РІДНА МОВА 2 КЛАС
РОЗРОБКИ УРОКІВ
Урок 118
Тема. Аналіз контрольної роботи. Повторення вивченого про слово, речення, види речень за метою висловлювання та інтонацією. Добір спільнокореневих слів
Мета: повторити вивчене про слово; систематизувати знання про речення, його види за метою висловлювання та інтонацією; закріпити знання учнів про корінь слова, удосконалювати вміння добирати споріднені слова; виховувати повагу до людей робітничих професій, любов до навколишньої природи.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Аналіз контрольної роботи
III. Повторення й закріплення вивченого матеріалу
1. Колективна робота (вправа 284)
— Розгляньте малюнок і розкажіть, що на ньому зображено.
— Запишіть одним реченням відповідь на запитання: «Що роблять будівельники?»
— Пригадайте, що таке корінь. Як називаються слова, що мають спільний корінь?
— Визначте корінь у споріднених словах записаного речення.
2. Хвилинка чистопису
льн буд будинок
— Доберіть інші спільнокореневі слова з цими буквосполученнями. (Будівельний, будувати, будівництво)
3. Самостійна робота із взаємоперевіркою (вправа 285)
— Прочитайте вірш. Спишіть виділені слова, усно поставте до них питання.
— Доберіть до них і запишіть спільнокореневі слова, які відповідають на питання що робить?
4. Колективна усна робота (вправа 283)
— Прочитайте речення, вставляючи замість крапок назви машин.
— Поміркуйте, чому ці машини так називаються. Які ще машини допомагають будівельникам?
5. Коментоване письмо (вправа 286)
— Прочитайте вірш і знайдіть у ньому слова з ненаголошеними голосними [е], [и], написання яких треба перевіряти за правилом.
— Пригадайте і розкажіть це правило. Наведіть приклади.
— Які слова ми називаємо службовими? Випишіть їх разом зі словами, з якими вони зв’язані. (На горі, за гаєм, на стеблі, за тепло, за щедрість)
— З другого речення випишіть слова парами.
6. Фізкультхвилинка
7. Робота з віршами (вправа 287)
— Прочитайте вірші мовчки, підготуйтеся до виразного читання. Зверніть увагу на речення, у кінці яких стоять знак питання чи знак оклику. Виділяйте голосом звертання.
— Знайдіть у віршах розповідні, питальні та спонукальні речення.
— Які речення називаються розповідними?
— Чому в кінці питального речення ставимо знак питання?
— Що виражає спонукальне речення?
— Спишіть три речення, у яких є звертання.
8. Робота в парах (вправа 289)
— Підготуйтесь до виразного читання тексту. Подумайте, яким тоном і як голосно треба його читати. Як передати любов поета до рідної природи, бажання пізнати її?
— Прочитайте текст уголос. Читаючи виділені слова, трохи підвищуйте голос.
— Які речення в тексті переважають? Спишіть розповідні речення.
9. Самостійна робота (вправа 288)
— Запишіть за зразком, замінюючи одним словом кожний з поданих виразів.
IV. Підсумок уроку
— Які види речень за метою висловлювання ви знаєте? А за інтонацією? Наведіть приклади.
— Що таке корінь слова? Які слова є спорідненими? Наведіть приклади.
— Доберіть спільнокореневі слова до слова гриб.
V. Домашнє завдання з інструктажем
Вправа 290.