Українська мова 2 клас II семестр за підручником М. Д. Захарійчук - 2015 рік

КОРІНЬ СЛОВА

Урок 80. ДОБИРАННЯ СПІЛЬНОКОРЕНЕВИХ СЛІВ

Мета: закріплювати вміння учнів добирати споріднені слова та визначати корінь; розвивати мовлення, вміння складати речення; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати естетичні почуття.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Каліграфічна хвилинка

Ме тр ом ил пр дм ет                                                               

2. Словниковий диктант

Метро, помилка, предмет.

3. Вправи на повторення                                                        

1) Відгадайте загадку.

• Гуляє в полі, та не кінь,

Літа на волі, та не птиця. (Вітер)

   Як назвати вітер, що не дуже сильний? (Вітерець)

   Як називають сильний вітер? (Вітрище, вітрюган)

   Запишіть ці слова. (Вітер, вітерець, вітрище, вітрюган)

   Визначте корінь у цих словах.

    — Які слова називають спорідненими?                                

2) На дошці були записані групами споріднені слова, але налетів вітерець-пустунець і все переплутав. Випишіть групами споріднені слова, позначте в них корінь.

Мороз, сніг, сніговий, морозець, холод, сніговик, морозний.

   Яке слово не потрапило до жодної групи? Чому?

—  Доберіть до нього споріднені слова. (Холодний, похолодання, холодок, холодильник)

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

   Сьогодні на уроці будемо закріплювати вміння добирати спільнокореневі слова.                                                       

IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ. РОБОТА ЗА ПІДРУЧНИКОМ (с. 120-121)

Вправа 1                                                 

   Прочитайте вірш. Про кого розповідається у вірші?               

   Спишіть питальні речення. Читайте, дотримуючись інтонації.

   Прочитайте виділене слово. Вимовте перший звук, назвіть букви, які цей звук позначають. Яка звукова схема відповідає виділеному слову?

Вправа 2

   Прочитайте текст. Що ви дізналися про дятла?

   Прочитайте виділене речення. З якою інтонацією потрібно його читати?

   Усно опишіть дятла.

   Спишіть останній абзац, уставляючи пропущені букви. Назвіть дієслова, поставте до них питання. Підкресліть спільнокореневі слова. Позначте корінь.

Вправа З

   Прочитайте текст. Яке речення є прислів’ям?

   Спишіть перший абзац. Підкресліть спільнокореневі слова. Позначте корінь.

   Запишіть підкреслені слова в абетковому порядку.

Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

1. Словникова робота

Дятел — лісовий птах з довгим і гострим дзьобом.

1) Гра «П'яте "зайве"».

— Відшукайте у кожному стовпчику «зайве» слово.

строкатий

ошатний

різноколірний

гарний

пістрявий

ввічливий

брудний

нарядний

плямистий

святково вдягнений

Строктий — розписаний різнобарвними смужками, плямами; забарвлений в різні кольори.

2) «Зберіть» і запишіть речення з розсипаних слів.

дуплі, У, дім, дятла.

2. Гра «Додай словечко»

— Вставте у прислів’я пропущені спільнокореневі слова. Позначте корінь.

________  (Праця) людину годує, а лінь марнує. Бджола мала, а й та ______ (працює).    ________ (Працьовиті) руки гори вернуть.

Слова, які доберуть учні, краще записати на дошці.

3. Гра«"Зайве"слово»

— Прочитайте. Визначте «зайве» слово у кожній групі.

Море, моряк, морський, зморитися, приморський.

Малина, малинка, калина, малиновий, малинник.

   Чому не всі слова в кожній групі можна назвати спільнокореневими?

   Назвіть споріднені слова з кожної групи. Який вони мають корінь?

   Складіть і запишіть речення з одним із цих слів.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

   Які слова називаються спорідненими? Наведіть приклади.

   Як їх ще називають?

   Як визначити корінь у слові? Наведіть приклади.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

С. 121, завдання після вправи 3.






Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.