РІДНА МОВА 2 КЛАС
РОЗРОБКИ УРОКІВ
Урок 12
Тема. Старі й нові слова в українській мові. Переказування тексту. Вимова й написання слів шофер, телевізор
Мета: продемонструвати учням, що мова — живий організм, який постійно вдосконалюється й розвивається; познайомити дітей зі шляхами розвитку й збагачення мови; розвивати мовлення й збагачувати активний словниковий запас учнів; виховувати бажання вивчати мову і мовні явища, бути патріотом своєї Вітчизни.
Обладнання: малюнок козака, етимологічний і тлумачний словники.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Перевірка домашнього завдання (вправа 55)
— Прочитайте слова в тому порядку, в якому ви їх записали.
— Чи можна вважати цей порядок алфавітним? Чому?
— Розкажіть, про що ви дізналися з тексту вправи.
— А чому українська, російська і білоруська мови такі схожі?
III. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання
— З’єднайте слова з їх звуковими моделями:
— Що називає кожне з цих слів?
— Чому слово молотарка вам не знайоме? Як ви думаєте?
(Учитель пояснює дітям значення цього слова.)
IV. Оголошення теми й мети уроку
— Сьогодні ми дізнаємося, чому в мові є багато слів, значення яких нам не зрозуміле, а також поговоримо про те, як розвивається наша мова.
V. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу
1. Колективна робота (вправа 58)
— Чому слова керогаз, примус та багато інших зараз нам не зрозумілі? (Тому що з нашого вжитку зникли ці предмети.)
— Як ви думаєте, які з наведених слів з’явилися в мові відносно недавно і чому? (Тому що у нашому побуті з’явилися нові речі.)
— Отже, виходить, що наша мова не є статичною, вона перебуває у постійному розвитку.
Прочитаємо про це додатковий теоретичний матеріал на с. 27.
2. Робота зі словниковими словами
— Прочитайте слова в рамках. Що вони позначають?
(Учитель зачитує значення слів шофер і телевізор з етимологічного і тлумачного словників.)
— До якої групи — нових чи старих — належать ці слова? Поясніть чому.
— Складіть і запишіть речення, які б пояснювали значення цих слів.
— Як ви думаєте, на які літери слід звернути увагу, щоб правильно писати ці слова?
— Напишіть рядок цих слів, підкреслюючи літери, які треба в них запам’ятати.
3. Історична сторінка (вправа 59)
— Хто це? (Учитель вивішує малюнок козака.)
— А що ви знаєте про козаків?
— Прочитайте тест вправи 59. Що було для вас новим?
— Як ви думаєте, слово козак є історичною спадщиною мови чи прийшло до нас недавно?
— Прочитайте другий додатковий теоретичний матеріал на с. 27.
— Які ще слова повертаються до нашої мови? Як ви думаєте, чому так відбувається?
— Завдання 3, 4 виконайте самостійно, а потім разом їх перевіримо.
VI. Закріплення та систематизація знань
1. Розвиток мовлення. Складання переказу (вправа 59)
— Прочитайте текст вправи так, що могли його переказати. (Заслухати декілька переказів, зазначивши їх переваги та недоліки.)
2. Колективна робота (вправа 57)
(Завдання 1,2 опрацювати колективно, завдання 3 запропонувати для самостійного опрацювання. Перевірити, індивідуально опитавши учнів.)
— А яку мову має на увазі Володимир Сосюра, називаючи її своєю?
3. Самостійна робота (вправа 56) із взаємоперевіркою
VII. Підсумок уроку
— Яка мова є нашою рідною? Чому?
— Чому її називають державною?
— У чому виражається наша любов до рідної мови?
— Що було новим для вас сьогодні на уроці?
— Виберіть із наведених на дошці слів ті, які розповідають про історичне минуле країни.
М’яч, екскаватор, чумак, багаття, радіо, вершник, отаман, пшениця.
— Як ви розумієте їх значення?
— Зверніть ще раз особливу увагу на вимову й написання слів шофер, телевізор.
VIII. Домашнє завдання з інструктажем
Додатковий теоретичний матеріал на с. 27, вправа 60.