Розробки уроків - Українська мова 2 клас II семестр за підручником М. С. Вашуленка - 2014 рік
СЛОВО
Урок 92. РОЛЬ ДІЄСЛІВ У МОВЛЕННІ. РОБОТА НАД ПРИСЛІВ'ЯМИ
Мета: закріпити уявлення про слова, що означають дії предметів, вчити виділяти їх в усному і писемному мовленні; формувати вміння ставити питання до слів, що означають дію предметів; розвивати зв'язне мовлення учнів, увагу, спостережливість; виховувати уважність, працелюбність, старанність.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ (с. 729, вправа 342)
— Прочитайте загадку і відгадку до неї.
— Прочитайте слова — назви дій, ставлячи до них питання.
— Усно змініть ці слова так, щоб вони відповідали на питання що робила?.
III. КАЛІГРАФІЧНА ХВИЛИНКА
— З перших букв поданих слів утворіть нове слово.
Чапля, екран, тісто, вишня, елеватор, річка. (Четвер)
— Запишіть каліграфічно.
Че вр те ер четвер
Четвер — четвертий день тижня.
IV. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Бесіда
— Які слова почали вивчати на попередньому уроці?
— Що вони називають?
— На які питання відповідають?
2. Розучування вірша про дієслово
Людям всім давно відоме
Дивне слово — дієслово.
Дію виконати може
І в роботі допоможе.
Треба з ним завжди дружити,
З ним найвеселіше жити.
Все, що хочеш,— в дієслові.
Це найкраще в нашій мові.
Т. Рило
3. Гра «Упіймай дієслово»
— Послухайте вірш. Назвіть дієслова.
Ходять довгі журавлі,
Щось вишукують в землі,
Щось воркують, щось віщують,
Вже весну здається чують.
О. Олесь
V. ЗАКРІПЛЕННЯ Й ОСМИСЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 130)
Вправа 350
— Відгадайте загадку.
• Тут звірята походили
І струмок загородили.
Утворилася загата —
Для звірят підводна хата.
І ставок — така заплава,
У ставку тім риба плава.
Ця будівля не для гри —
Там живуть майстри... (бобри).
Робота в парах
— Прочитайте вірш.
— Поясніть, чому в бобра добра багато?
— Випишіть слова — назви дій. Знайдіть серед них чотири слова з однаковою кількістю звуків. Складіть звукову модель слова сіяв.
Слово про слово (с. 130)
Робота над прислів'ями
— Як ви розумієте зміст прислів’їв? Поясніть.
2. Фізкультхвилинка
3. Виконання вправи 344 (с. 130-131)
— Прочитайте речення.
— Скажіть, скільки речень ви прочитали? Об’єднайте їх в одне за допомогою слова а. Прочитайте утворене речення.
— Назвіть слово, яке повторюється в утвореному реченні. Вилучіть друге слово красить і запишіть речення. Перед а поставте кому. Запам’ятайте це прислів’я.
4. Фронтальна робота
— Вставте пропущені назви дій.
СОНЕЧКО В КРАПЛИНЦІ
Вранці Марійка ____до школи. Біля дороги вона ___ квітку. Марійка вже ___ руку, щоб ___ квітку. Та ___ краплинку роси на її пелюстках. А в краплинці ___ сонечко.
Слова для довідки: йшла, побачила, простягнула, зірвати, побачила, блищало.
5. Робота в парах
— Запишіть у дужках запитання до слів — назв дій.
Учитель (___) вчить.
Берізка (___) схиляється.
Півень (___) заспівав.
Мороз (___) розмальовує.
6. Гра «Упіймай слово — назву дії»
Учать мами: рибку — плавать,
Звіра — бігать, птиць — літать.
А дітей навчає вчитель
Все уміть, багато знать.
Коли риби виростають,
Добре плавають у воді.
Птахи високо літають,
Звірі бродять по землі.
А людина виростає —
Їздить! Плаває! Літає!
Навіть в синіх небесах
Проклада людина шлях.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— На які питання відповідають слова — назви дії?
— Що найбільше сподобалося на уроці?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 131, вправа 345.