РІДНА МОВА 2 КЛАС
РОЗРОБКИ УРОКІВ
Урок 97
Тема. Звуки [дж], [дз], [дз'], позначення їх буквосполученнями дж, дз. Перенос слів із буквосполученнями дж, дз.
Складання усного опису джмеля за поданими запитаннями
Мета: вчити правильно вимовляти слова з записувати їх під диктовку, переносити з рядка в рядок; закріплювати навичку правильного звуко-буквеного аналізу слів із буквосполученнями дж, дз; розвивати логічне мислення при відгадуванні загадок; виховувати любов до природи.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань. Повідомлення теми й мети уроку
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 173)
— Прочитайте слова в алфавітному порядку.
— Які нові слова ми вивчили минулого уроку?
2. Хвилинка чистопису
Дж ел ик Джмелик
— Запишіть іще три слова з буквосполученням дж.
3. Фронтальне опитування
— Як вимовляються слова з буквосполученнями дж, дз? Наведіть приклади слів із ними. (Як . Бджола, дзьоба, ґедзь)
— Щоб назвати кожен звук у цих у цих словах, про що треба пам’ятати?
— Запишіть звукові моделі даних слів.
— Що ви пам’ятаєте про те, як треба переносити слова з буквосполученнями дж, дз? Наведіть приклади.
III. Робота над поглибленням і закріпленням матеріалу
1. Вибіркова робота (вправа 174)
— Прочитайте слова, правильно вимовляючи звуки у виділених словах.
— Скільки в тексті абзаців? Прочитайте початок кожного.
— Випишіть виділені слова, підкреслюючи буквосполучення дж, дз. (Дзюркоче, дзеркальна, джерельце, дзвіночки, бджоли, джмелі).
2. Складання опису (вправа 176)
— Прочитайте текст.
— Чим відрізняються джмель і джмелик? (Джміль більший від джмелика за розміром, старший за віком.)
— Складемо опис джмелика за запитаннями. Можна користуватися текстом.
1) На що схожий джмелик? (Джмелик схожий на вертоліт.)
2) Якого він кольору? (Джмелик чорний, мов вуглинка.)
3) Що у нього на голівці і на спинці? (У нього на спинці та голівці
— дві плямки, мов пелюсточки квітки прилипли.)
4) На що схожі крильця джмелики? (Крильця джмелика схожі на пропелери.)
5) Як джмелик гуде? («Джу-джу-джу!» — дзвінко гуде джмелик.)
— Спробуйте усно описати джмелика, лише підглядаючи в текст і запитання.
3. Фізкультхвилинка
4. Розподільний диктант із завданням (вправа 175)
— Уважно прочитайте слова. Розділіть умовно сторінку зошита на три частини для запису слів у стовпчики: у перший — слова із звуком , у другий — із
і в третій —
.
Джміль кукурудза дзьоб
ходжу дзвоник дзюрчить
саджають дзеркало дзьобами
бджілка ґудзик
джерело дзиґа
сиджу дзенькає
— Перевірте написане за підручником. Яких слів ви там не знайшли? (Дзиґа, дзенькає, дзьобати)
— Складіть звукові моделі цих слів.
— Виділені в підручнику слова поділіть для переносу. (Хо-джу, са-джа-ють, ку-ку-ру-дза)
— У якому слові є два однакові склади?
— Скільки в ньому звуків? (Шість) А букв? (Сім)
— Чому так? (Бо буквосполученням дз позначається один звук .)
5. Відгадування загадок (вправа 177)
— «Перетворіть» рослину хміль на комаху, замінивши один звук. (Хміль — джміль) Запишіть слова.
— Порахуйте звуки і букви у словах хміль — джміль. Порівняйте кількість звуків і букв у кожному слові.
— Відгадайте загадки. Запишіть відгадки.
✵ Хто завжди каже правду? (Дзеркало)
✵ Хто зубів багато має, та нікого не кусає? (Кукурудза)
✵ В нього серце калатає,
вас до школи закликає. (Дзвоник)
6. Складання звукових моделей слів
— Складіть звукові моделі записаних на дошці слів. Поділіть їх вертикальними рисками для переносу.
IV. Підсумок уроку
— Якими буквосполученнями позначаються на письмі звуки ? Наведіть приклади.
— Як треба переносити слова з такими буквосполученнями? Наведіть приклади.
— Порівняйте кількість звуків і букв у слові дзьоб.
V. Домашнє завдання з інструктажем
Правило на с. 74, вправа 178.