Українська мова 2 клас І семестр за підручником М. Д. Захарійчук - 2015 рік

ЗВУКИ І БУКВИ. АЛФАВІТ

Урок 3. ЗВУКИ І БУКВИ

Мета: закріплювати знання учнів про звуки і букви; повторити, чим звуки відрізняються від букв; розвивати мову, мислення; виховувати любов до рідної мови.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Перевірка домашнього завдання (с. 7, вправа 11)

—  Прочитайте слова, які відрізняються від слова рік першою буквою. (Вік, сік, бік, лік, пік, тік)

   Поясніть, що означає кожне з утворених слів.

    — Наведіть власні приклади слів, що розрізняються тільки одним звуком.

2. Робота над загадкою

• Часом чорні криві, від народження німі.

А стануть у ряд,— враз заговорять. (Букви)

   Які бувають букви?

IIIПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

   Сьогодні ми повторимо, як позначаються звуки мовлення на письмі.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота за підручником (с. 7-9)

Вправа 12

Учні читають і відгадують загадку про букви і звуки.

   Чим звуки відрізняються від букв?

   Буква ь окремого звука не позначає.

Слово про слово

Буква — письмовий знак, що позначає один звук або сполучення двох звуків.

Вправа 13

Учні читають вірш Н. Становської «Звуки і букви».

   Що сказано у вірші про звуки? про букви?

   Поясніть, чим відрізняються звуки від букв.

   Спишіть три останні рядки вірша.

Запам'ятайте!

Звуки ми чуємо і вимовляємо.

Букви ми бачимо, читаємо і пишемо.

Вправа 14

Учні переставляють рядки так, щоб можна було прочитати вірш.

Це місто алфавітом звуть.

Усі тут літери живуть.

Щасливо й дружно, як сім’я,

Їх 33 — від А до Я.

   Як по-іншому можна назвати алфавіт?

Учитель звертає увагу учнів на те, що слово алфавіт має подвійний наголос (на другому і третьому складі).

Слово про слово

Абетка (алфавіт) — сукупність літер, прийнятих у писемності якої-небудь мови і розміщених у певному порядку.

2. Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

— Чи є однакові звуки у парах слів лось — ліс, джміль — джем, чашка — лящ, гай — як, їда — сій, лак — ляк, мій — їм? Якщо є, то які саме?

   Назвіть слова, в яких останній звук позначається двома буквами. (Сіль, день, пень...)

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ

   Назвіть алфавіти, які складаються з шести літер. (Азбука, абетка)

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

С. 9, вправа 15.

ДОДАТОК ДО УРОКУ 12

1. Вимовляй правильно!

    — Прочитайте скоромовки, правильно вимовляючи голосні звуки.

• Наша Міла рук не мила,

За сніданок вранці сіла.

Загукали дітки хором:

   З милом рук не мити — сором!

   Та не бійся, мила Міло,

Тільки руки вимий з милом.

• Заіскрились в лузі роси.

Заспівали в росах коси,

і синочкові не спиться,

коли в тата косовиця.

Л. Куліш-Зіньків

2. Робота в парах

— Випишіть зі скоромовок по п’ять слів у два стовпчики: в перший — двоскладові слова, а в другий — трискладові.

   Зробіть висновок, доповнивши речення.

У слові стільки складів, ...

3. Гра «Добери слово»

— До кожного з поданих слів доберіть такі, що відрізняються лише голосним звуком.

Зразок. Слава — слива.

Булка — ... (білка) дим — ... (дім) крук — ... (крик) бак — ... (бік) сила — ...(сіла)

нірка — ... (нирка) лис — ... (ліс) лук — ... (лак) лад — ... (лід) мир — ...(мур)

— Запишіть слова, підкресліть букви, якими розрізняються ці слова. До слова дим доберіть спільнокореневі слова — назву ознаки та назву дії.



Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити