РІДНА МОВА 2 КЛАС
РОЗРОБКИ УРОКІВ
Урок 22
Тема. Закріплення знань про будову тексту. Складання тексту за початком і кінцівкою
Мета: розширити й закріпити знання учнів про будову тексту; розвивати вміння працювати з текстом; виховувати працелюбність, бажання працювати для всіх.
Обладнання: малюнки кота й кита.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчання
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 99)
Завдання 3 опрацювати усно, а поділ слів для переносу зафіксувати на дошці.
— Із яких частин складається текст?
— Зачитати зачин (кінцівку) тексту.
— Як записується кожна його частина?
— А чи завжди в тексті лише три абзаци?
2. Бесіда
— Прочитайте речення з дошки. Які з них можуть бути зачином, а які — кінцівкою тексту?
Вересень — перший осінній місяць.
Ластівки дуже зраділи й почали годувати пташенят.
Хлопчики йшли лісовою стежкою.
Настала тепла рання весна.
Хлопчики стали справжніми друзями.
— Якими можуть бути теми текстів, що мають такі початки й кінцівки?
III. Повідомлення теми й мети уроку
— На цьому уроці ми продовжимо ознайомлення з частинами тексту, будемо складати основну частину за даними зачином і кінцівкою.
IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу
1. Колективна робота з підручником (вправа 100)
Завдання 4 можна виконати у формі змагання між групами «акторів». По завершенні змагання учитель визначає, чия гра найвиразніша.
— А якою може бути кінцівка казки?
2. Робота в парах (вправа 101)
Перевірка — опитування пари.
Завдання 3 опрацювати самостійно.
3. Фізкультхвилинка
V. Закріплення та систематизація знань
1. Робота із загадкою (вправа 102(1))
Після відгадування загадки вчитель звертає увагу дітей на малюнки.
— Усно двома-трьома реченнями розкажіть про кота і про кита.
— А чим схожі слова кит і кіт?
2. Вибіркове списування (вправа 102(2))
— Прочитайте текст. Що цікавого ви дізналися про кита? Перевірка — індивідуальне опитування.
3. Хвилинка чистопису
— Пошукайте на сторінці, де ще записана назва числа. Каліграфічно спишіть.
п’я ся де п’ятдесят
VI. Підсумок уроку
— Які нові відомості ви дізналися на уроці?
— А що навчилися робити?
— Що треба пам’ятати про текст?
VII. Домашнє завдання
Вправа 103.