РІДНА МОВА 2 КЛАС
РОЗРОБКИ УРОКІВ
Урок 75
Тема. Корінь слова. Спільнокореневі слова
Мета: формувати в учнів уявлення про спільнокореневі слова, корінь на основі споріднених слів; розвивати вміння виділяти споріднені слова та виділяти в них спільну частину; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати вміння спостерігати, аналізувати, зіставляти; виховувати акуратність, уважність у роботі.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Мотивація навчальної діяльності
1. Хвилинка чистопису
клю ий чик чов
— Чи можете ви утворити слова з цих буквосполучень? (Ключ, ключик, ключовий)
— Ці слова і стали своєрідним ключиком до нашої роботи на сьогоднішньому уроці. Ми дізнаємося, як називаються низки слів, подібні до щойно утворених. Спробуйте самі творити і знаходити причину об’єднання таких слів. У цьому нам допоможуть і підручник, і таблиця.
III. Робота над вивченням нового матеріалу
1. Робота з підручником (вправи 50 і 51)
— Розгляньте малюнки й доберіть із довідки підписи до них. Запишіть слова у тому порядку, в якому подано малюнки. (Клен, кленок, кленовий листок)
— Поміркуйте, від якого слова утворені слова кленок і кленовий листок. (Від слова клен)
— Чи можна вважати ці слова родичами, спорідненими? (Так, бо кленок — це маленький клен, кленове листя — це листя з клена.)
— Знайдіть у записаних словах (однакову) спільну частину і позначте її зверху дужкою.
— Так от, спільна частина і робить ці слова спорідненими. А сама вона називається коренем, споріднені слова ще називаються спільнокореневими. Спробуйте навести свої приклади. (Липа, липка, липовий; стіл, столик, столяр; риба, рибка, рибалка, рибалити)
— Що ж таке корінь? Що ми позначаємо дужкою? (Спільна частина споріднених слів, яку ми позначаємо дужкою)
— Які слова є спільнокореневими? (Слова, у яких спільний корінь і за написанням, і за значенням, є спільнокореневими.)
— Прочитайте слова у вправі 51.
— Чи є серед них споріднені? Чому ви так вважаєте? (Гуска, гусочка, гусеня, гусак, бо в них корінь )
— А чому решта слів не є спорідненими з названими словами? (Бо в словах курча і шпак немає спільної частини ).
— Запишіть тільки споріднені слова й позначте в них дужкою корінь.
2. Ознайомлення з правилом (с. 26)
— Прочитайте правило і запам’ятайте його.
3. Фізкультхвилинка
IV. Закріплення вивченого матеріалу
1. Самостійна робота (вправа 52)
— Спишіть слова і позначте в них спільну частину — корінь.
2. Робота з таблицею
— Прочитайте слова. (Гай, гайок, гайочок, гайовий)
— Чи можна їх назвати спорідненими? Чому? (У них спільний корінь )
— Складіть і запишіть речення з одним із цих слів. (Шумить густий зелений гай.)
— Запишіть споріднені слова і позначте в них корінь.
3. Робота в парах (вправа 53)
— Прочитайте і запам’ятайте скоромовки. Позмагайтесь зі своїм сусідом по парті, хто промовить їх швидше і без помилок.
— Як ви зрозуміли другу скоромовку?
— Запишіть скоромовки по пам’яті й перевірте написання одне одного.
— Знайдіть у кожній скоромовці спільнокореневі слова й позначте в них спільну частину.
4. Гра «Ланцюжок споріднених слів»
— Кожна група отримує слово, до якого треба дібрати споріднені слова. Виграють ті учні, чия група правильно добере найбільшу кількість слів.
— Доберіть спільнокореневі слова до слова
— Що ви помітили? (Так, дійсно корінь бо всі ці слова за значенням пов’язані з рукою, лише в корені відбулося чергування к-ч. Про це ви більше дізнаєтеся пізніше.)
V. Підсумок уроку
— Що нового ви дізналися на уроці?
— Що таке корінь?
— Які слова називаються спорідненими?
— Наведіть приклади.
VI. Домашнє завдання з інструктажем
Правило на с. 26, вправа 55.