Українська мова: уроки розвитку зв’язного мовлення 2 клас - Посібник для вчителя - 2013 рік
УРОК 16. Складання записки. Слова ввічливості
Мета. Вчити дітей складати записки, адресовані батькам, однокласникам, учителю, що вміщують якусь інформацію^ прохання тощо; вдосконалювати вміння вживати в усному і писемному мовленні слова ввічливості, слова-звертання; виховувати повагу та любов до рідного слова.
Обладнання. Таблиця «Словник чемної дитини» (№ 19), таблиця «Складання записки» (№ 18), сюжетні малюнки.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
II. Актуалізація опорних знань.
1. Гра «Впізнай казку».
— Послухайте уривки із казок, впізнайте і назвіть їх. Знайдіть слова-звертання.
***
— Ловись, рибко, велика й мала... («Лисичка-сестричка і вовк-панібрат».)
***
— Не їж мене, ведмедику-братику,
я тобі пісеньку заспіваю. («Колобок».)
***
— Котику-братику,
несе мене лиска
по каменю-мосту
на своєму хвосту, —
порятуй мене! («Казка про Котика та Півника".)
2. Запропоновані слова подати у формі звертання.
Мама, бабуся, Марія Іванівна, Іванко, тато, дідусь, Микола Васильович.
(Мамо, бабусю, Маріє Іванівно, Петрику, тату, дідусю, Миколо Васильовичу.)
3. Гра «Впіймай помилку».
— Виправте помилки.
Надія Ярославівна, прочитайте, будь ласка, казку «Солом’яний бичок».
Наталя, заспівай українську народну пісню.
4. Гра «Злови слова ввічливості».
(Вчитель зачитує речення, діти плескають у долоні, коли почують слово ввічливості.)
— Доброго ранку! — кажете ви учителеві, коли він заходить до класу.
— До побачення! — кажете, коли йдете зі школи додому.
— Дякую! Спасибі! — щиро промовляєте за зроблену вам послугу.
І всім від тих слів стає приємно.
III. Оголошення теми уроку.
— На сьогоднішньому уроці ми будемо вчитися писати записки батькам, учителям, однокласникам, в яких будемо вміщувати якусь інформацію, прохання тощо.
IV. Робота з мовним матеріалом.
1. Робота з таблицею «Словник чемної дитини».
2. Робота з таблицею «Складання записки».
— Розгляд ілюстрації.
— Читання запропонованої записки.
— Аналіз структури записки (звертання, основний текст, ввічливі слова, підпис.)
3. Робота в зошиті (с. 55-57).
Завдання 1. Підкреслити у реченнях звертання. Пояснити розділові знаки.
Завдання 2. Записати подані слова у формі звертання.
Оксана — Оксано, мама —мамо, бабуся — бабусю, Петрик — Петрику.
Завдання 3. Прочитати записку, яку написала дівчинка бабусі. Аналіз рівня культури мовлення цієї дівчинки. Аналіз структури записки. Редагування тексту.
Завдання 4. Записати два-три слова ввічливості, які потрібно вживати у своєму мовленні.
Завдання 5. Практична робота. Написати записку мамі, в якій повідомити причину вашої відсутності вдома.
V. Підсумок уроку.
— Багато дітей мають мобільні телефони. Посилати повідомлення (SMS) по такому телефону дуже зручно.
— Складання SMS-повідомлень на різні ситуації.