РІДНА МОВА 2 КЛАС
РОЗРОБКИ УРОКІВ
Урок 44
Тема. Групування предметів за родовими та видовими ознаками. Складання речень
Мета: поглиблювати знання дітей про слова, назви предметів; вчити групувати їх за родовими та видовими ознаками; збагачувати активний словниковий запас дітей; розвивати аналітичне вміння, увагу, здатність працювати за зразком; виховувати бережливе ставлення до природних ресурсів.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчання
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 195)
Перевірка — індивідуальне опитування.
— Які слова означають назви предметів?
2. Бесіда
— Прочитайте слова.
Підосичник, маслюк, мухомор, лисичка, опеньок.
— Що можете про них сказати?
— А яке слово тут зайве? Чому? (Учитель прибирає це слово.)
— А як можна назвати ці гриби одним словом?
3. Хвилинка чистопису
гл скл ля склянка
— Доберіть слова з цими буквосполученнями.
— На які питання вони відповідають?
III. Повідомлення теми й мети уроку
— Сьогодні продовжимо роботу зі словами — назвами предметів, будемо вчитися групувати їх за різними ознаками.
IV. Робота над вивченням нового матеріалу
1. Коментоване письмо (вправа 197)
У разі потреби звертатися до слів, записаних у рамочці.
— До якої групи слів слід віднести розшифроване нами слово?
— А що спільного у всіх записаних нами слів?
2. Самостійна робота (вправа 199)
Перевірка — індивідуальне опитування.
— Пригадайте назви предметів. Доведіть свою думку.
3. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання
V. Закріплення та систематизація знань
1. Робота в парах (вправа 196)
— Що спільного у цих слів?
— Як їх назвати одним словом?
— У якому зі слів найменша кількість складів?
— А чи знаєте ви, звідкіля береться електроенергія? Чим вона небезпечна?
— Які правила безпечної поведінки з електроприладами ви знаєте і виконуєте?
2. Колективна робота (вправа 198)
Завдання 1, 2 опрацювати усно колективно.
— Чому необхідно берегти електроенергію?
— А як це можна робити?
Завдання 3, 4 запропонувати для самостійного виконання.
Перевірка — фронтальне опитування.
VI. Підсумок уроку
— З якими словами ми сьогодні працювали?
— Які ознаки слів — назв предметів ви знаєте?
— Як назвати одним словом: вересень, січень, березень, липень?
— Яке з цих слів словникове? Як його писати?
VII. Домашнє завдання
Вправа 200.