Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Українська мова: уроки розвитку зв’язного мовлення 2 клас - Посібник для вчителя - 2013 рік

УРОК 8. Говоримо — слухаємо, читаємо — пишемо (відновлення деформованих речень)

Мета. Вчити дітей будувати речення, збагачувати їх словниковий запас; виховувати любов і бережливе ставлення до навколишнього середовища, зокрема до птахів.

Обладнання. Малюнки пташок (горобці, синиці, сорока, ворона, дятел, шишкар); картини “Пташина їдальня”, “Зима”, таблиця № 10.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

II. Актуалізація опорних знань.

1. Робота з ілюстраціями, картинами.

— Діти, подивіться уважно на картину.

— Яку пору року зображено на ній?

— А чому ви думаєте, що це зима?

— А кому, на вашу думку, найважче в цю пору року?

— Чому? (Тому що пташкам важко знайти їжу під снігом. А коли сильний мороз, вони можуть замерзнути.)

2. Вчитель.

— Діти, а як можна допомогти цим пташкам? Відповідь на це питання ви отримаєте на сьогоднішньому уроці (таблиця № 10).

III. Робота з мовним матеріалом.

1. Завдання 1 (зошит, с. 25).

а) Відгадування загадки.

За вікном летить сніжок,

піднялася віхола,

але бачу я пташок,

що сидять під стріхою.

Чив-чив-чив! Чив-чив-чив!

Хто співати їх навчив?

Сірі пташенята ці

звуться, діти,... (горобці).

б) Розгляд ілюстрації, на якій зображено горобців узимку.

в) Робота над загадкою.

— Які горобці? Усно описати їх.

— Які ще пташки зимують з нами?

— Знайти у цій загадці питальне речення.

— А яке речення називається спонукальним?

— До чого ми можемо спонукати дітей?

— Яке речення можемо скласти?

г) Складання речень.

Діти, допомагайте братам своїм меншим!

Діти, виготовте годівнички для пташок!

Учні, любіть птахів!

г) Запис речень у зошит.

2. Завдання 2 (зошит, с. 26).

а) Розгляд малюнка у зошиті (с. 26).

б) Відповіді на питання.

— Яку пору року зображено на малюнку?

— Яких пташок ви там побачили?

— Як ви думаєте, про що вони розмовляють?

— Чим вони стурбовані?

— Як ви допомагаєте птахам узимку?

в) Підсумок.

— Молодці, діти, я бачу, що ви всі допомагаєте пташкам узимку.

3. Доповнення речень словами з довідки.

Завдання 3 (зошит, с. 26).

а) Прочитати завдання.

б) Прочитати слова для довідки.

в) Бесіда.

— Як ви думаєте, що будуть їсти горобчики? (Горобчики їстимуть зерно.)

— А синички? (Вони люблять шматочки несолоного сала.)

— Шишкарі їдять шишки.

г) Запис слів у зошит.

4. Вивчення скоромовки.

Завдання 4 (зошит, с. 26).

а) Прочитати скоромовку.

б) Повторити за вчителем у повільному темпі.

в) Читання у швидшому темпі.

г) Відпрацювання швидкості вимови скоромовки.

ґ) Конкурс на краще читання скоромовки.

Фізкультхвилинка.

Гуси-лебеді летіли,

на лужок тихенько сіли.

Посиділи, поклювали,

покрутились, дружно встали.

IV. Робота з деформованим текстом.

Завдання 5 (зошит, с. 27).

1. Розгляд ілюстрації “Пташина їдальня”, бесіда.

2. Читання слів, записаних у зошиті в рядках.

3. Складання речень зі слів першого, другого і т.д. рядків.

Пташки взимку бувають голодними.

Я зробив для та годівницю.

Наносив туди різніа зернят.

Пташки були дуже раді.

4. Запис складених речень.

5. Перевірка виконаного завдання.

V. Підсумок уроку.

— Які види речень ви знаєте?

— Які птахи зимують у наших краях?

— А як ви будете допомагати пташкам?

Додатковий матеріал

Горобчики

Хто там зранку цвірінчить,

підлітає та пищить,

в бійці губить сіре пір’я,

чинить шум на все подвір’я?

То ж горобчики крикливі

у траві знайшли поживу

й заходилися сваритись,

бо не вміють поділитись.

Хто там шум пташиний слуха,

настовбурчив чутко вуха,

глянув хижо, вигнув спину

і ковтає ласо слину?

Ставить лапки слід у слід

і крадеться попід пліт.

Випускає пазурці.

— Бережіться, горобці!

Скочив кіт, що було сили —

вмить горобчики злетіли,

залишивши для кота

тільки пір’ячко з хвоста.

Анатолій Черниш

Птиця

Тріпоче серце пійманої птиці,

в руках моїх не чує доброти.

— Я дам тобі водиці і пшениці,

моя пташино, тільки не тремти!

— Хіба потоки загубили воду?

Хіба в полях уже зерна нема?

Пусти мене, мій хлопче, на свободу,

і все, що треба, я знайду сама.

— Я ж лагідно тебе тримаю, пташко,

в своїх руках легеньких, як вітрець.

Хіба неволя це? Хіба це важко —

від мене взяти декілька зернець?

— Пусти мене! Мені, дитино мила,

дорожча воля, ніж зерно твоє.

Страшна, хоч навіть лагідна, та сила,

яка розкрити крилець не дає.

— Лети! Співай у небі гомінкому,

хоч і маленький, зрозумів я все.

Моя рука ніколи і нікому

ні кривди, ні біди не принесе.

Дмитро Павличко

***

Запросили раз хлоп’яток

на весняне гучне свято

всі пташки.

Серед саду за столами

пригощались пирогами

хлопчаки.

І очима все косили:

“Ну, чого нас запросили?”

“Як же так?

Ви не знаєте причини,

за що вам хвала шпачина? —

мовив шпак.—

Бо для нас хатинки гарні

ви будуєте в столярні щозими.

Та й чудові годівниці

оцінили, як годиться,

ми”.

Юрій Старостенко

Лісові розмови

I

— Сніг, подивіться, який сніг! — зраділа маленька лісова синичка. І хоча не люблять синички сідати на землю, та хіба сніжок — земля? Стрибає синичка якось кумедно, все боком-боком.

Може б, воно й краще виходило, коли б кігтики на її пальчиках не були так круто загнуті.

— Ха-ха-ха, — засміялася стара ворона. — Хіба ж так стрибають?

— Це ж просто смішно, — додала сойка, перебираючи дзьобом своє гарне пір’я.

— Ну й що, — образилася синичка, — а ви не вмієте висіти на гілці отак, униз головою...

Сойка заніміла з дива.

— О! ... — тільки й мовила ворона.

Вони й справді цього не вміли.

II

— Гей! — закричала з високої сосни сорока-білобока, коли побачила унизу мишей. — Що ви там розбігалися снігом? Ондечки я сову бачила!

— А ми вдень сови не боїмося, — дружно відповіли миші, — а як ніч настане, у нірки поховаємось.

— То зараз буде на вас лисиця!

— Слухаю я, слухаю, як ти, скрекотухо, мишей лякаєш, і думаю собі: яка ж ти недобра, — озвався дятел.

Соромно зробилося сороці, бо вона гадала, що поблизу нікого нема, а тут раптом дятел. Ой, як соромно ... І полетіла геть.

Юрій Старостенко

***

Цвірінькоче горобець,

сів у полі на стовпець.

— Цвірінь, цвірінь, цвірінь,

подивись, де моя тінь?

Зникла повністю вона.

Мабуть, сонечка нема.

***

Каркáрона — чорна ворона —

назбирала добра повно.

Поскладала все в мішок

і від нього ні на крок.

***

Дятел дерево довбав,

дятел гусінь діставав.

Добре дятел учинив,

гарну справу він зробив.

***

Сорока-білобока

скрекотіла на всі боки:

— Ой і гарна ж я, сорока,

чепурна і дальноока.

Крила здоровенні маю,

над землею я літаю,

кращої, ніж я, не знаю.

Годівниця

По селу мете сніжниця,

розгулялася зима.

У сусідів — годівниця,

а у нас її нема.

А навколо наче вати

хтось накидав на дахи.

“Нумо, брате, працювати,

щоб не гинули птахи!”

Узялися ми до діла,

праця нам — не новина!

Аж рубанки засвистіли,

аж запахла смолина!

Хай сніжниця, хай пороша,

ми радіємо з Сашком:

скоро буде в нас хороша

годівниця під дашком.

Петро Сиченко

Коли люта зима

Ой, лукава буде зима!

Спершу-то ніби й нічого, навіть утішно: кружляють у повітрі такі собі літачки. Але потім повалить густий лапатий сніг, візьметься мороз. Замурує на деревах кожну шпаринку: спробуй-но дістанься якоїсь комашини...

І приходить на пташок страшна біда. Сяде воно голодне довгу ніч ночувати, а як займеться ранок — несила й крилець звести. Не раз бува, що вивелось синичок у кубельці цілий гурт, а минає зима — двійко-трійко залишається.

Отож, коли повіє лихом, якась мудра синиця враз ударить на сполох: ці-ці-фінь!

І подається дрібне лісове птаство слідом за нею до людського житла: тут сипне хтось жменю насіння, там, либонь, дощечку приладнали й насипали смачних зернят. Поки хати засвітять свої жовті вікна, пернате товариство і поснідає, і пообідає, й повечеряє разом. Десь під стріхою чи на теплому горищі й обночується...

А як весна, а слідом за нею й літечко красне, синиця добрим людям віддячить: усіх хробаків та гусінь у садках винищить. Яблука ростимуть великі та смачні!

Юрій Старостенко









загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.