.)
— Складіть звукову модель слова рясно.
2. Письмо по пам’яті (з дошки)
Зимою сонце крізь плач сміється.
Синиця пищить — зиму віщує.
Плаче жовтень холодними сльозами.
Осінь усьому рахунок веде.
— Прочитайте прислів’я і запам’ятайте їх.
— Запишіть по пам’яті. Підкресліть літери, що позначають м’якість приголосних звуків.
— Складіть звукові моделі слів крізь, синиця.
VI. Підсумок уроку
— Якими літерами позначають м’якість приголосних звуків на письмі?
— Наведіть приклади слів з позначенням м’якості приголосних літерою і.
— Наведіть приклади, щоб звук [а] позначався літерами а, я.
— Чому так буває?
VII. Домашнє завдання з інструктажем
Вправа 223.