РІДНА МОВА 2 КЛАС
РОЗРОБКИ УРОКІВ
Урок 45
Тема. Уявлення про один предмет і багато предметів. Практичне вживання форм однини і множини (без уживання термінів).
Вимова й написання слів ясен і календар
Мета: ознайомити учнів з числом іменника (без уживання термінів); вправляти у змінюванні слів — назв предметів за числами, визначенні числа наведених слів; розвивати уважність, мислення учнів; виховувати інтерес до вивчення мови.
Обладнання: малюнок ясена, тлумачні та етимологічні словники, малюнки для словникового диктанту.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчання
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 200)
Перевірка — індивідуальне опитування.
Учитель вивішує малюнок ясена, дає коротку інформацію про дерево і звертає особливу увагу на написання слова.
— На яку літеру в цьому слові слід звернути увагу? Напишіть рядок слова ясен і підкресліть її.
— Вимову і правопис цього слова запам’ятайте.
— Запишіть можливі варіанти переносу цього слова.
— Чому його не можна переносити? Поясніть.
2. Самостійна робота (вправа 201)
— Чим схожі ці слова? (Це — назви предметів.)
— Чим відрізняються слова півень і курчата? (Кількістю птахів, які позначають)
III. Повідомлення теми й мети уроку
— Сьогодні ми будемо визначати, скільки предметів позначають слова — назви предметів, вчитимемось їх змінювати.
IV. Робота над вивченням нового матеріалу
1. Колективне коментоване письмо (вправа 202)
— Як можуть змінюватися слова — назви предметів?
2. Словникова робота
— Прочитайте слово в рамочці. Що воно означає? Знайдіть його тлумачення у словнику. А потім я розкажу вам, з якої мови воно до нас прийшло.
Учитель зачитує учням пояснення з етимологічного словника, а діти розповідають, про що вони дізнались із тлумачного словника.
— Запишіть усі можливі варіанти переносу цього слова з рядка в рядок. Підкресліть літеру, на яку слід звернути особливу увагу.
— У якому слові слід запам’ятати ту саму літеру? (Предмет)
— Запишіть це слово, а потім змініть так, щоб воно означало багато предметів.
3. Самостійна робота (вправа 203)
Перевірка — індивідуальне опитування.
V. Закріплення та систематизація знань
1. Робота в парах (вправа 204)
Додаткове завдання
— Змініть записані слова так, що вони позначали багато предметів.
— Що ми навчилися робити на цьому уроці?
2. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання
VI. Підсумок уроку
1. Бесіда
— Із чим ми сьогодні ознайомились, що навчились робити?
— Наведіть приклади.
2. Творчий малюнковий диктант
— Я буду показувати малюнки різних предметів. А ви працюватимете за варіантами: I варіант записує слово так, щоб воно позначало один предмет, а II варіант — щоб позначало кілька предметів.
Перевірка — фронтальне опитування.
VII. Домашнє завдання
Вправа 205.