РІДНА МОВА 2 КЛАС
РОЗРОБКИ УРОКІВ
Урок 72
Тема. Узагальнення знань і вмінь учнів за темою «Слова, які позначають дію предметів». Складання розповіді за серією малюнків та питаннями
Мета: вчити вживати дієслова з урахуванням мовленнєвої ситуації; поглиблювати знання про текст-опис та його частини; учити складати зв’язні розповіді за серією малюнків та запитаннями; виховувати співчуття та доброзичливість.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Повідомлення теми та мети уроку
— Сьогодні ми пригадаємо й повторимо все, що знаємо про слова — назви дії предмета. Також складемо розповідь за серією малюнків та питаннями, висловлюючи своє ставлення. Будемо вчитися доречно й влучно користуватися багатством рідної мови.
III. Систематизація та узагальнення вивченого
1. Перевірка домашнього завдання
— Прочитайте пари слів, протилежних за значенням. (Купувати — продавати, руйнувати — будувати, говорити — мовчати, підіймати — опускати, охолоджувати — підігрівати, шепотіти — кричати)
— Які речення ви склали? (Суп треба підігрівати, а квас — охолоджувати.)
2. Робота в парах за підручником (вправа 30)
— Прочитайте. З якої казки цей уривок? («Лисичка і Журавель»)
— Розкажіть цю казку за особами (парами).
— Замініть слова стук-стук, лизь-лизь, хлюп-хлюп іншими словами. (Стукати, лизати, хлюпати)
— Закінчіть вправу за зразком. (Журавель стукав. Лисичка лизькала. Хвилі хлюпали. Мишка шкрябала. Заєць стрибав.)
— Наведіть свої подібні приклади. (Хрю-хрю — свиня рохкає. Гав-гав — собака гавкає. Тьох-тьох — соловейко тьохкає.)
3. Колективна творча робота
— Розгляньте малюнки й розкажіть, що зображено на кожному з них.
— Дайте хлопчикам імена і складіть зв’язну розповідь за малюнками. Скористайтесь поданими нижче запитаннями.
1) Яка була дорога?
2) Що сталося з Іванком?
3) Як поводився у цей момент Сашко?
4) Що сталося з ним пізніше?
5) Що зробив після цього Іванко?
6) Якою може бути кінцівка розповіді?
— Запишіть складений текст.
Дорога була слизькою. Іванко впав. Сашко зареготав. Пізніше він сам послизнувся. Іванко підбіг і допоміг устати. Сашкові стало соромно. Хлопці потоваришували.
4. Фізкультхвилинка
5. Творчий диктант
— Допишіть потрібні за змістом слова — назви дій.
— Допишіть потрібні за змістом слова — назви дій.
(Настала) тепла весна. Ранкове сонечко (світить) лагідно, ласкаво. На деревах скоро (з’являться) листочки. Ми так (любимо) весну!
6. Гра «Хто більше?»
— До назв предметів доберіть по кілька назв дій.
Сніг (що робить?) — ... (іде, сипле, падає, валить, кружляє).
Мороз (що робить?) — ... (щипає, кусає, пече, тріщить).
Вітер (що робить?) — ... (гуде, свище, завиває, віє, шумить).
Сонце (що робить?) — ... (пече, гріє, світить, сяє).
Дощ (що робить?) — ... (ллє, періщить, іде, шумить, накрапає).
— Як називаються слова, які ми підібрали до слова мороз? (Вони між собою близькі за значенням.)
IV. Підсумок уроку
— На які питання відповідають слова — назви дій?
— Назвіть приклади слів — назв дій, близьких за значенням.
— Наведіть приклади слів - назв дій, протилежних за значенням.
— Які прислів’я ви запам’ятали на уроці?
— У якій розповіді ми їх застосовували?
— Хто з хлопчиків вам більше сподобався і чому?
V. Домашнє завдання з інструктажем
Вправа 36.