РІДНА МОВА 2 КЛАС
РОЗРОБКИ УРОКІВ
Урок 53
Тема. Закріплення правил написання іменників з великої букви
Мета: закріпити вміння писати власні назви з великої літери; збагатити знання учнів відомостями про історичне минуле нашого народу; виховувати патріотичні почуття, зацікавленість історією України.
Обладнання: мапи України, рідного міста; географічні атласи; портрети гетьманів України.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчання
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 241)
— Прочитайте текст зі вставленими потрібними назвами.
— Знайдіть на мапі нашого міста вулиці, річку, котрих ви згадували у вправі.
2. Хвилинка чистопису
тьм ом цьк читацький
— Доберіть слова з даними буквосполученнями. (Тьма, п’ятьма; солома, омлет; кицька, цяцька)
— Поділіть ці слова для переносу різними способами.
— Доберіть слова, близькі за значенням до слів тьма, цяцька.
— Складіть речення з одним із слів, уживаючи власну назву.
— Яким словом перевіримо написання літери и у слові читацький?
III. Повідомлення теми й мети уроку
— Сьогодні ми закріпимо свої знання та вміння щодо правопису власних назв: імен, по батькові, прізвищ людей, кличок тварин, географічних назв, тобто тих, які ми читаємо на мапі. Також дещо дізнаємося про минуле України за часів гетьманства.
IV. Повторення й закріплення вивченого
1. Колективна робота (вправа 242)
— Прочитайте вірш мовчки. Зверніть увагу, що поет говорить про кожну річку.
— Як ви розумієте виділене речення?
— Прочитайте виразно останнє речення, передаючи захоплення красою природи на Десні. Що означає в цьому реченні слово зелена?
— Про які річки ви дізналися вперше? Випишіть назви річок. Знайдіть названі ріки на мапі України в географічних атласах.
— Які ще ріки протікають на території нашої країни? Назвіть і покажіть на настінній мапі.
— Розгадайте шараду за текстом вправи. Прочитайте, що таке шарада. Слова-відповіді запишіть.
2. Вибірковий диктант
Випишіть клички тварин, поділяючи їх на склади для переносу з рядка в рядок.
НА ФЕРМІ
Мама Марійки працює на фермі. Після уроків діти приходять туди. Вони розглядають тварин. Марійка доїть корову Квітку, Настуся і Катруся напувають телятко Ластівку, а Миколка й Іванко напувають водою лошат Орлика та Гнідка.
3. Фізкультхвилинка
4. Розвиток зв’язного мовлення (вправа 244)
Після розповіді вчителя про часи козацтва і гетьманства в Україні, тлумачення незрозумілих слів учні переходять до безпосереднього виконання вправи.
Гетьманом називали раніше виборного ватажка козацького війська Запорозької Січі, а згодом стали звати гетьманом верховного правителя України.
— Прочитайте текст і розгляньте малюнок.
— Про яких ще гетьманів ви чули? (Богдан Хмельницький, Петро Сагайдачний, Іван Мазепа)
— Випишіть з тексту слова, які пишуться з великої букви. Поясніть їх написання.
— Як ви думаєте, від якого слова утворилося прізвище Вишневецький? А Хмельницький?
5. Коментоване письмо (вправа 243)
— Прочитайте текст.
— Знайдіть на мапі місто і село, згадані в тексті.
— Як ви зрозуміли слово отаман? (Ватажок, командир)
— Випишіть імена і прізвища людей та окремо — інші слова, які пишуться з великої букви. Поясніть їх написання.
V. Підсумок уроку
— Коли ми завжди вживаємо велику букву?
— Які назви предметів пишемо з великої літери?
— Складіть речення, вживаючи в ньому географічну назву та імена своїх рідних. (Мої дідусь Тихін і бабуся Оксана живуть у Лебедівці.)
VI. Домашнє завдання з інструктажем
Вправа 245.