Українська мова: уроки розвитку зв’язного мовлення 2 клас - Посібник для вчителя - 2013 рік
УРОК 9. Типи текстів (складання тексту за початком)
Мета. Формувати в учнів уявлення про ознаки стилів мовлення; вчити розрізняти тексти за стильовими ознаками, складати текст за даним початком; виразно формулювати думку; розвивати зв’язне мовлення; виховувати у дітей доброту, почуття товариськості.
Обладнання. Ілюстрації із зображенням ведмедів, картина «У лісі», таблиця № 11.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
— Який настрій у вас? Покажіть виразом обличчя. Усміхніться самі до себе, усміхніться до мене, поділіться гарним настроєм з товаришем.
За виразом облич я бачу, що у вас все гаразд і загальний наш настрій можна зобразити так:
(задоволення).
— Я дуже хотіла б, аби такий настрій був у нас усіх до кінця уроку.
II. Актуалізація опорних знань.
— Ми закінчили читати свій перший підручник «Буквар», читаємо «Читанку». Що вам найбільше запам’яталось із цих книжок?
— Які з прочитаних творів вам сподобалися? Чому?
— Чи знаєте ви, хто написав ці тексти? (Діти називають відомих авторів.)
— Як називаються люди, які пишуть оповідання, вірші? (Письменники.)
— Чи змогли б ви написати такі ж цікаві твори?
— Які знання необхідні письменникам?
— Чи достатньо вам знань?
III. Повідомлення темп і мети уроку.
— На сьогоднішньому уроці ми спробуємо стати письменниками, складати невеличкі тексти. Повторимо ознаки різних текстів, у яких по-різному висловлюються думки. (Таблиця № 11.)
IV. Робота з мовним матеріалом.
1. Повторення відомостей про текст та його типи.
— Давайте з’ясуємо, що таке текст.
— Коли ви чули це слово раніше?
Хто може пояснити значення слів (подано на дошці)!
✵ текст
✵ заголовок
✵ зв’язок речень
✵ розповідь
✵ опис
✵ міркування
✵ абзац
✵ зачин
✵ головна частина
✵ кінцівка
✵ тема
2. Завдання 1 (зошит, с. 28). Робота за таблицею.
3. Мовленнєві спостереження за текстами.
Завдання 2 (зошит, с. 28).
— Прочитайте перший текст. Про кого ви дізналися? Що саме?
— Прочитайте другий текст. Про кого розповідається в ньому?
— Прочитайте третій текст. Над чим ви міркували?
— Чим відрізняються ці тексти? Чим схожі?
4. Робота в зошиті.
— Де ми використовуємо тексти у повсякденному житті?
— Чи розповідаєте ви друзям переглянутий фільм, прочитану книжку?
Фізкультхвилинка. Відпочинок під музику (інсценізація).
5. Читання казки.
Брати-ведмедики
Пішли два брати-ведмедики прогулятися.
— Тільки далеко від дому не відходьте! — наказала мати-ведмедиця.
Йдуть ведмедики, перекидаються, бігають один за одним. То корінчик смачний із землі вишпортають, то грибочком поласують. Зустріли їжачка, захотіли погратися з ним, та де там — стільки у нього голок! Не зогледілися, як біля річки опинилися. А вона широка. Навіть мати її не перескочить. Походили братики вздовж берега, по лозинці собі виламали. Раптом чують з другого берега: «Ой-ой-ой! Ай-ай-ай!» То в кущах два вовчики на борсучка накинулися і так його лупцюють, аж шерсть летить.
— Шкода борсучка, — сказав один ведмедик. — Треба допомогти йому.
— Звичайно треба, але... вода холодна, — поїжився другий ведмедик.
— Тримайся, борсуче! Зараз тобі допоможемо! — гукнув перший ведмедик і шубовснув у воду.
Потоптався-потоптався другий ведмедик і теж стрибнув у річку. Побачили вовчики, що борсучкові підмога йде, і втекли.
Попрощалися ведмедики з борсучком і пішли додому. Бачить мати: йдуть її діти — мокрі, у шубах скудлачених. Руками сплеснула!
— Що трапилося? Де ви були? — питає.
Розповіли ведмедики про свою пригоду. Почула це ведмедиця, розсердилася. Вже й лапу підняла, щоб відлупцювати неслухів. Але через хвильку' передумала, ніжно пригорнула синів і сказала: «Молодці, ви добре зробили».
— Як ви думаєте, за що ведмедиця похвалила своїх дітей?
— Як вчинили б ви на місці ведмежат?
— Чого вчить нас казочка?
V. Творча робота. Складання тексту за даним початком.
Завдання 3 (зошит, с. 29).
1. Слово вчителя.
— А зараз у нас відповідальна робота. Уявіть собі, що ви — письменники і повинні написати цікавий текст. Це може бути текст-опис, текст-розповідь, текст-міркування. Пригадайте собі цікаві пригоди, які з вами траплялися, або те, про що ви дізналися, за кимось спостерігаючи, чи просто пофантазуйте.
2. Аналіз різних текстів, зокрема читання вчителем зразка тексту-розповіді.
Діти гуляли в лісі. Там вони побачили їжачка. Він сидів під кущем і сердито фиркав. Побачивши дітей, звірятко миттю згорнулося у клубочок.
Друзі зрозуміли, що їжачок злякався, і пішли далі.
3. Складання текстів усно (2-3 учні).
4. Запис тексту у зошит.
5. Перевірка написаного.
VI. Підсумок уроку.
— Чи сподобався урок?
— Чи задоволені ви результатами своєї праці?
— Чого ви навчились?
Додатковий матеріал
1. Загадки.
***
Влітку наїдається,
взимку відсипається. (Ведмідь.)
***
Влітку гуляє,
а взимку спочиває. (Ведмідь.)
***
В теплій шубі він лежить,
цілу зиму міцно спить,
а пробудиться від сну —
зустрічатиме весну. (Ведмідь.)
***
Влітку медом ласував.
Досхочу малини мав.
А як впав глибокий сніг,
позіхнув і спати ліг.
Бачив чи не бачив сни,
а проспав аж до весни! (Ведмідь.)
М. Біленький
2. Народ скаже, як зав’яже.
Ведмежа послуга — невдала, недоброзичлива допомога.
Ведмежий кут — глухий закуток.
Двоє ведмедів в одному барлозі не живуть — про тих, хто претендує однаковою мірою на першість.
3. Вірш.
В лісі є зелена хата
В лісі є зелена хата.
Там поснули ведмежата,
а найменший — вереда —
сивій мамі набрида.
Каже: «Я не хочу спати,
утечу вночі із хати,
коли меду не даси,
риби, сала, ковбаси!»
«Люлі-люлі, треба спати, —
над синком шепоче мати. —
Як заснеш — тобі усе
сон в корзині принесе».
Платон Воронько