РІДНА МОВА 2 КЛАС
РОЗРОБКИ УРОКІВ
Урок 14
Тема. Звертання. Практичне засвоєння різних форм звертання. Складання діалогу за поданими запитаннями
Мета: збагатити словниковий запас учнів словами ввічливості та формами ввічливого звертання; учити використовувати їх у власному мовленні; розвивати усне й писемне мовлення учнів; виховувати доброзичливе та шанобливе ставлення до оточуючих.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 65)
Перевірка — індивідуальне опитування.
Додаткові питання
— Які види мовлення ви знаєте?
— Які види діяльності належать до усного мовлення? А до писемного?
— Назвіть правила культури мовлення.
— А чому їх необхідно дотримуватися?
2. Хвилинка чистопису
Сп бі би спасибі
Перевірка — взаємоперевірка за зразком на с. 33.
— Що ви можете розповісти про слово спасибі?
— А які ще слова ввічливості ви знаєте?
— Для чого потрібні слова ввічливості у мовленні?
III. Повідомлення теми й мети уроку
— Сьогодні ознайомимось зі звертанням, будемо вчитися будувати діалоги, вживати у мовленні слова ввічливості.
IV. Робота над вивченням нового матеріалу
1. Колективне виконання вправи 66
Завдання 1, 2 опрацювати колективно, звернути увагу на інтонування речень.
Завдання 3, 4 опрацювати самостійно після обговорення. Перевірка — фронтальне опитування.
— До кого звертаються у вірші?
— А як ви це зрозуміли?
— Слова зайчику, зайчику є звертанням. Зверніть увагу, як виділяються звертання на письмі.
— А як ви використовуєте звертання?
— Усно складіть речення зі звертанням до свого товариша.
2. Робота з підручником (вправа 67)
Завдання 1, 2, 5 виконати усно.
Завдання 3, 4 виконати колективно коментовано.
— Назвіть слова, які є звертаннями у цій казці.
V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Розвиток діалогічного мовлення (вправа 68)
— Які слова ввічливості використані в діалозі?
— А що таке діалог?
— Діалог — це розмова двох або декількох осіб. Зверніть увагу на оформлення діалогу на письмі.
— Як виділяються слова співрозмовників?
— Виберіть тільки слова Юрка.
— А чого не вистачає цьому діалогу? (Слів вітання на початку розмови)
— З яких слів потрібно було її розпочати? Введіть їх у діалог.
— Прочитайте парою виправлений діалог.
2. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання
— Удома ви продовжите подорож зоопарком за допомогою вправи 70. Прочитайте завдання до вправи.
— Як ви опишете слона? На що звернете увагу?
— З якого слова почнете записувати слова в алфавітному порядку? Чому?
3. Робота в парах (вправа 69)
За бажанням декілька пар можуть отримати складені діалоги.
— Чи дотримувались наші товариші правил складання діалогу?
— Які слова ввічливості вони використали?
— А які звертання ви почули?
VI. Підсумок уроку
— Розкажіть, що ви навчилися робити на уроці.
— З якими правилами культури мовлення ми сьогодні ознайомились?
— А як оформлюють діалог на письмі?
— Що таке звертання? Складіть із ним речення.
VII. Домашнє завдання
Вправа 70.