Українська мова: уроки розвитку зв’язного мовлення 2 клас - Посібник для вчителя - 2013 рік
УРОК 15. Книга - джерело знань (складання тексту-міркування)
Мета. Вчити учнів висловлювати власні судження, міркування; розвивати вміння аналізувати свої вчинки і вчинки інших людей, робити висновки; виховувати шанобливе ставлення до книги.
Обладнання. Виставка книг (казки, прислів’я, скоромовки, вірші, оповідання), таблиця № 17.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
II. Актуалізація опорних знань.
1. Відгадування загадки, записаної на дошці.
Вам розкаже всі пригоди, а сама мовчить ізроду. (Книга.)
2. Огляд виставки книг.
— За заголовком визначити, про що ці книжки (розглянути 1-2 книжки).
3. Бесіда.
— У прислів’ях, приказках влучно і коротко висловлена народна мудрість.
— Які ви знаєте прислів’я, приказки?
4. Читання запропонованого вислову. Пояснення його змісту.
Завдання 1 (зошит, с. 51).
III. Робота з мовним матеріалом.
1. Робота над прислів’ями.
Завдання 2 (зошит, с. 51).
2. Добір приказок відповідно до описаних ситуацій. Позначення їх.
Завдання 3 (зошит, с. 51).
Хіба тобі дощ за комір ллє?
Він так тут потрібен, як п’яте колесо до воза.
Дід своє, а баба своє.
— Поясніть значення вислову «п’яте колесо до воза».
3. Розгляд малюнків. Бесіда за змістом малюнків.
Завдання 4 (зошит, с. 52).
— Розгляньте перший малюнок. Що на ньому зображено? (Хлопчик лежить під деревом, а інші діти вже пішли.)
— Що зображено на малюнку праворуч від першого? (Хлопчик впав, а двоє інших сміються з нього.)
— Кого бачимо на малюнку зліва у другому ряді? (Неохайного хлопчика і курку з курчам.)
— Як збирався хлопчик на вулицю? (Поспішав. Одягався і взувався будь-як.)
— Роздивіться четвертий малюнок.
— Що ви бачите? (Віл тягне списані аркуші.)
— Що лежить на аркуші? (Гусяче перо.) Для чого воно? (Колись таким загостренім пером писали.)
4. Читання прислів’їв. Добір їх до малюнків. Запис відповідної букви у рамочці.
Завдання 4 (зошит, с. 52).
а) 3 чужої біди не смійся. (Малюнок, на якому хлопчики сміються з товариша, котрий впав.)
б) Семеро одного не ждуть. (До першого малюнка.)
в) До останнього малюнка.
г) До малюнка, на якому кури сміються з неохайного хлопчика.
5. Добір казки до прислів’я. Запис заголовка казки.
Завдання 5 (зошит, с. 52).
6. Добір прислів’їв до текстів.
Завдання 6 (зошит, с. 52).
а) Читання першого тексту.
б) Читання другого тексту.
в) Розгляд малюнка.
— Хто з дітей чепурний, охайний?
г) Читання прислів’їв, добір їх до текстів, запис.
До першого тексту прислів’я: Книга вчить, як на світі жить.
До другого: Бережи книгу — джерело знань.
Фізкультхвилинка.
IV. Написання твору-міркування за початком і кінцівкою.
Завдання 7 (зошит, с. 54).
1. Повторення вивченого про текст.
— Що таке текст?
— З яких частин складається текст?
— Якщо є початок і кінцівка тексту, то яка його частина відсутня?
— Які є тексти? (Текст-розповідь, текст-опис, текст-міркування.)
— Які особливості тексту—міркування? (В ньому висловлюється думка, яку треба довести, потім зробити висновок: чия думка правильна, чи хибна і чому.) (Таблиця №17.)
2. Читання змісту завдання 7.
3. Читання початку твору.
4. Читання кінцівки твору.
— Які слова кінцівки стали прислів’ям?
5. Робота над складанням основної частини тексту (усно).
а) Укладання словника.
Рвуть, кидають додолу, вкладають ручки, лінійки, пишуть, загинають кутики, кладуть лікті;
діти, дехто, малюки, одні, інші;
інколи, іноді.
б) Складання основної частини усно (декілька учнів).
6. Самостійний запис основної частини твору.
7. Перевірка написаного.
8. Слухання окремих творів, їх рецензування.
V. Підсумок уроку.
— Що означають вислови?
(Книга «захворіла", книжкова лікарня, пост бережливих, любителі книг.)
— Яка різниця між бібліотекою і книжковим магазином?
— Хто з вас відвідує бібліотеку?
— В кого є домашня бібліотека?
— Які книжки ви любите читати?