Українська мова 2 клас І семестр за підручником М. Д. Захарійчук - 2015 рік
ЗВУКИ І БУКВИ. АЛФАВІТ
Урок 27. АНАЛІЗ ПЕРЕВІРНОЇ РОБОТИ. УЯВЛЕННЯ ПРО ДЗВІНКІ І ГЛУХІ ПРИГОЛОСНІ ЗВУКИ. ПАРНІ ДЗВІНКІ ТА ГЛУХІ ПРИГОЛОСНІ ЗВУКИ
Мета: навчати учнів правильно вимовляти дзвінкі і глухі приголосні звуки; розвивати орфоепічну чіткість, увагу, мовлення; виховувати старанність.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (.40, вправа 110)
— Зачитайте слова із двома звуками. (Я) Із трьома. (Сон, що, він, дзьоб, ліс, ґедзь) Із чотирма. (Дощ, джміль, яма, щит) Із п’ятьма. (Щука, юнак, їжак)
— У яких словах звуків більше, ніж букв? (Я, що, дощ, яма, щит, щука, юнак, їжак) Чому?
— У яких словах звуків менше, ніж букв? (Дзьоб, ґедзь, джміль) Чому?
— Чим відрізняються приголосні звуки від голосних?
2. Списування
— Спишіть слова. Поставте над словами наголос. Підкресліть букви, що позначають приголосні звуки.
Хвалько, хвалиться, хвала, хвіст, хвіртка, хвилина.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні ми дізнаємося, за якою ознакою поділяються приголосні в українській мові.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 40-41)
Вправа 117
Учні прикладають долоньку до гортані і чітко вимовляють звуки парами.
— Назвіть звуки, під час вимови яких ви чуєте голос і шум.
— Вимовте звуки, які утворюються тільки з участю шуму, без голосу.
— Прочитайте і запам’ятайте правило на с. 42.
Вправа 112
— Розгляньте таблицю парних дзвінких і глухих приголосних звуків.
— Прочитайте таблицю решти приголосних, що не утворюють пар.
— Потренуйтеся в попарному вимовлянні дзвінких і глухих звуків.
— Пам’ятайте, що під час вимови глухих звуків голосу зовсім не чути.
— Переконайтеся, що всі приголосні звуки української мови належать чи то до глухих, чи то до дзвінких звуків.
Вправа 113
Учні читають слова і замінюють за зразком дзвінкий приголосний звук, позначений виділеною буквою, парним глухим.
— Зробіть висновок про те, що сталося зі словами під час заміни звуків. Злива (сильний дощ) — слива (фрукт).
Ґуля (на лобі) — куля (земна).
Жити (у світі) — шити (голкою).
Гори (вогнем) — хори (співають).
Бити (палицею) — пити (воду).
Дітоньки (діти) — тітоньки (тітка).
2. Фізкультхвилинка
V.УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
Робота в парах
— Прочитайте вірш. Знайдіть пари слів, що розрізняються дзвінкими і глухими приголосними.
В дощ шукав у лісі гриб,
Й захворів тепер на грип.
Лікував я довго зуб,
На обід поїв лиш суп.
Д. Чередниченко
(Гриб — грип, зуб — суп)
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— За якими ознаками поділяються приголосні звуки?
— Чи може один і той самий звук бути то дзвінким, то глухим?
— Назвіть пари приголосних за дзвінкістю — глухістю.
— Які звуки називаються дзвінкими? А глухими?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С.41, вправа 114, правило — с. 40.
ДОДАТОК ДО УРОКУ 50
1. Виконання вправи 200 (с. 75-76)
1) Мовчазне читання уривків казок.
— З якої казки дані рядки?
2) Добирання сили голосу під час читання уривків казок.
— Поміркуйте, де треба читати звичайним голосом, лагідно, а де — голосно, напружено.
3) Робота в парах.
— Прочитайте уривки виразно одне одному.
4) Вибіркове списування.
— Спишіть слова Півника, з якими він звертався до Котика.
2. Опрацювання теоретичного матеріалу (с. 76, «Учіться звертатися!»)
— Як виділяється слово-звертання на письмі?
— Наведіть приклад з підручника.
3. Творчий диктант
— Запишіть, як треба звертатися до осіб, тварин, предметів.
Сестричка, мама, Петрик, Оленка, горобчик, земля, калина.
— Складіть речення з одним зі слів-звертань.
— Перевірка виконаної роботи.