Розробки уроків - Українська мова 2 клас II семестр за підручником М. С. Вашуленка - 2014 рік
СЛОВО
Урок 79. УЖИВАННЯ ВЕЛИКОЇ БУКВИ В ІМЕНАХ, ПО БАТЬКОВІ ТА ПРІЗВИЩАХ ЛЮДЕЙ. СКЛАДАННЯ УСНОЇ РОЗПОВІДІ ЗА СЕРІЄЮ МАЛЮНКІВ НА ТЕМУ «ДРУЗІ ПТАХІВ»
Мета: закріпити вміння учнів розрізняти поняття: ім'я, по батькові, прізвище; засвоїти правила написання з великої букви імен, по батькові та прізвищ людей; ознайомити з етимологією деяких з них; закріпити знання про слова — назви предметів; розвивати мовлення, логічне мислення, вміння працювати в парах; виховувати позитивні риси характеру, прагнення творити добро.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (с. 115, вправа 299)
— Як звуть онукового батька? (Сергій Петрович)
— Прочитайте складені вами подібні загадки. Відгадайте ще одну загадку.
✵ Діда звуть Микола Якович. Його внука — Максим Дмитрович. Як звуть онукового батька?
2. Каліграфічна хвилинка
В В Вв вт ва ов в сув ев
Ведмідь прокинувсь волохатий
І все старому невтямки:
Чому, неначе пташенята,
Розкрили дзьобики бруньки?
— Поясніть значення слова невтямки.
— Доберіть до нього синоніми.
— Чи є слова, вжиті в переносному значенні?
— Поясніть правопис слова розкрили.
— Назвіть звуки у слові дзьобики.
III. ЗАКРІПЛЕННЯ Й ОСМИСЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 115, вправа 300)
— Прочитайте і спишіть. Поясніть уживання великої букви у словах.
— Що означає слово клас у першому й останньому реченні?
— Поміркуйте, як утворилися згадані в тексті прізвища. Назвіть інші прізвища, які утворилися від імен або інших слів.
Будьмо дослідниками!
— Давайте спробуємо дослідити, як утворилися прізвища.
✵ Від імен людей (Ільїн: від якого імені? Ілля. Петренко? Василенко?)
✵ Від назв професій (Паламар: церковний служитель. Коваленко? Ткаченко?)
✵ Від явищ природи (Мороз? Вітренко?)
✵ Від назв тварин (Вовк? Заєць? Голуб?)
✵ Від особливостей людей (Тихонька? Рудий? Тихое?)
✵ Від продуктів (Крупко: від якого продукту? (Крупи) Олійник — олія. Паскар — паска, Твердохліб — твердий хліб.)
✵ Від предметів (Топорков? Лопатько?)
— Прізвища винахідників часто ставали назвами їхніх винаходів.
Це: Браунінг — марка пістолета.
Дизель — двигун внутрішнього згорання, що працює на рідкому паливі. Рентген — промінь, що просвічує людський організм.
2. Фізкультхвилинка
3. Складання розповіді за серією малюнків (г. 116, вправа 302)
— Послухайте вірш.
Я ладнаю годівнички
Для горобчика й синички,
Для малого снігурця
Крихт насиплю і пшонця.
Прилітайте, друзі милі,
Не лякайтесь заметілі!
А. Камінчук
— Яка пора року в ньому згадується? Як ви допомагали пташкам узимку? Як вони віддячать нам навесні і влітку?
— Розгляньте малюнки.
— Дайте зображеним дітям імена і запишіть їх.
— Що змайстрували діти?
— Де повісили годівничку?
— Хто прилетів до годівнички?
— Який заголовок доберемо до розповіді?
— Складіть за малюнком усну розповідь.
4. Виконання вправи 301 (с. 115)
— Прочитайте!
— Чи зрозуміли ви, як звуть хлоп’ят, до яких звертається поет? Запишіть їхні імена. Хто найкраще виконає завдання? (Учитель роздає картки- підказки. «Оформляйте роботу так»: Тезки: Василечки, Миколайчики, Петрики.)
Взаємоперевірка — за допомогою світлофора.
— Що треба сказати про виділені слова? Чому вони написані з малої букви?
— Як називають людей, які мають однакові імена? (Тезки)
— Чи є тезки в нашому класі?
— Тезки, вийдіть до дошки.
Творча робота над іменами
— Зараз і ми спробуємо бути творцями імені. Багато імен зустрічається в назвах квітів. Прочитайте назву рослини. (Грицики)
— Від якого імені утворилась ця назва? (Григорій)
— Іван-чай, любка, васильок, петрів батіг, тимофіївка?
Цікаво знати!
Найпоширеніше чоловіче ім’я в Україні — Іван, а жіноче — Ганна. (З книги «Україна в цифрах і фактах»)
— Назвіть і запишіть повні імена Юри, Тані, Маші, Віті, Галі, Саші, Васі, Іри, Каті, Вови.
IV. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Як пишуться імена, по батькові та прізвища людей?
— Що найбільше запам’яталося з сьогоднішнього уроку?
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 116, вправа 303.