РІДНА МОВА 2 КЛАС
РОЗРОБКИ УРОКІВ
Урок 35
Тема. Закріплення знань про види речень за метою висловлювання. Складання усної розповіді «День народження» за малюнком та поданим планом.
Вимова й написання слова листопад
Мета: систематизувати й закріпити знання учнів про речення; вчити будувати речення різних тестів; розвивати мовлення дітей; виховувати культуру сосунків і спілкування.
Обладнання:тлумачні словники.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчання
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 153)
Перевірка — індивідуальне опитування.
— Які речення за метою висловлення є у вправі?
2. Складання опорної схеми
— Подумайте, як закінчити схему.
III. Повідомлення теми й мети уроку
— Сьогодні ми систематизуємо та закріпимо свої знання про речення. Також складемо усну розповідь за малюнком і планом.
IV. Закріплення та систематизація вивченого
1. Складання розповіді про речення (вправа 158)
Після розгляду таблиці вчитель пропонує скласти коротку розповідь про речення.
Перевірка — індивідуальне опитування.
2. Робота в парах (вправа 159)
Перевірка — опитування пари.
3. Усна колективна робота (вправа 155)
— Як ви думаєте, чому перший осінній місяць назвали вереснем?
4. Самостійна робота (вправа 156)
— А от чому місяці назвали жовтень і листопад, ви дізнаєтеся з вірша.
5. Робота зі словниковим словом
— Знайдіть у тлумачних словниках слово листопад.
— Що цікавого про його значення ви дізналися?
— Прочитайте речення з дошки.
— У якому значенні вжите в них слово листопад?
Листопад зимі ворота відчиняє.
Як листопад дерев не обтрусить,
довга зима бути мусить.
— До якого типу належать ці речення? Доведіть.
— А на що треба звернути увагу при написанні слова листопад? Чому?
— Запишіть це слово і поділіть його для переносу різними способами.
— Складіть схему першого речення.
6. Фізкультхвилинка
V. Розвиток усного мовлення Колективна робота (вправа 154).
Завдання 2 запропонувати дітям опрацювати самостійно.
— Які типи речень є в тексті?
— Які спонукальні речення можна було б скласти за темою?
VI. Підсумок уроку
1. Бесіда
— Які типи речень за метою висловлювання ви знаєте?
— Наведіть приклади різних типів речень.
— Які розділові знаки ставляться в кінці таких речень?
2. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання
— Прочитайте текст вправи 160.
— Виберіть спонукальні речення. Доведіть.
— А за якими ознаками ви розпізнали інші речення?
— Удома із 2 і 3 завдань ви дізнаєтесь, що треба зробити в цій вправі.
— Прочитайте їх. Чи зрозуміло, як їх виконувати?
VII. Домашнє завдання
Вправа 160, скласти усну розповідь за таблицею із вправи 158.