РІДНА МОВА 2 КЛАС
РОЗРОБКИ УРОКІВ
Урок 81
Тема. Аналіз перевірної роботи. Звуки і букви. Алфавіт. Складання речень
Мета: дати уявлення про роль звуків у розпізнаванні лексичного знання слів; розвивати вміння розрізняти звук і букву; поглиблювати знання учнів про звуко-буквений склад слів; виховувати чіткість у мовленні, акуратність.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Аналіз перевірної роботи
III. Актуалізація опорних знань
1. Хвилинка чистопису
аз буки альфа віта а бе
— Запишіть зразки і прочитайте склади.
— Які слова нагадують вони? (Азбука, алфавіт, абетка)
— Що означає це слово? (Сталий порядок розташування усіх літер певної мови)
— Розкажіть український алфавіт.
IV. Повідомлення теми й мети уроку
— Сьогодні ми продовжимо знайомство з українським алфавітом. Пригадаємо все те, що знаємо про нього з першого класу. Також вчитимемося складати звукові моделі слів, проводити звуко-буквений аналіз.
V. Робота над вивченням нового матеріалу
1. Відгадування загадки (вправа 77)
— Відгадайте загадку.
З к дерева захищає і на них вона завжди.
З н звірятко заховає, коли треба, від біди. (Кора — нора)
— Із яких звуків складається перше слово — відгадка?
— А друге?
— Які звуки в них однакові?
— А які розрізняють значення слів?
— Який висновок можна зробити? (Спотворювати звуки у словах не можна.)
— Дійсно, кожний звук у слові має своє важливе значення. Тому їх треба вимовляти чітко й правильно, бо, спотворивши навіть один звук у слові, ви вимовите слово з іншим значенням. А це зашкодить розумінню тієї інформації, яку ви хочете передати.
— Наведіть приклади слів, схожих за звуковим складом.
2. Колективна робота з підручником (вправа 78)
— Прочитайте слова вголос.
— Додайте один звук на початку або в кінці слова так, щоб утворилося слово з іншим значенням. (Линок — млинок, луг — плуг, кран — екран, буря — буряк, буква — буквар, база — базар)
— Запишіть слова парами. Підкресліть букву, за якою розрізняються значення слів у парі.
— Чим розрізняються слова у парі при вимові? А на письмі?
3. Гра «Звук і буква»
— Один учень чітко вимовляє звук, а інший — називає відповідну букву. ([д] — «де», [ш] — «ша» і т. ін.)
— Відкрийте орфографічні словники на сторінці з алфавітом і ще раз прочитайте ті букви, у назвах яких були допущені помилки.
VI. Закріплення вивченого матеріалу
1. Коментоване письмо (вправа 81)
— Прочитайте речення. Вимовте звуки кожного слова, а потім, переставивши їх, утворіть інше слово. (Курча — круча, рис — сир, кури — руки)
— Запишіть утворені слова за алфавітом. (Круча, кури, курча, рис, руки, сир) Складіть з одним зі слів речення і запишіть його. (Кури на подвір’ї дзьобали зерно.)
VII. Підсумок уроку
— У чому ж полягає різниця між звуком і буквою?
— Щоб не плутати значення слів через один спотворений звук, що треба робити?
VIII. Домашнє завдання з інструктажем
Вправа 83.