Українська мова: уроки розвитку зв’язного мовлення 2 клас - Посібник для вчителя - 2013 рік
УРОК 5. Речення і текст (визначення теми тексту, добір заголовка)
Мета. Вчити дітей розрізняти окремі речення і текст, з кількох запропонованих заголовків добирати найбільш влучний; розвивати спостережливість, допитливість, вміння аналізувати; виховувати любов до природи і рідного слова.
Обладнання. Ілюстрації з осіннього лісу, платівка із записом музики П.І. Чайковського «Пори року. Жовтень», таблиця № 7.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
II. Актуалізація опорних знань.
— Що виражає речення?
— Що таке текст?
(Текст — це низка зв’язаних за змістом речень.)
Якщо зміст першого речення не розгортається у наступному реченні, не пов’язується з ним, то текст руйнується. До тексту можна дібрати заголовок.
III. Робота над мовним матеріалом.
1. Розрізнення окремих речень і тексту.
Завдання 1 (зошит, с. 15).
(Перший абзац — це окремі речення. Одне з них розповідає про їжачка, друге — про ведмедя, третє — про білочку. Речення не зв'язані між собою за змістом. Другий абзац — це текст. Усі речення — про їжака. Кожне наступне речення зв’язане за змістом з попереднім.)
2. Добір заголовка до тексту.
— Що передає заголовок?
(Заголовок передає те найголовніше, про що йдеться в тексті. Зрозуміти найголовніше, що змальовано на картині, малюнку або описано у тексті, допомагають запитання.)
— Про кого (що) розповідається у тексті?
— Чого навчає твір?
— Який заголовок ви дібрали? (Їжак.)
3. Добір заголовків до малюнка.
Завдання 2 (зошит, с. 15).
— Розгляньте малюнок.
— Кого ви бачите на ньому?
— Що робить білочка?
— Прочитайте хором подані до малюнка заголовки.
— Поміркуйте, який із запропонованих заголовків буде найвдалішим.
— Якби ми вибрали заголовок «Ліс восени», то про що мав би розповідати малюнок? (Про ліс взагалі: рослини, тварин.)
— Чи підходять до малюнка заголовки: «Осінь», «Восени»?
— Якою була б розповідь до заголовка «Білочка»? (Яка вона, де живе.)
— Якщо доберемо заголовок «Осінні турботи», то про що розкажемо?
— Який із даних заголовків найбільше відповідає малюнкові?
4. Відновлення вірша, добір до нього заголовка.
Завдання 3 (зошит, с. 16).
а) Читання вірша.
б) Читання хором пропущених слів.
в) Повторне читання вірша, запис пропущених слів.
(IІІ рядок вірша — слово «ясен»; IV рядок — «дуб»; V рядок — «берізка»).
Фізкультхвилинка.
1. Рухи, які імітують рух крил птахів.
2. Птахи втомились — присісти.
3. Знову в дорогу — махають руками.
IV. Повідомлення теми уроку.
— Сьогодні ми будемо вчитись правильно розміщувати речення, щоб утворився текст. Доберемо до нього заголовок.
V. Відновлення деформованого тексту. Добір заголовка (таблиця № 7).
1. Читання тексту.
Завдання 4 (зошит, с. 16).
2. Бесіда.
— Чи правильно розміщені речення? Чому?
— З якого речення треба почати текст? (Настала осінь.)
— Яке речення буде наступним? (Повіяв холодний вітер.)
— Яким реченням продовжимо розповідь? (Небо вкрили хмари.)
— Які речення будуть наступними? (Зів’яли квіти. З дерев опадає листя.)
— Яким реченням закінчимо текст? (Відлітають у вирій птахи.)
3. Читання виправленого тексту.
4. Добір заголовка.
— Про що розповідається у тексті?
— Який заголовок ви доберете? (Осінь.)
5. Запис заголовка.
6. Самостійний запис виправленого тексту.
VI. Перевірка написаного.
VII. Підсумок уроку.
Завдання 7 (зошит, с. 17).
(Вивчення вірша напам’ять.)