Українська мова 2 клас І семестр за підручником М. Д. Захарійчук - 2015 рік

ЗВУКИ І БУКВИ. АЛФАВІТ

Урок 41. УРОК РОЗВИТКУ ЗВ'ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ. СКЛАДАННЯ ПОРАД НА ТЕМУ «БЕРЕЖІТЬ КНИЖКИ» ЗА ОПОРНИМИ СЛОВАМИ І ВІРШЕМ Г. ЧОРНОБИЦЬКОЇ «НЕ БРУДНИТИ КНИЖКИ»

Мета: закріплювати навички правильної вимови та написання слів із подовженими приголосними звуками; розвивати мовлення; виховувати бережливе ставлення до книжок.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Перевірка домашнього завдання (с. 61, вправа 166)

— Прочитайте слова, у яких є подовжені приголосні звуки, за абеткою.

2. Робота над загадкою

• Дуже я потрібна всім:

І дорослим, і малим.

Всіх я розуму учу,

А сама завжди мовчу. (Книга)

—  У слові-відгадці вимовте приголосні звуки, назвіть букви.

IIIПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Читання вірша Г. Чорнобицької «Не бруднити книжки»

НЕ БРУДНИТИ КНИЖКИ

Це була чистенька книжка,

А тепер брудна вже стала.

Може, киця, може,

Мишка уночі її читала?

Чуєш, кицю? Чуєш, мишко?

Не годиться так робити!

Як читати хочеш книжку,

Спершу лапки слід помити.

   До кого звертаються у вірші? Яку пораду отримала мишка?

— Чого боїться книжка?

2. Читання звернення книги до читача

— Послухайте звернення книги до читача: «Чи є у тебе бажання скористатись моїми порадами? Якщо є — пам’ятай; бажання — велика сила: за ним ідуть дія і праця. А їх завжди супроводжують успіх і радість досягнень. Бажаю тобі успіхів, радості і досягнень».

—  Діти!

Коли б книга ожила і раптом заговорила, то ось що вона сказала б вам: «Будь ласка, не беріть мене брудними руками, мені соромно, якщо мене потім візьмуть інші.

Не малюй мене пером і олівцем — це так некрасиво!

Не ставте на мене лікті і не кладіть розкритою обличчям униз.

Якщо ви закінчили читати, не робіть поміток нігтями, не загинайте куточків сторінок, а покладіть закладку!»

3. Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

1. Робота в парах

—  Складіть поради щодо користування книжкою, використовуючи слова з довідки: не, малюйте, не пишіть, у, кладіть, їжу, біля, мийте, руки, перед, читання, листки, загинайте, книжки, закладка, користуйтеся.

2. Читання складених порад

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ

—  Які поради щодо користування книжкою ви запам’ятали?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Намалювати малюнок. Скласти поради «Бережи книжки».

ДОДАТОК ДО УРОКУ 54

1. Повторення складових частин тексту за схемою, намальованою на дошці

2. Виконання вправи 214 (с.82-83)

— Прочитайте текст.

   Знайдіть у ньому зачин, основну частину, кінцівку.

   Знайдіть у тексті речення, яке може бути до нього заголовком.

   Порахуйте, скільки в тексті абзаців.

Робота в парах

— Один учень ставить запитання за змістом тексту, а інший відповідає.

3. Розвиток зв'язного мовлення. Робота над текстом «Хропунчик» за С. Брусиленко

Пішли ми в березовий гай по опеньки. Тиша навкруги. Спокій. Тільки в золотому листі сонячні зайчики в піжмурки грають.

Коли чую — хтось хропе. Тихенько так, ніжно. Цікаво, хто це?

Підходжу обережно до куща, розгортаю листя. А там — їжачок! Ох, ти ж хропунчик! Уже зимувати вклався. Я нагорнув на нього побільше листя. Приємних тобі снів аж до весни!

   Про кого цей текст? Чому автор так назвав їжачка?

   Куди пішов автор? Як називається ця частина тексту? (Зачин)

   Про кого йдеться в основній частині?

— Чим закінчилася пригода у лісі? (Це кінцівка.)

4. Диктант

Запис зачину тексту «Хропунчик» під диктування вчителя.



Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити