Українська мова: уроки розвитку зв’язного мовлення 2 клас - Посібник для вчителя - 2013 рік

УРОК 2. Говоримо, записуємо, відповідаємо (відповіді на запитання)

Мета. Вчити дітей відповідати на запитання та записувати відповіді; розвивати увагу, спостережливість; виховувати почуття обов’язку, розуміння необхідності дотримуватись правил дорожнього руху.

Обладнання. Ілюстрації, таблиці з правил дорожнього руху, таблиця № 2.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

II. Актуалізація опорних знань.

1. Читання вірша, записаного на дошці.

Я — світлофор, три ока в мене:

червоне, жовте і зелене.

Червоне — треба пам’ятати:

іти не можна, слід чекати.

Мигає жовте — не хвилюйся:

уважним будь і приготуйся.

Зелене: вітер, дощ чи злива —

через дорогу йди сміливо.

2. Бесіда.

— Чи всі бачили світлофор?

— Чи дотримувались його наказів?

— Чому це необхідно робити?

III. Робота з мовним матеріалом.

1. Читання тексту, добір і записування заголовка. Завдання 1 (зошит, с. 6).

2. Виконання завдання 2 (зошит, с. 6-7).

(Заголовок: На перехресті).

3. Читання вірша, записаного на дошці.

Дружать Іра і Хома,

дружать в реченні слова...

Коли дружать діти —

дружний клас.

А коли слова подружать —

вийде речення у нас.

— Ви вже подружилися. Тепер допоможемо подружитися словам, щоб у нас вийшло речення.

— Поясніть, чому окремі слова вірша написані з великої букви.

— Скільки речень у вірші?

— Прочитайте перше речення. Складіть його схему.

— Прочитайте останнє речення.

IV. Повідомлення теми уроку.

— Сьогодні ми вчитимемось відповідати на запитання. У цьому нам допоможуть схеми речень-відповідей (таблиця № 2).

Фізкультхвилинка.

Гра “Світлофор".

— Якщо я показую зелений кружечок, ви крокуєте на місці, якщо жовтий— зупиняєтесь, а червоний — присідаєте.

V. Складання і записування відповідей на запитання.

Завдання 3 (зошит, с. 7-8).

1. Робота над першим запитанням.

— Розгляньте схему речення-відповіді.

— Скільки слів має бути в ньому?

— Яке слово вже написане в зошиті?

— Побудуйте відповідь на перше запитання.

(Діти пішли на прогулянку.)

— Яке перше слово у реченні-відповіді?

(Діти.)

— З якої букви ви його напишете?

— Який розділовий знак стоїть у кінці цього речення?

2. Робота над другим запитанням.

— Що означає слово “перехрестя”? (Перехрестя — місце, де перетинаються, перехрещуються дороги, вулиці, шляхи, стежки.)

— Розгляньте схему другого речення-відповіді.

— Скільки слів має бути в цьому реченні?

— Які слова вже записані? Прочитайте.

— Яке слово треба дібрати?

— Якою буде відповідь на друге запитання?

— Запишіть в рядку слово, якого не вистачає.

3. Робота над третім запитанням.

— Скільки слів має бути в реченні-відповіді?

— Яке слово з цього речення вже написане?

— Побудуйте речення-відповідь. Запишіть його.

4. Робота над четвертим і п’ятим запитаннями.

5. Формулювання відповіді на шосте запитання.

— На який колір світлофора можна переходити вулицю?

6. Самостійна робота (записування відповіді на останнє запитання).

7. Перевірка виконання завдання.

VI. Підсумок уроку.

1. Колективна робота з малюнками.

— Допоможіть звірятам правильно перейти вулицю (за ілюстраціями).

2. Читання вірша, записаного на дошці.

Світлофор зітхав у тузі:

— Любі діти, любі друзі,

завжди слухайтесь мене —

і нещастя вас мине!

Оксана Сенатович

3. Бесіда.

— Чому світлофор зітхав у тузі?

(Бо деякі діти, напевно, не зважали на його сигнали.)

— До чого закликає дітей світлофор?

— Які правила переходу вулиць вам відомі?





Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити