Українська мова 2 клас II семестр за підручником М. Д. Захарійчук - 2015 рік

РЕЧЕННЯ

Урок 94. ГОЛОВНІ СЛОВА В РЕЧЕННІ

Мета: дати уявлення про головні слова в реченні, вчити знаходити їх у реченнях; розвивати мовлення учнів, збагачувати їх словниковий запас; виховувати почуття дружби, взаємодопомоги.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Перевірка домашнього завдання

    — Зачитайте звуко-буквений аналіз слів сьогодні, пам’ятай.

   Поясніть невідповідність між кількістю звуків і букв.

    — Зачитайте протилежне за значенням слово до слова добрим.

2. Самостійна робота

— Слова в дужках змініть так, щоб вони відповідали змісту.

(Журавель) курличуть, на (крило) весну несуть. (Грак) прилетіли, (день) потепліли. Працьовиті (рука) гори вернуть.

   Запишіть речення.

   Які це речення? (Розповідні)                        

   Поясніть, як ви розумієте зміст останнього речення.

   Які ще бувають речення?

   Наведіть приклади.

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

   З чого складається наше мовлення? (З речень)

   З чого складаються речення? (Зі слів)

   Як пишуться слова в реченні?

   Як ви гадаєте, чи є серед них такі, що виконують роль головних?

   Сьогодні на уроці ми поговоримо саме про такі слова.

IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Пояснення вчителя

На дошці записані речення.

Гріє сонечко!

Тихий вітер повіває.

Пташечка співає у лузі.

   Про що йдеться в першому реченні? (Про сонечко)

   Яке питання ставимо до слова сонечко? (Що?)

   Що говориться про сонечко? (Що воно гріє.)

   Яке питання поставимо до слова гріє? (Що робить?)

   Прочитайте друге речення.

   Про що в ньому йдеться? (Про вітер)

   Яке питання ставимо до слова вітер? (Що?)

   Що говориться про вітер? (Що він повіває.)

   Яке питання поставимо до слова повіває? (Що робить?)

   Прочитайте третє речення.

   Про кого в ньому йдеться? (Про пташечку.)

   Яке питання ставимо до слова пташечка? (Хто?)

   Що говориться про пташечку? (Що вона співає.)

   Яке питання поставимо до слова співає? (Що робить?)

   На яке питання відповідає перше головне слово?

   На яке питання відповідає друге головне слово?

Висновок. У реченні серед усіх слів є головні слова. Ці слова відповідають а питання:

а) хто? що? і підкреслюються однією рискою;

б) що робить? і підкреслюються двома рисками.

2. Робота за підручником (с. 739)

Вправа 1

   Прочитайте виразно вірш.

   Чому в кінці підкресленого речення стоїть знак оклику?

   Які почуття виражені в перших двох реченнях?

   Спишіть речення з виділеними словами за зразком.

(Що?) трамваї; трамваї (що зробили?) завмерли.

(Що?) тролейбуси; тролейбуси (що зробили?) стали.

(Що?) автомобілі; автомобілі (що зробили?) загальмували.

   На які питання відповідають виділені слова?

Ознайомлення із правилом (с. 139)

3. Каліграфічна хвилинка

Чч Чч чч че оч уч черевики Чапля купила нові ч_р_вики.

4. Словникова робота

    —  Утворіть словосполучення.

   З одним зі словосполучень складіть речення.       

Фізкультхвилинка

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ (див. додаток на с.73)

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

   Про що дізналися на уроці?

   Як знайти головні слова в реченні?

   На які питання вони відповідають?

   Чому їх так назвали?

   Чи може існувати речення без головних слів?

Гра «Упіймай головні слова»

Стоїть гора високая.

Зелений гай шумить.

Пташки співають голосно.

І річечка блищить.

Л. Глібов

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

С. 140. Доповнити речення за зразком.






Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.