РІДНА МОВА 2 КЛАС
РОЗРОБКИ УРОКІВ
Урок 113
Тема. Апостроф. Правило вживання апострофа. Складання речень. Навчальне аудіювання («Найгарніша мама»)
Мета: поглибити знання учнів про вживання апострофа; учити правильної артикуляції слів, у яких пишемо апостроф; розширювати лексичний запас учнів і вдосконалювати вміння зв’язно висловлюватися; виховувати товариськість, чуйність і вдячне ставлення до своїх доброзичливців.
Обладнання: зображення шпака на гілці; посібник І. Дівакової «Аудіювання на уроках читання у 2-4 класах» (2-е вид., перероб. — Тернопіль: Підручник і посібники, 2003. — С. 8-9).
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчання
1. Хвилинка чистопису
м’я в’ї б’ю здоров’я
— Доберіть слова з цими буквосполученнями.
— Складіть із двома з них речення.
2. Робота із загадкою (вправа 265)
— Відгадайте загадку.
— Запишіть слово апостроф. Вимовте останній звук, підкресліть букву, назвіть її.
III. Повідомлення теми й мети уроку
— На сьогоднішньому уроці пригадаємо, що ми знаємо про апостроф: як він пишеться, коли і чому вживається. Також будемо складати речення, щоб розвивати творчі здібності й мовленнєві навички. А ще в ході навчального аудіювання будемо вчитися сприймати й розуміти зміст тексту з одного прослуховування.
IV. Робота над вивченням нового матеріалу
1. Артикуляційне вправляння (вправа 266)
— Прочитайте слова, чітко вимовляючи після апострофа на місці букв я, ю, є, ї по два звуки: [йа], [йу], [йе], [йі].
— Зробіть висновок, після яких букв і перед якими ставиться апостроф.
— Порівняйте свій висновок із правилом на с. 112, запам’ятайте його.
2. Колективна робота (вправа 267)
— Прочитайте і спишіть. Поясніть вживання апострофа у словах.
— Усно складіть речення з поданими словосполученнями.
— Складіть звукові моделі слів з апострофом. Що ви помітили?
— Прочитайте правило на с. 113 і запам’ятайте його.
3. Коментоване письмо (вправа 268)
— Прочитайте слова.
— Списуючи, поясніть, чому в одних словах перед буквами я, ю, є, ї ставиться апостроф, а в інших його немає.
4. Фізкультхвилинка
5. Самостійна робота (вправа 269)
— Прочитайте і спишіть слова, вставляючи, де потрібно, апостроф.
— Назвіть однакові букви в словах пір’я і моря. Чи однакові звуки позначено цими буквами? Складіть звукові моделі цих слів.
— Складіть два речення зі слова з апострофом (за вибором).
V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Робота з текстом вірша (вправа 272)
— Прочитайте вірш. Який висновок ви зробили з прочитаного?
— Прочитайте висновок поета. Як ви його розумієте?
— Випишіть п’ять слів, правопис яких перевіряється за вивченими правилами. Поясніть написання вибраних слів.
2. Самостійна робота (вправа 271)
— Прочитайте речення і спишіть, вставляючи пропущені букви та апостроф.
— Підкресліть головні слова у третьому реченні. Поставте питання від головних слів до інших слів у реченні.
3. Відгадування загадок (вправа 270)
— Усно відгадайте загадки.
— Поясніть вживання апострофа у словах.
— Яке речення відповідає схемі?
VI. Підсумок уроку
— Коли ставиться апостроф? Наведіть приклади.
— Які звуки позначають букви, що стоять перед апострофом?
VII. Домашнє завдання з інструктажем
Правила на с. 112, 113, вправа 273.