РІДНА МОВА 2 КЛАС
РОЗРОБКИ УРОКІВ
Урок 90
Тема. Вправи на закріплення знань про правила перевірки ненаголошених е, и в корені слова. Складання усної розповіді на тему «Зустріч птахів»
Мета: продовжувати формувати вміння перевіряти ненаголошені е, и в корені; розширювати лексичний запас учнів; формувати навичку роботи з орфографічним словником; виховувати повагу до старших, до народних традицій, любов до природи і праці.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 129)
— Назвіть перевірні слова. (Мед, слива, гриб, цегла, дим, пекар)
— Назвіть корені у парах слів.
2. Хвилинка чистопису
— Запишіть і позначте корінь у споріднених словах.
— Які вироби з борошна можна купити в магазині «Хліб»? (У магазині «Хліб» можна купити хлібину, батон, печиво, пряники.)
— А що означає слово хліб у цьому реченні?
За селом, куди не кинеш оком, — все хліба, хліба. (Поля, засіяні житом, пшеницею)
3. Самостійна робота (вправа 134)
— Які перевірні слова допомогли вам визначити пропущену букву?
— Назвіть слово, протилежне за значенням, до слова холодно.
III. Закріплення вивченого матеріалу
1. Коментоване письмо (вправа 138)
— Прочитайте колискову. Кому з вас співали колискові?
— Пам’ятаєте їх? Про що вони? Розкажіть.
— З тексту нашої колискової треба виписати слова, в яких необхідно перевіряти написання букв е, и в корені за правилом. (Летять, землі, лебедята, питати, весни) Доберіть їх.
— Написання якого слова треба запам’ятати або перевіряти за словником? (Дитя) Відкрийте орфографічні словники і знайдіть це слово.
2. Колективний аналіз текстів (вправи 137, 136)
— Для вас бабусі співали колискові. А от що зробила для свого онука Юркова бабуся, прочитайте у вправі 137.
— Який зачин у тексті? А кінцівка? Для чого вжито в тексті виділені слова?
— Що вас найбільше вразило в цьому тексті?
— Опишіть так, як запам’ятали, руки бабусі.
— Як ви зрозуміли бабусині слова? Прочитайте їх ще раз.
— А навіщо Юркові був потрібен голуб? Як ви думаєте?
— Пошукайте відповідь у вправі 136. Прочитайте текст.
— Навіщо ж випікали пташок із тіста?
— Як закликали пташок?
— Спишіть речення, у якому є звертання до жайворонків.
— Доберіть усно перевірні слова до тих, у яких пропущені букви. Запишіть слова зі вставленими буквами.
3. Зустріч із юннатами (театралізація)
— Заходьте, будь ласка. Ми вас слухаємо.
Юннати. Ми — юннати, юні натуралісти, юні любителі природи. Ми принесли вам листівки-запрошення. Незабаром буде свято, але щоб узяти в ньому участь, треба підготуватися. Як?
Здогадайтесь за малюнком на листівці. А ми пішли далі. На нас чекає ще багато цікавих справ.
— Складіть розповідь про те, як учні готуються до зустрічі птахів.
— Яке речення про підготовку до зустрічі птахів запишемо? (Усі дружно готуються зустріти птахів.)
4. Самостійна робота (вправа 133)
— Зачитайте перевірні слова і літери, які вставили.
IV. Підсумок уроку
— Як треба перевіряти ненаголошений голосний звук [е], [и] в корені?
— Як називаються слова, які допомагають вставити пропущені букви?
— Коли перевіряємо написання слів за словником?
— За яким саме?
V. Домашнє завдання з інструктажем
Правило, с. 57, вправа 140.