РІДНА МОВА 2 КЛАС
РОЗРОБКИ УРОКІВ

Урок 19

Тема. Поняття про текст. Розрізнення груп окремих речень і тексту. Заголовок, його відповідність змісту, тексту. Вимова й написання слів гроно, китиця


Мета: ознайомити дітей з поняттям текст; формувати уявлення про текст як форму зв’язного висловлювання, його характерні ознаки; розвивати вміння визначати тему тексту, добирати заголовок до тексту відповідно до змісту тексту;виховувати вміння бачити красу природи.

Обладнання: малюнок берізки, дуба, ясена, калини, тлумачні словники.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент


II. Аналіз перевірної роботи


III. Актуалізація опорних знань

— Прочитайте речення, записані на дошці.

Петрик іде до школи. Накрапав дощик. Тролейбус підійшов до зупинки. Армія захищає кордони України. Сонце сідає за гору.

— Про що ви дізналися?

— Як ви думаєте, чому це важко визначити?


IV. Повідомлення теми та мети уроку

— Сьогодні ми дізнаємось, чому одна група речень дає нам певні відомості про щось одне, а друга — розпорошує інформацію на декілька предметів.


V. Робота над вивченням нового матеріалу

1. Пошукова робота (вправа 88)

Як підсумок роботи — правило на с. 44.

— Яка характерна особливість тексту?

— Як ви думаєте, чому до тексту дібрали саме такий заголовок? Що він відображає?

2. Колективна творча робота (вправа 89)

— Прочитайте текст.

— Що в ньому не так?

— Подумайте, як поміняти речення місцями, щоб вийшов текст. Учитель вислуховує декілька пропозицій, просить дітей прокоментувати.

Робота із завданням 2 (колективно, коментовано).

— Про що розповідає текст?

— Який заголовок ви б дібрали до тексту?

— Чому саме такий?

3. Фізкультхвилинка


VI. Закріплення та систематизація знань

1. Хвилинка чистопису

Пп ос із берізка

Перевірка — взаємоперевірка за зразком.

— Що таке берізка? Виберіть її зображення серед малюнків.

— Як ви її впізнали? Які почуття вона викликає?

2. Робота із вправою 90

Завдання 1, 2 опрацювати колективно.

— Які почуття викликав цей текст?

— Яке ставлення автора до берізки? З чого це видно?

— Чи згодні ви з автором?

— Про що розповідає цей текст?

— Який заголовок можна дібрати до нього?

Завдання 3 запропонувати опрацювати самостійно.

3. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання

— Прочитайте текст із вправи 91. Це текст? Чому?

— Про що він розповідає?

— Який заголовок ви б дібрали до нього?

— Прочитайте завдання до вправи. Чи є запитання?

4. Словникова робота

— Чи було в тексті вправи 91 слово, значення якого було б вам незрозумілим?

— А що таке гроно?

— А що таке китиця? Зверніться до словників.

— Дійсно, гроно і китиця — це слова, близькі за значенням. Запам’ятайте їх написання й правильну вимову.

— Складіть звукову модель слова китиця, а слово гроно поділіть для переносу.

— З одним зі слів складіть речення і запишіть.


VII. Підсумок уроку

— Що таке текст?

— Чим він відрізняється від групи речень?

— Що можна дібрати до тексту?

— Що повинен відображати заголовок?


VIII. Домашнє завдання

Правило на c. 44, вправа 91.





Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити