РІДНА МОВА 2 КЛАС
РОЗРОБКИ УРОКІВ
Урок 111
Тема. Звуко-буквений аналіз слів із подовженими приголосними звуками. Складання розповіді за малюнком і запитаннями
Мета: вчити аналізувати звуко-буквений склад слів із подовженими приголосними звуками; закріплювати вміння правопису слів з м’якими подовженими приголосними; формувати вміння складати усні чи письмові розповіді за малюнками і запитаннями чи без них; збагачувати лексичний запас учнів; виховувати патріотичні почуття, гордість за ветеранів Великої Вітчизняної війни, шанобливе ставлення до них.
Обладнання: добірка літератури про Велику Вітчизняну війну (з фотографіями та малюнками).
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчання
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 255)
— Прочитайте списані речення. Які вони за інтонацією та метою висловлювання?
— Зачитайте виписані в алфавітному порядку слова з подовженим приголосним звуком.
— Як позначаються на письмі подовжені приголосні звуки?
— Як треба переносити слова з подвоєними буквами?
2. Хвилинка чистопису
Шк ол вч Школярі
— Доберіть і запишіть слова з подовженими м’якими приголосними звуками, вживаючи буквосполучення ол, вч. (Волосся, колосся, навчання)
— Складіть звукові моделі цих слів.
III. Повідомлення теми й мети уроку
— Сьогодні ми вчитимемося аналізувати звуко-буквений склад слів із подовженими приголосними звуками, писати слова з подвоєними буквами. Також складатимемо розповіді: письмову — за малюнком і запитаннями, усну — лише за малюнком.
IV. Робота над вивченням нового матеріалу
1. Колективна робота (вправа 256)
— Прочитайте і спишіть слова.
— Зробіть усний звуко-буквений аналіз за поданим у таблиці зразком.
2. Самостійна робота із взаємоперевіркою (вправа 259)
— Прочитайте текст і доберіть до нього заголовок.
— Випишіть спочатку слова з подвоєними буквами чч, потім — тт, сс, нн.
3. Фізкультхвилинка
4. Складання розповіді за малюнком і запитаннями (вправа 257)
— Розгляньте малюнок.
— Дайте відповіді на запитання, користуючись словами для довідки.
1) Де працюють школярі?
2) Що роблять старші діти? Хто їм допомагає?
3) Що роблять дівчатка, а що — хлопчики?
— Доберіть заголовок і запишіть розповідь.
V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Бесіда (вправа 260)
— Розкажіть, що ви знаєте про війну нашого народу й народів інших країн з фашистськими загарбниками. Звідки ви про це довідалися?
Щоб діти краще усвідомили інформацію про дні війни і перемогу в ній, учитель свою розповідь ілюструє фотографіями та малюнками з книжкових видань.
2. Складання усної розповіді за малюнком (вправа 261)
3. Робота з віршем (вправа 262)
— Підготуйтесь і виразно прочитайте вірш.
— Як ви розумієте вислів невмирущому герою?
— Спишіть вірш. Поясніть, чому в слові узліссі пишемо подвоєння букв.
— Яким правилом треба користуватися, щоб правильно написати слова верховіть, герою?
— Написання якого слова слід запам’ятати?
— Знайдіть у вірші слова з буквами, що позначають по два звуки. Підкресліть ці букви.
4. Колективна робота (вправа 263)
— Підготуйтеся виразно читати речення.
— Про що в них йдеться? Поясніть уживання знака оклику.
— Виразно прочитайте речення ланцюжком.
— Спишіть два речення (за вибором). Підкресліть службові слова.
VI. Підсумок уроку
— Що навчилися робити на уроці?
— Як позначається на письмі подовжений приголосний звук?
— Як такий звук позначається у звуковій моделі?
— Наведіть приклади слів із подовженими приголосними.
— Про яке свято нашого народу ми сьогодні говорили?
— Коли його відзначають?
— Як треба ставитися до ветеранів і пам’яті загиблих?
VII. Домашнє завдання з інструктажем
Вправа 264.