Розробки уроків - Українська мова 2 клас II семестр за підручником М. С. Вашуленка - 2014 рік
СЛОВО
Урок 98. УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ УЧНІВ ЗА ТЕМОЮ «СЛОВА, ЯКІ НАЗИВАЮТЬ ДІЇ ПРЕДМЕТІВ». ФРАЗЕОЛОГІЗМИ
Мета: узагальнити і систематизувати знання учнів за темою «Слова, які називають дії предметів»; закріпити вміння ставити питання до цих слів і вживати дієслова з урахуванням ситуації мовлення; розвивати зв'язне мовлення учнів; виховувати шанобливе ставлення до рідної мови.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ (с. 137, вправа 359)
— Прочитайте пари слів, протилежних за значенням.
Робота в групах
Учні зачитують одне одному складені вдома речення. Кращі речення зачитують усьому класу.
III. КАЛІГРАФІЧНА ХВИЛИНКА
— Відгадайте загадку.
• Шия довга й ніжна,
Пір’я білосніжне.
Їсть траву, комашок,
Рибу й черепашок. (Лебідь)
— Запишіть каліграфічно.
Ле бі дь лебідь
— Поділіть слово на склади, виконайте його звуковий аналіз. Складіть речення зі словом лебідь.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Що означають слова — назви дій?
— На які питання відповідають слова — назви дій?
— Назвіть кілька слів — назв дій, близьких за значенням.
— Назвіть кілька пар слів — назв дій, протилежних за значенням.
V. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Робота в групах
— Напишіть, хто що робить.
Учитель |
лікує. |
Продавець |
вчить. |
Лікар |
продає. |
Маляр |
мурує. |
Муляр |
малює. |
— Запишіть і запам’ятайте.
Маляр малює, а муляр мурує. Мурувати — від слова мур, стіна.
— Утворіть подібні речення за схемою:
2. Виконання вправи 360 (с. 137)
— Прочитайте текст. Чітко вимовляйте звуки, Позначені виділеними буквами.
— Доберіть заголовок.
— Випишіть дієслова, усно поставте до них питання.
3. Виконання вправи 361 (с. 137)
— Прочитайте вислови ліворуч. Кожен із них усно замініть одним словом із правого стовпчика.
4. Гра «Протилежності»
— Випишіть слова — назви дій, протилежні за значенням.
Ластівка день починає, а соловей кінчає.
Сміливий там знайде, де боягуз загубить.
Згода дім будує, а незгода руйнує.
Вправа «Мікрофон»
— Поясніть, як ви розумієте ці прислів’я?
5. Фізкультхвилинка
6.Виконання вправи 362 (с. 138)
— Послухайте вірш «Дивні слова» Алли Свашенко.
Є такі слова на світі,
Схожі, як близнята-діти.
Слово чуєш, а не знаєш,
Що це слово означає.
Якщо схочеш зміст узнати,
Треба речення складати.
— Прочитайте речення.
— Поставте питання до виділених слів. Які з них називають дії, а які — предмети?
— Випишіть виділені слова разом із тими, з якими вони зв’язані в реченні.
— Послухайте вірш і дайте відповіді на запитання.
Песик шишку з лісу ніс
І подряпав нею ніс.
Довелось Трезора звати,
Щоб наклав пов’язки з вати.
— У кого є ніс? Що можна нести?
7. Виконання вправи 363 (с. 138)
— Прочитайте речення. Простежте, які різні дії означає слово іде.
— У кожному реченні слово іде замініть іншим, близьким за значенням. Запишіть утворені речення.
8. Гра «Навпаки»
Учитель називає дію, діти виконують протилежну.
Сісти — встати; бігти — зупинитись; мовчати — шуміти; плакати — сміятися.
9. Гра «Хто що робить?»
— Розгляньте малюнки і прочитайте загадку. Дайте відповіді на запитання загадки.
На дошці — малюнки орла, кита, кота, крота.
Хто літає високо?
Хто пірнає глибоко?
Хто себе без мила миє?
Хто підземні ходи риє?
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Яку тему закінчили вивчати?
— Що називають слова — назви дій?
— На які питання вони відповідають?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С.138, вправа 364.