Українська мова 2 клас II семестр за підручником М. Д. Захарійчук - 2015 рік

РЕЧЕННЯ

Урок 95. ВИЗНАЧЕННЯ ГОЛОВНИХ СЛІВ У РЕЧЕННІ. ПЕРЕВІРНА РОБОТА. АУДІЮВАННЯ «КУДИ РОБОТА ХОВАЄТЬСЯ»

Мета: узагальнити знання учнів про головні слова в реченні, вдосконалювати вміння знаходити їх у реченнях; перевірити вміння учнів сприймати на слух незнайомий текст і розуміти його з одного прослуховування; виховувати бажання бути працьовитими, допомагати старшим.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Перевірка домашнього завдання

—  Прочитайте записані речення.

—  Про кого говориться в першому реченні? (Про кухаря.)

—  Що говориться про кухаря? (Він готує.)

—  Назвіть головні слова в другому, третьому реченнях.

—  Чому водія називають водієм? (Тому що він водить машину.)

IIIПЕРЕВІРНА РОБОТА. АУДІЮВАННЯ

1. Слухання тексту (читає учитель)

КУДИ РОБОТА ХОВАЄТЬСЯ

Дівчинка вирішила після вечері помити посуд.

—  Мамо,— сказала вона,— тепер я завжди допомагатиму тобі.

Мати пригорнула до себе доньку.

—  Гаразд. Завтра перед моїм поверненням додому зроби щось у хаті. Що саме — побачиш сама.

—  Добре, мамо, я все зроблю, тобі нічого не залишиться!

На другий день мати пішла на роботу. А дівчинка погралася у дворі. Потім побігла до подружок. І раптом згадала про свою обіцянку.

—  Ой, пропала моя голівонька! — вигукнула вона.

Дівчинка стояла у дворі й озиралася на всі боки. За що б їй узятися? Але чомусь ніякої роботи не бачила. Якби їй упав у вічі віник, вона б підмела у дворі. Попався б совок — прибрала б сміття, ганчірка — помила б підлогу.

Раптом вона побачила на веранді улюблену ляльку. Дівчинка взяла її і почала гратися.

Настав вечір. Уся сім’я зібралася в хаті.

Після вечері мама спитала:

—  Ну, що ти сьогодні, донечко, встигла зробити в хаті?

—  Я шукала роботу і не знайшла її. Коли ти йшла із дому, заховала всі роботи!

Мама замислилась.

—  Як це так вийшло? Віник і совок під ґанком, ганчірка он там, на цвяшку. Треба тобі навчитися самій знаходити собі роботу.

Наступного дня дівчинка підмела у дворі, викинула сміття, помила підлогу. Отак вона навчилася допомагати мамі.

Ш. Сагдулла

2. Тестування

1) Що дівчинка пообіцяла своїй мамі?

а) Добре вчитися;

б) завжди допомагати.

2) Куди пішла мама на другий день?

а) На роботу;

б) до крамниці.

3) Що робила увесь день дівчинка?

а) Гралася у дворі лялькою;

б) прибирала в кімнаті.

4) Чому дівчинка не знайшла роботи?

а) Тому що вся робота заховалася;

б) вона не хотіла нічого робити.

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Каліграфічна хвилинка

— Запишіть прислів’я. Як ви розумієте його зміст?

Щоб рибу їсти, треба у воду лізти.

2. Вибіркове списування

— Випишіть із прислів’я слова, в яких кількість звуків і букв неоднакова. (Щоб, їсти)

   Обґрунтуйте свою відповідь.

   Як поділити ці слова для переносу?

    — Чому не можна поділити для переносу слово щоб?

3. Доповнення речень

Вправа 1 (с. 140)

   Прочитайте слова з довідки. Доповніть цими словами речення.

Письмо з коментуванням

Пригріває тепле сонечко. У цьому реченні мова йде про сонечко. (Що?) сонечко, сонечко (що робить?) пригріває.

За аналогією учні пояснюють кожне наступне речення.

Фізкультхвилинка

4. Самостійна робота

Вправа 2 (с. 141)

— Спишіть текст, уставляючи слова з довідки.

1 варіант — перше, друге, третє, четверте речення;

2 варіант — четверте, п’яте, шосте, сьоме речення.

5. Перевірка виконаної роботи

    — Що вміє роботи Єгорка? На які питання відповідають ці слова?

   До якої частини мови належать?

   Підкресліть головні слова, що відповідають на питання хто?.

   Як називаються підкреслені слова? З яким почуттям їх потрібно читати?

    — Як називаються такі речення? (Розповідні, окличні.)

6. Екскурсія до фотовиставки

Вправи 3 (с. 141)

   Складіть і запишіть речення до кожної фотографії. (Діти виготовляють м’які іграшки. Дівчинка розмальовує писанки. Будівельники зводять будинок.)

    — Підкресліть головні слова в реченні.

8.   Гра «Зачаровані слова»

На дошці записане слово температура.

   Розкодуйте слова. Запишіть їх у зошит.

Хлопчики

Дівчатка

8910

3287

1234

356

967

173

471011

67311

    — Назвіть односкладові, двоскладові слова.

V. ПІДСУМОК УРОКУ

    — Про що дізналися на уроці?

   Як називаються слова в реченні, над якими ми сьогодні працювали?

—  На яке питання відповідає слово, яке означає, про кого або про що говориться в реченні?

   Як підкреслюють його в реченні?

—  На яке питання відповідає слово, яке означає, що саме говориться в реченні?

   Як підкреслюємо це слово?

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

С. 141. Поширити речення головними словами.

ДОДАТОК ДО УРОКУ 94

1. Робота за підручником (с. 139-140)

Вправа 2

   Прочитайте текст мовчки.

   Кого ви бачите на малюнках?

   Що сталося з річкою?

   Що вирішив зробити хлопчик?

—  Виберіть до кожного малюнка речення з тексту, які відповідають його змісту.

Робота в парах. Читання діалогу за особами

Списування із завданням

   Спишіть перший абзац.

    — Підкресліть головні слова в реченнях за зразком.

2. Самостійна робота

Вправа 3 (с. 140)

   Розгляньте схеми речень. Самостійно складіть речення за схемами. Перевірка виконаної роботи.

    — Усно поставте до кожного головного слова питання.

3. Гра «Зачаровані слова»

А

п

е

л

ь

с

и

н

1

2

3

4

5

6

7

8

678                     418                  2 36                  218                  2385                                4127                6187

    — Назвіть односкладові, двоскладові слова.

   Назвіть слово, в якому букв більше, ніж звуків.

   З одним зі слів складіть речення і запишіть.

ДОДАТОК ДО УРОКУ 101

1. Вибіркове списування

Вправа 4 (с. 149)

   Спишіть перший абзац. Уставте пропущені букви, доберіть перевірні слова.

    — Яке слово замінює слово вони?

2. Робота в парах

Діти отримують картки із завданням. Треба визначити, чи є подані речення текстом.

   Прочитайте речення.

Картка 1

Жили собі дід та баба. Була у них Курочка Ряба. А хто, хто в рукавичці живе?

Картка 2

Йшов дід лісом та й загубив рукавичку. Бігла мишка та й до рукавички. Знесла курочка яєчко.

Картка З

Посадив дід ріпку. Виросла ріпка велика-превелика. Покликав дід трьох синів.

   Чому це не текст? Доведіть це одне одному.

   Спробуємо виправити записи, щоб вийшов текст.

   «Зайве» речення закресліть, а своє допишіть так, щоб вийшов зв’язний текст.

   Чому ви легко відновили тексти? (Казки знайомі.)






Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.