Українська мова 2 клас І семестр за підручником М. Д. Захарійчук - 2015 рік

ТЕКСТ

Урок 56. ТИПИ ТЕКСТІВ: РОЗПОВІДЬ, ОПИС, МІРКУВАННЯ

Мета: формувати в учнів уявлення про різні висловлювання залежно від поставленої мети; вдосконалювати вміння визначати складові частини тексту; розширювати словниковий запас учнів; виховувати любов до тварин.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Перевірка домашнього завдання (с. 85, вправа 219)

— Прочитайте кінцівку тексту.

— Якими ласкавими словами ви звертаєтеся до тата?

— Вимовте звуки, які позначає буква я в словах ялинових і Ганнуся.

2. Побудова тексту за поданим планом

— Прочитайте речення. Перебудуйте і запишіть текст за планом.

Хвиля накрила її і ледве не потопила.

Мурашка спустилася до струмка напитись.

Вона побачила, що мурашка тоне і кинула їй гілку.

Голубка несла гілку.

Мурашка сіла на гілку і врятувалася.

План

1) Мурашка.

2) Голубка.

3) Порятунок.

— Скільки частин буде у вашому тексті? Скільки абзаців?

— Як починаємо писати кожен абзац?

Перевірка робіт

— Прочитайте записаний текст. Доберіть до нього заголовок.

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні на уроці ми дізнаємося, які бувають тексти, будемо вчитися розрізняти їх за видами.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота з дидактичним матеріалом. Колективний аналіз текстів

✵ Ромашка росте у полі. Дівчата полюбляють плести віночки з ромашок. Ромашка символізує доброту, ніжність.

✵ Ромашка — трав’яниста рослина. Рівна, висока з яскравою жовтою голівкою, в білих прозорих пелюстках.

✵ Ромашка — корисна лікарська рослина. Вона лікує людину від застуди. Ромашка відмінний заспокійливий засіб, корисний для здорового сну і відпочинку. Чашка чаю з ромашки на ніч, заспокоїть нерви, зніме напругу, прискорить засипання.

— Про що говориться в кожному з текстів? (Про ромашку.)

— Це у них спільне?

— Про що ви дізналися з першого тексту? (Де росте ромашка. Нею прикрашають дівочі віночки. Що вона символізує.) Це розповідь.

— Що дізналися з другого тексту? (Який зовнішній вигляд цієї квітки). Це опис.

— Про що дізналися з третього тексту? (Яку користь приносить ромашка.) Це міркування. У тексті пояснюється, чому саме ромашка — корисна лікарська рослина.

— Які бувають тексти?

— Отже, є три типи текстів: текст-розповідь, текст-опис, текст-міркування.

2. Виконання тренувальної вправи 220 (с. 85-86)

— Прочитайте тексти.

— Про кого в них розповідається? (Про зайця.)

— Перший текст — це опис чи розповідь? Чому?

— Що ви можете сказати про другий текст? (Це текст-опис, бо в ньому описується зовнішній вигляд зайця.)

— Чому заєць на зиму змінює колір свого хутра?

— У якому з поданих текстів ви знайдете відповідь на це запитання? (У третьому.)

— Як називається третій текст? (Текст-міркування)

3. Візьміть до уваги!

Ознайомлення учнів з теоретичними відомостями щодо існування типів текстів (с. 86).

4. Каліграфічна хвилинка

З з єць заєць

5. Словникова робота

Загадка

✵ Від страху тремтить, швидко біжить.

— Запишіть відгадку. Виконайте звуко-буквений аналіз слова заєць.

— Запишіть речення.

Заєць від куща, а жаба від зайця тікає.

— Поясніть, як ви зрозуміли приказку.

6. Продовження роботи над виконанням вправи 220

— Спишіть друге речення тексту-міркування.

— Поясніть, замість якого слова вжито він.

— Поділіть на склади слово заєць. Назвіть букви в ненаголошеному складі.

7. Фізкультхвилинка

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ТА УСВІДОМЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ (див. додаток на с. 92)

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ

— З якими типами текстів ви ознайомилися на уроці?

— Які тексти (описи чи розповіді) найчастіше трапляються в нашому мовленні?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

С. 86, вправа 221. За вибором скласти опис снігура або текст-міркування «Чому ця пташка так називається?».





Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити