Українська мова: уроки розвитку зв’язного мовлення 2 клас - Посібник для вчителя - 2013 рік

УРОК 11. Вчимося малювати словами (опис іграшки)

Мета. Вчити дітей спостерігати за предметами, виявляти, як вони пов’язані з людиною, висловлювати ставлення до них; розвивати уміння сприймати й оцінювати прекрасне, активізувати словник учнів; виховувати в учнів прагнення бачити красу навколишнього світу.

Обладнання. Виставка дитячих іграшок (у тому числі й саморобних), м’яч, таблиця № 13.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

II. Актуалізація опорних знань.

1. Відгадування загадок.

Завдання 1 (зошит, с. 36).

2. Огляд виставки.

— Як назвати одним словом предмети виставки? (Іграшки.)

— Які іграшки вам сподобались?

3. Виконання завдання 2 (зошит, с. 37).

III. Повідомлення теми уроку.

1. Бесіда.

— Сьогодні ми вчитимемось малювати іграшки словами. Щоб намалювати картину, художник використовує фарби, пензлики.

— Що, на вашу думку, потрібне нам, аби описати іграшку? (Слова.)

Слів у нашій мові багато. Ми з вами будемо вибирати ті, які розкажуть про іграшку влучно, цікаво.

2. Робота з таблицею № 13.

IV. Робота над мовним матеріалом.

1. Опис глечика.

— Послухайте, як описав словацький письменник Вітезслав Незвал у своїй книзі “Граємо речами” звичайний, на перший погляд, предмет — глечик.

Глечик

Глечик — це велика скляна птиця з круглим черевцем. У нього є дзьоб і велике вухо. Він поплаває у джерельці і потоне. Доводиться глибоко занурювати руку і витягувати його. Коли зачерпнеш води, глечик спітніє. Така вода важка і така холодна. Береш глек до рук і вони одразу стають великими. А поставиш на землю, і знову руки маленькі. Жаль, що коли-небудь глек може розбитись.

— З чим автор порівнює глечик?

— Що у нього є?

— Як ставиться до глечика письменник?

2. Завдання 3 (зошит, с. 37).

3. Читання, вивчення напам’ять лічилки.

Завдання 4 (зошит, с. 37).

4. Відповіді на запитання.

Завдання 5 (зошит, с. 38).

5. Відгадування загадки, записаної на дошці.

Б’ють мене старі й малі

і в повітрі, й на землі.

Та від цього не вмираю,

тільки весело стрибаю.

(М'яч.)

— Які слова загадки допомогли відгадати її?

— Знайдіть на нашій виставці м’яч.

Фізкультхвилинка.

а) Читання вірша хором.

Ось новий мій самокат:

покатайся, буду рад!

Як це просто, як це здорово —

все ділити з другом порівну!

М’ячик ловлять десять рук, —

хай його спіймає друг!

Як це просто, як це здорово —

все ділити з другом порівну!

Г. Сангір

б) Гра з м’ячем.

Учень кидає м’яч, промовляє слово. Той, хто його впіймав, називає слово з протилежним значенням (малий — великий, чорний — білий, ...).

V. Складання опису м’яча за питаннями і словником.

1. Завдання 6 (зошит, с. 38).

— Давайте опишемо м’яч.

В цьому вам допоможуть запитання й опорні слова.

Щоб уникнути повторів слова м’яч, його можна замінити іншими словами. Якими? (М’яч, він, іграшка.)

2. Складання опису м’яча.

VI. Перевірка написаного.

VII. Зачитування окремих описів, їх рецензування.

VIII. Підсумок уроку.

1. Прочитати загадку та відгадати її.

Дивний м’яч

Дідусь Матвій

маленькій Ніні

купив м’яча у магазині.

Той м’яч — великий і рябий.

Таким не грають футболісти.

— Дивися, Ніно,

не розбий.

В обід його

ми будем їсти.

Хай здогадається читач,

як називається той м’яч... (Кавун.)

Василь Шаройко

2. Бесіда.

— Які слова допомогли відгадати загадку?

— Чому автор вибрав заголовок “Дивний м’яч”?

— Чим подібні м’яч і кавун?

— Чим вони відрізняються один від одного?





Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити