Українська мова: уроки розвитку зв’язного мовлення 2 клас - Посібник для вчителя - 2013 рік
УРОК 3. Складання деформованих речень
Мета. Вчити дітей розрізняти окремі слова і речення, відновлювати деформовані речення; розвивати увагу, спостережливість, естетичні почуття; виховувати любов до рідного краю.
Обладнання. Ілюстрації до теми «Осінь», корзина з осіннім листям, зображення Незнайка, таблиця № 3.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
II. Актуалізація опорних знань.
1. Читання, відгадування загадки.
Завдання 1 (зошит, с. 9).
2. Доповнення і запис речення.
(Наступила осінь.)
3. Бесіда.
— Як називаються осінні місяці?
— Чому їх так називають?
(Вересень — цвіте верес. Жовтень — жовтіє листя на деревах, кущах. Листопад — листя опадає.)
4. Запис назв осінніх місяців.
Завдання 2 (зошит, с. 9).
III. Робота над мовним матеріалом.
1. Визначення прикмет осені. Виділення слів у вірші.
Завдання 3 (зошит, с. 9, 10).
(Працьовита, щедра, збирає добрий урожай, жовте листя з дерев зриває, злітає листя, жовтий килим лягає до ніг.)
2. Слухання казки.
— Я прочитаю казку. А ви запам’ятайте, які ознаки осені в ній описані.
Як починається Осінь
Осінь — це донька діда Мороза. Старша, бо є ще в нього молодша доня — Весна. В Осені коси заквітчані пшеничними колосками й червоними ягодами калини.
Ходить Осінь лугами, берегами. Де зітхне, там холодом війне. Любить Осінь ночами сидіти на березі ставка. А вранці над водою підіймається сивий туман і довго не розходиться. Оце й починається Осінь.
Бояться Осені пташки. Як тільки побачать її ластівки, злітаються і про щось тривожно радяться. А журавлі піднімаються високо в небо й тривожно курличуть.
Любить Осінь заходити в садки. Доторкнеться до яблуні — яблука жовтіють.
А дятли радіють, зустрівшись із Осінню: голосно щебечуть, перелітають із місця на місце, шукають поживи на деревах.
Сьогодні теплий, сонячний день. Низько стоїть сонце — світить, але не дуже гріє. Сіла старша донька діда Мороза під стогом сіна, розплітає косу, гріється. Співає пісню про срібні павутини.
Василь Сухомлинський
— Які прикмети осені описані в казці?
(Холодом війне; червоні ягоди калини; підіймається сивий туман і довго не розходиться; ластівки зчітаються і тривожно радяться про щось; яблука жовтіють; низько стоїть сонце; сонце світить, а не гріє; срібні павутини.)
3. Читання вірша. Добір пропущених слів. (Записати вірш на дошці на фоні контурів дерева.)
— Вітер-пустун разом із листочками зірвав окремі слова вірша.
Допоможіть повернути їх на місця.
Осінь
Непомітно з’явилася осінь —
день коротший стає щодоби.
Глянь — берізки уже____________________________ (злотокосі)
і в дубів багряніють_________________________ (чуби).
Вже у теплі краї відлетіли
сонцелюби — дзвінкі___________________________ (журавлі).
Не страшні їм тепер____________________________ (заметілі)
на далекій південній____________________________ (землі).
Валентин Бичко
Слова для довідки (написати на осінніх листочках): чуби, землі, злотокосі, заметілі, журавлі.
— Які ознаки осені названо у вірші?
(День короткий, берізки злотокосі; в дубів багряніють чуби, відлетіли журавлі.)
Фізкультхвилинка.
Станьмо, діти, чітко в ряд,
вирушаємо у сад.
Руки вгору піднімаєм,
наче яблука зриваєм.
Назбираємо багато,
щоб узимку ласувати.
IV. Повідомлення геми уроку.
— Якось Незнайко вирішив виконати завдання в осінньому саду. Де не візьмись, і Вітер-пустун з’явився. Та так сильно дмухнув, що всі слова в реченнях розлетілись хто куди. Засмутився Незнайко. Як тепер йому слова на свої місця повернути? А тут і заголовка не стало. Просто біда! Діти, допоможіть Незнайкові. Його завдання таке ж, як завдання 4, що на с. 10 у вашому зошиті.
— Прочитайте умову завдання.
V. Складання деформованих речень. (Таблиця № 3.)
1. Читання початку розповіді (два речення).
Завдання 4 (зошит, с. 10).
2. Читання третього рядка.
— Це речення чи окремі слова?
— Яке слово написане з великої букви? Чому?
— Складіть речення зі слів третього рядка. Допишіть його в зошиті.
(У саду було тихо.)
3. Читання слів четвертого рядка.
4. Коментоване складання і запис четвертого речення.
(Вітер гойдав голі дерева.)
5. Аналогічна робота з п’ятим і шостим реченнями.
(Під деревами лежало сухе листя. Раптом Наталя побачила яблуко.)
6. Складання сьомого і восьмого речень (усно).
7. Самостійний запис сьомого і восьмого речень у зошиті.
— Які слова напишете з великої букви?
8. Добір і запис заголовка. Завдання 5 (зошит, с. 11).
VI. Перевірка написаного.
VII. Підсумок уроку.
— Цікаво, що написано на дубовому листку з корзинки. Спробуйте прочитати.
(Дякую за допомогу. Незнайко.)