РІДНА МОВА 2 КЛАС
РОЗРОБКИ УРОКІВ
Урок 87
Тема. Роль наголосу в значенні слова. Правильне вимовляння слів
Мета: поглиблювати знання про наголос і його роль у мовленні; добирати слова, протилежні за значенням, слова, однакові за звучанням і написанням; виховувати любов до природи, до її краси.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 114)
— Прочитайте слова. Як вони наголошуються?
— Запам’ятайте правильну вимову цих слів.
2. Хвилинка чистопису
ор ло ді понеділок
— Запишіть із цими буквосполученнями слова. (Корова, молоко, діти). Підкресліть дані буквосполучення.
— Позначте у словах наголоси.
III. Робота над вивченням нового матеріалу
1. Колективна робота з підручником (вправа 115)
— Прочитайте текст, звертаючи увагу на вимову виділених слів.
— Випишіть слова, які відповідають на питання яка?
— Підкресліть слова, протилежні за значенням. (Стара, нова, біленька, чистенька)
— Поясніть значення виділених слів. (На березі (білокорій) — на дереві, на березі (річки) — біля річки)
— Хоча й пишуться виділені слова однаково, але вимовляють їх по-різному. Тому в деяких словах лише наголос допомагає розрізнити їхні значення: дорога — дорога, брати — брати. Тож будьте уважні до правильного наголошення слів, бо помилка може зіграти злий жарт. Наприклад: «Діти купалися в річці і засмагали на березі», а не «Діти купалися в річці, а засмагали на березі».
— Діти, а які предмети називають словом котики? (Тваринок: «Котики грілися на сонечку і мурчали». Бруньки: «На вербі з’явилися перші пухнасті котики».)
— Із такими словами, як котики, треба бути пильними, бо їхнє значення можна з’ясувати тільки за змістом у реченні, а не за словом окремо.
2. Письмо по пам’яті (вправа 116)
— Прочитайте і вивчіть скоромовку напам’ять. Розкажіть її одне одному.
— Запишіть по пам’яті і перевірте написане за підручником.
— Поставте знак наголосу в словах. Як ви розумієте значення слів сорок сорок? (Прийшла не одна пташка сорока, не п’ять сорок, а сорок сорок!)
3. Робота з загадкою (вправа 118)
— Розгляньте малюнки. Який із зображених предметів є відгадкою до загадки «Не гавкає, а в дім не пускає»? (Замок)
— Запишіть назви зображених предметів і позначте наголос. (Замок, замок)
4. Фізкультхвилинка
IV. Закріплення вивченого матеріалу
1. Зорово-слуховий диктант
— Я читатиму й показуватиму картку із записаним реченням, а ви звертайте увагу на виділений червоним кольором день тижня і записуйте речення в зошит.
Понеділок — перший день тижня.
Середа — третій день тижня.
Четвер — четвертий день тижня.
Неділя — сьомий день тижня.
У виділених словах поставте наголос і підкресліть ненаголошені склади. Звірте свої записи з картками. Виправте помилки. Запам’ятайте написання днів тижня!
2. Самостійна робота (вправа 117)
— Які речення ви склали? (Тату, коси, поки сонце не пече. До школи треба обов’язково брати щоденник.)
— Яке слово протилежне за значенням до слова дорога? (Дешева)
V. Підсумок уроку
— Про яку особливість наголосу ви сьогодні дізналися? Наведіть приклади.
— Як можна розрізнити значення слова ключ? (За змістом речення. Ключ від дверей Марійка загубила. Ключ журавлів виднівся високо в небі.)
— Вимовте по складах, як писатимете назви днів тижня.
VI. Домашнє завдання з інструктажем
Вправа 119.